Almodovar'ı mahalle restoranında görebilirsiniz

Gerçek Roma mutfağını, Pommidoro restoranında keşfedin. Şanslıysanız İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'dan imza isteyebilirsiniz. Çikolata fabrikasında da kendinizi şımartın

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Roma, 'tatlı hayat'ın, 'dolce vita'nın doğduğu yer: Hani o kaygısız, amaçsız, sürekli hoş ve güzel şeyler olacak ruh haliyle insanın kendisini tarihi meydanların, sokakların birinden ötekine keyifle sürüklediği şehir. Roma'yı gerçek bir Romalı gibi yaşayıp, zamanın tadını çıkarmak şart. Romalı olmak, avize gibi koca küpeleri, takıları, abartılı renkleri korkusuzca taşıdıkları kıyafetleriyle şıklık prensibinden şaşmayan kadınlar ya da yavruağzı, kanarya sarısı pantolonları, tiril tiril gömlekleriyle rahat süet ayakkabıları çorapsız giyen Romalı erkeklerin arasına karışmak demek.

BU SOKAKLARDA NE FİLMLER ÇEKİLDİ
26 yıldır Roma'da yaşayan biri olarak, ziyaretime gelen eş dostun en büyük merakının, yerel halkın gittiği restoran, kafe, barları keşfetmek olduğunu söyleyebilirim. Yeme içmeden önce onlara bir sözüm vardır: "Ey yolcu, gelip geçtiğin bu sokaklarda, Fellini'ler, De Sica'lar, Zeffirelli'ler, Rosellini'ler ne filmler çevirdi. Anita Ekberg, Sofia Loren, Anna Magnani, Marcello Mastroianni gibi oyuncular ne aşklar yaşadı, ne gözyaşları döktü. Ruhunu bunlarla kuşat, öyle gel Roma'ya. Bu Fellini'nin Roma'sı, Via Margutta'dan geçerken, orada bir zamanlar Fellini'nin yaşadığını, Piazza del Popolo'da şimdi kurulduğun Bar Rosati'de, Maestro'nun neredeyse her akşam gelip aperatif içtiğini unutma. Belki üzerine kurulduğun sandalyede o da oturdu. Bu heyecanı hisset." Dostlarımı, özellikle sanat, kültür çevresindekileri önce Trastevere'nin küçük bir kopyası olan San Lorenzo semtindeki Pommidoro restoranına götürürüm. Mahalle restoranıdır. Salam, peynir, ekmek, yağ sattığı şarküteri halinden çıkıp, bugün Roma entelektüellerinin müdavimi olduğu bir restoran haline gelmiştir. Sahibi Aldo, ailesini 2. Dünya Savaşı'nda bu restoran bombalandığında kaybetmiş. Av ürünleri etleri, abbacchio'su (kuzu fırın), sirke, ançüez sosuyla hazırlanan punterella salatası, carbonara'sı, cacio pepe türü makarnalarıyla ünlüdür. Zuppa Inglese tatlısını ise damat Amedeo bizzat yapar. Yemekleri gerçek Roma mutfağı olup lezzetlidir. Duvarları, tablolarıyla restoran masraflarını ödeyen çağdaş ressamların eserleriyla doludur. İspanyol yönetmen Pedro Almodovar, Roma'ya geldiğinde buraya mutlaka uğrar. Roma takımının eski antrenörü Fabio Cappello da her maçtan sonra uğrardı. Hatta torununun vaftizine Aldo'yu da davet etti. Ünlü İtalyan şair Pier Paolo Pasolini, öldürülmeden önce Pommidoro'da son yemeğini yiyip, hesabı ödemek için bir de çek bırakmıştır. İşte o çek hâlâ restoranın duvarında çerçevelenmiş halde durur. sPommidoro, tarihtir, lezzettir, ciddi bir hikayesi vardır.

DİKKAT, BAŞTAN ÇIKABİLİRSİNİZ
San Lorenzo'daki Pommidoro keyfini, dostlarımı, çikolata fabrikasına götürerek kaparım. Fabbrica del Cioccolata, portakal kabuklusundan, acılısına kadar üretildiği ve satıldığı eski bir çikolata fabrikası. Çikolata kalıpları, üretim cihazları ve vintage mobilyalarıyla bu geniş mekan, sizi baştan çıkaracak. Sıcak çikolatalı meyveler, Passito, Muffito gibi tatlı şaraplara "Hayır," diyemeyeceksiniz. Çıkarken özel yapım hediyelik çikolatalardan almayı da unutmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almodovar'ı mahalle restoranında görebilirsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN