Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerika'nın yeni 'baş belası' kayboldu

Giriş Tarihi: 22.6.2013

Yılda 120 bin dolar kazandığı işini bıraktı, ABD hükümetinin hayatımızı nasıl gözetlediğini ifşa etti. 29 yaşındaki Edward Snowden, yeni nesil siber aktivistlerin son örneği oldu

Yeryüzünün en büyük istihbarat teşkilatının aile sırlarını dünyayla paylaşmaya karar verdiyseniz, bazı tehlikeleri de göze almışsınız demektir. Edward Snowden eski bir CIA çalışanı olarak başına ne tür bir bela açtığının gayet iyi farkındaydı. Mayıs ayının ortalarında kız arkadaşına birlikte yaşadıkları Hawaii'den birkaç haftalığına uzaklaşacağını, ofisteki şefine ise epilepsi tedavisi göreceğini söyledi. Bavullarını topladı. Sonra bir uçağa bindi. 20 Mayıs günü Hong Kong'a ulaştı. Orada kaldığı üç haftayı bir otel odasında geçirdi. Hükümetin nasıl kişisel bilgilerimizi topladığına dair belgelerini yayımlayan İngiliz gazetesi The Guardian'a göre yerleştiği lüks otel odasından bu süre boyunca yalnızca üç kez dışarı çıkmıştı. Bütün yemeklerini içeride yemiş, kimse onu dinlemesin diye odasının kapısına yastıklar koymuş, gizli kameralar görmesin diye bilgisayarda şifre girerken kafasının ve bilgisayarın üzerine kırmızı bir başlık geçirmişti. Karşısında yerini tek bir tuşla tespit edip tek bir emirle otel odasının içini görüntüleyebilecek donanıma sahip bir teşkilat olduğunun farkındaydı.

IRAK'TAN JAPONYA'YA GİTTİ
Snowden, aralarında Microsoft, Google ve Facebook'un da bulunduğu internet şirketlerinin Amerikan devletine e-postalarımıza ve chat kayıtlarımıza varıncaya dek, kişisel bilgilere erişim izni verdiğini ortaya çıkarmıştı. Bu arada projenin kod adını paylaşmayı da ihmal etmedi. PRISM isimli programa ait PowerPoint sunumsları, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi'nin yasadışı faaliyetlerini gösteriyordu, ama yaşananlardan sonra büyük olasılıkla Snowden'ın başı belaya girecek. Bu tür durumlarda yargı süreçleriyle uğraşmayı sevmediğini söylediği CIA'in ondan kurtulmaya karar vermesinden korkuyor. 26 yaşındaki Bradley Manning'i hatırlarsınız. Wikileaks'e, aralarında ABD'ye ait 250 bin diplomatik yazışma ve savaş videolarını sızdıran Manning'in itibarını zedelemek için hükümet her şeyi yapmıştı. Kimilerinin gözünde ise bu, onu bir ilah haline getirdi. Manning davası, haziran ayının ilk günlerinde başladı. Hayatının sonuna kadar hapiste kalma tehdidi altında yaşayan Manning'le Snowden arasında pek çok benzerlik var. İkisi de Irak savaşına katılıp burada gördüklerinden öfkelenmiş; ikisi de bilgisayar dehası; ikisi de bilginin özgürce paylaşılması davasına angaje. Ve ikisi de güvenlik duvarlarını nasıl aşacaklarını çok iyi biliyor. Washington Post'ta yayımlanan bir makaleye göre Pentagon, 2010'daki Wikileaks olayının ardından güvenlik sistemlerini sağlamlaştırmış, USB, sürücülerin kullanımını yasaklamış, özel kimlik doğrulama sistemlerini devreye sokmuştu. Buna rağmen Snowden, şebekeye ait bilgileri kopyalayıp insanlarla paylaşmakta hiç zorluk çekmediğini söylüyor.

GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE
Diplomatlar ve konujştukları kişiler hakkında her tür özel yazışmayı, Assange'la paylaşmaktan imtina etmeyen Manning'den farklı olarak Snowden, istihbarat şebekesinde çalışanların özel bilgilerini sakladı; derdi, ABD hükümeti ve internet şirketleri arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaktı. İfşa ettiği yeni belgelerden öğrendiklerimiz arasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in telefonlarının dört yıl önce Londra'daki G-20 toplantısında gizlice dinlendiği bilgisi de var. Snowden gizemli biri. Ne Twitter'da hesabı var, ne de Facebook'ta. Perdenin arkasındaki bir bilgisayar dehası olarak sitelere verdiği bilgileri, kimin görebileceği sorusunun cevabına fazlasıyla hakim. The Guardian'a röportaj verdiği otel odasından ayrılıp sırra kadem bastığında, gazeteciler endişelenmiş, ama başının çaresine bakacağını da hissetmişlerdi. Yüzbinlerce insan, nasıl gözetlendiklerini ifşa etme cesaretini gösteren bu adamın güvenliği ve sağlığı için endişe ediyor artık.

IRAK SAVAŞINA MUHALİF
Snowden lise mezunu. 2003'te ABD ordusuna katılmış. Irak'a gittiğinde savaş konusunda aklında soru işaretleri oluşmuş. 2007'de İsviçre'ye gönderilmiş; görevi, bilgisayar ağlarının güvenliğini sağlamakmış. CIA'in insan haklarını ihlal ettiğini, nasıl bilgi topladığını kendi gözleriyle görmüş. Bir sonraki adresi ise Japonya'ymış. Ulusal Güvenlik Dairesi için çalışırken kurumun nasıl internetteki bütün 'konuşma ve hareketleri' görmeyi sağlayan sistemler kurduğuna tanıklık etmiş.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerika'nın yeni 'baş belası' kayboldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN