Roma'nın Nişantaşısı

Giriş Tarihi: 27.7.2013

Tarihi Trastevere mahallesi, yazın sıcaklarında eğlenmek isteyenlerin buluşma noktası. Cambazları, mim sanatçıları, kuklacıları, restoran ve kafeleriyle bütün gün çok renkli

Şöyle "Ruhum zil takıp oynasın, biraz eğlence görsün, temaşa etsin, insanların arasına karışsın," dediğimde ver elini Trastevere. Hani şu Roma'ya gelen dostlarımızın merak edip de "Ya eski bir mahalle varmış, Tastevere, Trasevere," deyip deyip dillerinin dönmediği mahalle. Özellikle yaz sıcaklarının nemli günlerinde Trastevere tam da gündüz bunalanların "Yar bana bir eğlence medet," dediği mekandır. Bunu diyen de zaten hiç eli boş dönmez. Santa Maria Trastevere Meydanı ve gün batana kadar göz alan pırıl pırıl mozaikleriyle kilisesi, Roma'nın en eski mahallesine buradan girenlerin gözünü kamaştırır. Kilise, Sant'Egidio cemaatine aittir. Bu laik Katoliklerin başkanı Andrea Riccardi'ye de meydanda rastlanır. Santa Maria Trastevere çok uğurlu bir mekandır. Oradan pek çok ünlü isim geçer. En son Pink Floyd'un solisti ve gitaristi David Gilmour ile bu meydanda karşılaştık. Hani şu gençliğinde ilah gibi yakışıklı, sesi de etkileyici, karizmatik müzik adamı. Gazeteci eşimle Sabatini Restoranı'nda oturmuş, onun bir pazar günü Alman televizyonuna, Papa 16. Benediktus'un ani istifası, yeni Papa ve Vatikan'daki skandallarla ilgili verdiği mülakatın bitmesini bekliyorduk. Arkamızda altı-sekiz kişilik nezih bir masada, orta yaşın üstünde müşteriler vardı. Masadaki erkeklerden birini gözümüz bir yerden ısırdı. Tanır tanımaz da "O şarkıyı nasıl söylerdi. Şu solosu ne hoştu," muhabbeti yapıldı. Hemen iPad'ler çıkartıldı, gençlik fotoğraflarına bakıldı ve "Çok yaşlanmış," yorumları gecikmedi. Gilmour yedi içti, fotoğraf taleplerini reddetti ve sanki at yelesi saçlarının omuzlarında savrulduğu yıllardaki gibi aynı çalımla gitti.

SABATINI'DE BAŞBAKANLAR AĞIRLANDI
Trastevere mahallesinin en iyi restoranlarından biri Sabatini'dir. Balıkları çok tazedir, şarap mahzeni İtalya'nın bütün bölgelerini temsil eder, balık çorbası da meşhurdur. Yıllarca önce eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz da Roma ziyaretlerinde Sabatini de yemek yerdi. Sabatini, büyükelçiliğimizin listesinde, resmi ziyaretlerde başbakan ve bakanların ağırlandığı bir restorandı. Bu meydanın müdavimlerinden biri de ünlü aktör John Malkovich'tir. Eşi İtalyan ve bir ara Trastevere'de oturuyordu. Oyuncu Selçuk Yöntem'in eşi Cihan Yöntem, tam bir Malkovich hayranıdır. Bir gün birlikte Sabatini'nin yanındaki kafeye gittik. Yağmur yağdığı için içeriye oturduk. Malkovich tam karşımızda, çocuk arabasında bebeğini sallıyor, bir şeyler mırıldanıyordu. Cihan Yöntem, rüyada olduğuna emin, benden doğrulamamı istedi. Malkovich'i bu halde görünce rahatsız etmeyelim diye, bebeğini sallayan herhangi bir babaymış gibi yanına gidemedik. Manzaranın keyfini çıkardık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roma'nın Nişantaşısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN