Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul Boğazı'na yakışır bir balıkçı

İstanbul Boğazı'ndaki bir otelin restoranı, kolay kolay Boğaz'ın geleneksel balıkçılarıyla yarışamaz. Tarabya Oteli'nin balık lokantası ise bunu gayet iyi başarmış

The Grand Tarabya, Tarabya koyunda aynı noktada 200 yıldır var olan otellerin en yenisi. 1800'lerde burada bulunan otelin de, 1900'lerin başlarında, Ermeni asıllı Tokatlıyan ailesinin yaptırdıkları otelin de ne kadar zamanda tamamlandıklarını bilmiyoruz. Ama bu ikincisi 1954'te yandıktan sonra, onun yerine Emekli Sandığı tarafından yaptırılan Büyük Tarabya Oteli'nin inşaatına 1957'de başlandığı halde ancak 1966'da açılmıştı. Bu otel tadilat gerekçesiyle 2002'de kapılarını kapadı; bir daha açmadı. 2006'da el değiştirdi. Büyütülüp modernleştirilmesi birkaç ay önce tamamlanabilen tesisin adı da The Grand Tarabya oldu. Yeni otelin iki restoranı var. Biri Ramazan'da iftar menüsüyle hizmet veren Brasserie, öteki ise yüksek giriş katındaki teras ve ardındaki kapalı bölümde yer alan Limani adlı balık restoranı.

OTOPARK SORUNU YOK
Boğaz'da beş yıldızlı otellerin balık restoranı işletmeleri risklidir. Müşteri geleneksel Boğaz lokantalarının tarzını, oluşmuş belirli standart ve fiyat düzeyini arar. Beş yıldızlı bir otel restoranının, Boğaz'daki balık lokantaları ile rekabet etmesi kolay değildir. Geçen akşam Limani'ye yaklaşırken bunları düşünüyordum. Tarabya mekanlarının park sorunu burada yoktu. Otel devasa bir otoparka sahip; ayrıca restoran kapısında aracınızı bırakabileceğiniz vale servisi var. Restoranda, şık bir masaya buyur edildik; hemen ortaya bol zeytinyağı içinde yeşil zeytinler bulunan bir tabak ve sıcak küçük ekmeklerle birlikte yemek listesi getirildi. Listede 25 soğuk, dokuz sıcak klasik meze çeşidi, ayrıca iki de çorba saydım. Biz deniz levreği, çiftlik çipurası, barbun, jumbo karides, karagöz, mercan, lagos ve dil balığının kilo fiyatlarını listeden incelerken, masaya Boğaz lokantalarındaki gibi, bir de soğuk meze tepsisi getirildi. Tepsi varken, yine de liste bulundurulması iyi bir şey; insan fiyatları baştan öğrenip, siparişlerini ona göre ayarlayabiliyor. Biz balık yemeyi tercih ettiğimiz için meze sayısını az tuttuk. Ben önden bir de safranlı, sebzeli balık çorbası istedim. Mezelerden patlıcan salatası, lakerda ve tarama, sıcaklardan da kalamar ızgara ile yetindik. Ana yemek, lagos buğulama idi. Gerek çorba, gerekse tattığımız mezeler, özellikle de lakerda harikaydı. Balık buğulamanın porsiyonu çok büyük, lezzeti olağanüstüydü. Yemeğin üstüne çikolatalı bir sufle paylaştık, kişi başına 115 TL hesap ödedik. Limani zoru başarmış. Boğaz'da, iyi Boğaz lokantalarının balık ve mezelerini en az onların düzeyinde ama onların fiyatlarıyla, çok şık bir ortamda ve gayet iyi bir servisle, eşsiz manzara eşliğinde yiyebilirsiniz.

Beğendiklerim
Limani, yeni açılan Grand Tarabya Oteli'nin balık restoranı. Meze ve balık çeşitleri Tarabya Koyu'na karşı nefis manzaralı bir terasta, oldukça uygun fiyata yenebiliyor. Öneririm.

Beğenmediklerim
Yazın terasta hizmet veren Limani'de bir olumsuzluk bulamadım. Ancak restoranın kışlık yeri fazla büyük. Cephesi dışında penceresi de yok. Boğaz için pek uygun bir mekan değil.

Mutfak ****
Servis ****
Ambians ****

Limani Haydar Aliyev Cd. No: 154, Tarabya Tel: (212) 363 33 00

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Boğazı'na yakışır bir balıkçı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN