Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvan dostu kozmetikçi

ABD'de yaşayan ve vegan kozmetik ürünler hazırlayan Sevgim Kay "Güzellik uğruna hayvanlara işkence çektiren, doğayı sentetik çöplüğüne çevirenlere dikkat edin!" diyor

İstanbullu Sevgim Kay, 27 yıldır ABD'de yaşıyor. Pizzacılıktan satış elemanlığına kadar birçok iş deneyimi var. 1995'te çok sevdiği köpeği Mundo'nun cilt sorunlarına sonuç alamayınca, bitkilerle tedavi yöntemlerini araştırmaya başlar. Doğal ürünlerle elde ettiği ürünler, köpeğinde o kadar iyi sonuçlar verir ki, çevresinden de istekler alır. Zamanla yalnızca hayvanlar için değil, insanlar için de şampuan, krem, losyonlar hazırlayarak, böylece tamamen bu işe yönelir. sKay, Washington Baltimore'daki atölyesinde ecosevi markası altında saç, cilt sorunlarına özel formüller ve ürünler hazırlıyor. Hayvanlara olan aşırı sevgisinden dolayı da bunların içinde hayvanlar üzerinde denenmiş hiçbir hammadde kullanmıyor. Ürünleri Japonya'dan Singapur'a kadar satılan Sevgim Kay'le bir ürünün doğal olup olmadığını nasıl anlayacağımızı, vegan ürünlerin özelliklerini konuştuk.

Uçucu yağları tercih edin
"Evinizde siz de kendiniz için doğal ürünler yapabilirsiniz. En saf ve rafine edilmemiş hammaddelerden yapılmış ürünler, en iyileri: Saf sabun, uçucu yağların yapımından arta kalan gül suyu, lavanta suyu gibi hydrosollar, katkısı olmayan ve damıtılmamış yağlar (jojoba, argan, badem yağı gibi) ve ekolojiyi bozmayan hammaddeler."

Her şey köpeğim Mundo'nun geçmeyen alerjisiyle başladı
"Köpeğim Mundo'nun cilt sorunları ve sindirim sistemine ulaşan sağlık problemlerinin ardından, doğaya ve doğallığa açılan bir kapı araştırmaya başladım. Mundo'nun rahatsızlığının, halımızda kullandığımız temizlik ve kokuları arıtan parfümlü bir tozdan olduğunu tespit ettim. Mundo'nun alerjisi, veterinerleri de cevapsız bıraktı. Üstelik 3 bin doların üstüne çıkan bir fatura geldi ve veterinerlerin verdiği cilt ürünleri, Mundo'yu iyice hasta edince, kitaplara daldım. Saf bitki özlerini kapsayan hammaddelerin alanına girdim. Önce kendimi uçucu yağlar terapisi hakkında eğittim, sonra bu yağların temeli bitkiler hakkındaki bilgilerimi geliştirdim. Cilt ve saç formülleri hazırladım. Mundo'nun cildi için doğal sabunlar, pomatlar yaptım ve yavaş yavaş kendini onardı. İşim genişledi ve istekler arttı. 10 yıldır saç ve cilt ürünlerimi stokta tutamıyorum."

Ürünlerim asla hayvanların üstünde denenmiyor
"1997'den sonra yaptığım malları satmaya başladım. Hayvanları koruyan gruplarla ilişkim arttıkça laboratuvarlarda kullanılan hayvanlarla ilgili bilgilerim gelişti. 2003'te ürettigim malları 'hayvan dostu' diye tanımlayarak, formüllerimin içindeki bazı hammaddelerden (bal petegi, bal, hidrolize edilmiş kolajen vs) arıttım. Ürünlerim zaten hayvanların üstünde denenmiyordu, fakat bizim gibi üreticilerin dikkat etmediği bir noktayı değiştirebilmek için bir adım attım. Hammaddelerin çoğu, üretici fabrika tarafından hayvanların üstünde deneniyor. Bu fabrikalarla kontak kurup kullandığımız hammaddelerin hayvan testi kurallarını yazılı halde almaya başladım. ABD'de insanlar için saç, cilt, vücut bakımı ve hayvan tüyüyle cilt bakımı malları üreten ilk yüzde 100 vegan şirket olarak adım attım."

El yapımı ürünlere öncelik verin
"Kozmetik ürünlerini aldığınız şirkete güven çok önemli. Bu yüzden sorularınızı onlara yöneltin ve aldığınız cevaba kulak verin. Minik, el yapımına önem veren, yerel aile şirketlerini destekleyin. Güzellik sektörünün çok mal ile dolması ve renkli reklamlar, tüketiciyi şaşırtıyor. Bunu aşabilmek için bir ürünü oluşturan hammaddeleri tanımak yetiyor. Güven duyduğunuz firmalara hammaddeleri hakkında sorular sorun. Gelişme ve yenilikler, soru-cevap anında doğuyor."

Saç dibi ve uçlarının sağlığı için doğal bir formül:
Malzemeler:
Yarım avokado.
1-2 çay kaşığı yalancı safran yağı.
Tarif: Saçınızı ıslatın ve yavaşça saç maskesini diplere masaj yapın. Sonra uçlara doğru gelin. Islak saçlara dikkat edin. Onları çekmeyin ve taramayın. Saçınızı havluya sarın (avokado havluyu boyayabilir) ve yaklaşık bir saat bekleyin. Yıkayıp duruladıktan sonra su ve elma sirkesi karışımını diplere dökerek durulayın. Olabildiği kadar güneşte kurutun, böylece sirke kokusu kalmaz. Sirke karışımını ayda bir ya da iki kez kullanabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvan dostu kozmetikçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN