Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Servis de güzel yemekler de...

Bir orkestranın başında iki şef olmaz. Profesyonel mutfak da müzik dünyasındaki orkestraya benzer; otorite tek bir şeftedir; konsepti o belirler. Üç yıl kadar önce, Üryan Doğmuş ve Cihan Kıpçak adlı iki genç şefin birlikte Tophane'deki Tom Tom Suites otelinin terasında La Mouette adlı bir restoranı yönettiklerini duyduğumda, bu iki başlı mutfaktan çıkacak sonuç bana pek umut vermemişti. Ama La Mouette beni en mutlu eden mekanlardan biri oldu. Aynı frekansta düşünen ve birbirlerini tamamlayan bu iki genç şefin yaptıkları yemekler çok başarılıydı.

DEDEKTİF TİTİZLİĞİNDE
Cihan ve Üryan şeflerin başarısında, en yeni mutfak tekniklerine hakim olmaları kadar, ülkemizdeki ve İstanbul çevresindeki lezzet malzemelerini bir detektif titizliğiyle araştırıp, yemeklerinde kullanmalarının önemli payı vardı. Genç şeflerin yaz başında Akaretler'de Gile adlı yeni bir restoran açtıklarını duydum. Geçende bir arkadaşımla gittim. Burası küçücük bir mekan. Duvarlarını Mercan Dede'nin tabloları süslüyor. Servis takımları, masa örtüleri çok kaliteli. Son zamanlarda iddialı restoranların çoğu gibi Gile'nin de tadım menüsü var. 13 çeşit var ve fiyatı 170 TL. Biz alakart listesinden seçim yaptık. Yemekler arasında La Mouette'ten hatırladıklarım da vardı; eski dostları görmüş gibi oldum. İyi bir restoran sık sık menülerini değiştirir, yeniler. Ama bazı yemekler o mekanla özdeşleşmiş, klasikle��miştir. Bunları kaldırmak, o mekanın gelenekselleşmesini önler. La Mouette'te 24 saatte pişmiş bonfile ile açılan çığır Gile'de '41 saat kuzu omuz' ve '24 saat kuzu incik' ile sürüyor. Arnavut ciğeri, karpuz salatası, ayran panna cotta gibi başyapıtlar da Gile menüsüne alınmış. Biz pancarlı salata ve çilekli salatanın ardından '7 bahar levrek' ve '24 saat incik' ısmarladık. Mükemmeldi. Üstüne de salepli sakızlı dondurma ve kahveli krem Anglaise eşliğinde kişnişli çilek salatası ve melengiç kahveli dondurma, badem ezmesi ve fırınlanmış bademle olağanüstü bir keşkül yedik. İçki içmedik; şarap menüsü butik ürünler açısından zengin, fiyatları da çok makuldü. Bu doyurucu ve çok lezzetli yemeğe iki kişi 184 TL ödedik. Bence Gile, La Mouette'in konumu yüzünden hak edip de göremediği ilgiye kavuşacak.

Beğendiklerim
Çok başarılı iki şefin imzasını taşıyan birbirinden lezzetli yemekler, çok başarılı servis ve sıcak bir atmosfer. İyi bir restorana daha başka ne gerekebilir? Hararetle öneririm.

Beğenmediklerim
İnsan çabuk şımarıyor. "İyi bir restorana daha başka ne gerekebilir?" dedikten sonra düşündüm de, burası deniz manzaralı olsa, büyük bir otoparkı bulunsa daha da iyi olurdu.

Mutfak *****
Servis *****
Ambians ****
Gile Şair Nedim Caddesi Sıra Evleri E-Blok No:14 Akaretler Tel: (0212) 327 11 66
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servis de güzel yemekler de...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN