Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kore kültürüne yakından bakın

Kore kültürünü yakından tanımak isteyenlere bir tavsiyemiz var: Topkapı Sarayı'nda açılan 'İhtişam ve Zarafet: Kore'nin Sanatı' sergisini sakın kaçırmayın. Tabii bir de önümüzdeki hafta İstanbul'da düzenlenecek Korece şarkı söyleme yarışmasını...

1950'de patlak veren Kore Savaşı, aralarında binlerce kilometre mesafe olan Türkiye ile Güney Kore halklarının birbirlerini yakından tanımasına olanak veren trajik bir olay olarak tarihe geçti. Fakat bu ilişki, savaşın sona ermesinden sonra aynı şekilde devam etmedi. Ta ki 2005'e kadar. 2005'ten sonra TRT tarafından yayınlanan Güney Kore dizileri, Türkiye'nin Güney Kore'ye olan ilgisini artırdı. Öyle ki, arkadaşım Fisun Yalçınkaya'nın 05.02.2011'de yine bu sayfalarda yayımlanan '33 bin kişinin hayali Güney Kore' başlıklı haberi, Güney Kore dizilerinin başlattığı furya sayesindekorea-fans.com internet sitesinin kullanıcılarının 30 binin üzerinde olduğunun altını çiziyordu. Üstelik aynı tarihlerde arama motoru Google'ın 2010 için hazırladığı bir rapora göre internet üzerinden yapılan Türkçe aramalanın diziler kategorisinde Muhteşem Kraliçe adlı Kore dizisi altıncı sırada yer almıştı. Geçtiğimiz yıl ise Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-Bak Türkiye'yi ziyaret etti ve iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir boyut kazandırdı. Bu ziyaret sırasında iki ülke arasında stratejik işbirliğini öngören bir anlaşma imzalandı. Tabii ki ekonomik ve askeri işbirlikleri bu anlaşmanın önemli bir bölümünü oluşturuyordu. Fakat bu anlaşma sayesinde iki ülke arasındaki kültürel bağlar da gelişti.

FARKLI DÖNEMLERDEN 165 ESER
Bu kültürel bağın bir göstergesi olarak geçtiğimiz yıl Kore'nin en büyük iki müzesi Kore Ulusal Müzesi ve Busan Müzesi'nde 'Türkiye'nin Medeniyetleri' adlı bir sergi açılmış ve Türkiye'nin Milli Hazineleri 30 Nisan 2012'den 27 Ocak 2013'e kadar Koreliler için sergilenmişti. Bu günlerde ise Güney Kore'de açılan 'Türkiye'nin Medeniyetleri' sergisine karşılık olarak Topkapı Sarayı'nda Kore'nin Milli Hazineleri'ni kapsayan bir sergi başladı. Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı, Kore Ulusal Müzesi ile Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın birlikte düzenlediği, 'İhtişam ve Zarafet: Kore'nin Sanatı' sergisi, 18 Haziran'da açıldı ve 29 Eylül'e kadar devam edecek. Türkiye'de Kore'nin tarihini yansıtan kültür varlıklarını sergilemek ve Türk halkının Kore'nin tarihi ile eserlerini daha yakından tanıması amaçlayan sergide, beş farklı başlık altında, 165 eser sergileniyor. Kore'nin farklı dönemlerini ve farklı yönlerini yansıtan sergide, kraliyeti temsil eden kraliyet mezarlarından çıkarılmış eşyalar, gücü sembolize eden geleneksel aksesuarlar, eski Kore'de ilk din olan Budizm'i temsil eden objeler ve Kore'deki yerel hayatı yansıtan çömlek ve porselenler yer alıyor. Serginin açılışını gerçekleştiren Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee Sangkyu, Türkiye ile Güney Kore arasında geçtiğimiz yıl imzalanan işbirliği anlaşmasına vurgu yaparak, "Türkiye ve Güney Kore arasındaki ilişkiler geçtiğimiz yıla kadar çok aktif değildi. Fakat geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşmanın ardından ekonomik ve askeri işbirliklerimizi güçlendirdik. Kültürel işbirlikleri sayesinde de iki halkın birbirini daha yakından tanımasına olanak veriyoruz," dedi.

ETKİNLİKLER SÜRECEK
Kore ve Türkiye halkları arasında, çok eski dönemlerden beri bir ilişki olduğuna hatta milattan önce iki halkın birlikte yaşadığını iddia eden tezlerin varlığından söz eden Büyükelçi Sangkyu, Koreliler'in Anadolu Medeniyetleri ve Türkiye'ye meraklı olduklarının altını çiziyor. Sangkyu'ya göre Türkiye'ye gelme şansı bulamayan Koreliler, Kore'nin iki büyük müzesinde açılan Türkiye Medeniyetleri sergileri sayesinde Anadolu Medeniyetleri ve Türkiye hakkında daha çok şey öğrenme imkanı buldu. Güney Kore ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkiler Topkapı Sarayı'nda düzenlenen serginin yanı sıra farklı etkinliklerle de pekiştirilecek. Bu etkinliklerin biri de önümüzdeki aylarda düzenlenecek İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Fuarı. Büyükelçi Sangkyu, fuarın isminde İstanbul geçmesine rağmen fuar kapsamındaki etkinliklerin Ankara, İzmir ve Adana'da da süreceğinin müjdesini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kore kültürüne yakından bakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN