Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atina'da hep Büyükada'yı düşünüyor

Ne çocukluk yazlarını unuttu, ne de komşularını... Atina'da yaşayan doktor, yazar Akillas Millas'ın hazırladığı 'Hala Hatırlıyorum' sergisi, Büyükada'nın geçmişini günümüze taşıyor

Giriş Tarihi: 10.8.2013
Kavafis'in Şehir adlı şiirindeki "Yeni diyarlar bulamayacaksın, bulamayacaksın başka denizler. Peşin sıra gelecek hep bu şehir..." dizelerinde olduğu gibi Akillas Millas için de anneannesinden annesine, eşine kadar hayatındaki bütün kadınların gençliğinin geçtiği Büyükada'nın anlamı büyük. İşte bu yüzden yıllardır doktorluk mesleğinin yanı sıra Büyükada hakkındaki araştırmalarını, resimleri birçok kitapta topladı. 1980'den sonra Atina'ya yerleşen İstanbullu Rum doktor, yazar, ressam Akillas Millas'ın son çalışması da bir yıl açık kalacak 'Hala Hatırlıyorum' adlı sergisi oldu. Millas, serginin bir de kitabını hazırlamış. Büyükada'da Çınar Müze Alanı'nda bir yıl görülebilecek sergide Millas'ın, çocukluğundan 27 yaşına kadar yaz aylarının geçtiği Hristos mahallesi, Yeniyol Sokak'taki ahşap evleri, köşkleri, vapurları, tekneleri, ağaçları, Büyükada'nın ruhunu anlatan her detayın çizimleri, kartpostallar ve notlar yer alıyor. 79 yaşındaki Millas için Büyükada, yalnızca yaz aylarının geçirildiği bir tatil yerinden çok daha derin anlamlar taşıyor. Millas ve eşi için Splendid Oteli'nin hatırası büyük. Çünkü her yıl gelip, otelin balaylarını geçirdikleri 59 numaralı odasında kalmaya devam ediyorlar.

GENÇLİĞİMİZİ ARIYORUZ
"1980'de İstanbul'dan ayrılırken 'Bir daha dönmeyeceğim,' diyordum. Yedi yıl dayanabildim. Geldiğimde İstanbul, benim İstanbulum değildi artık. Çok kalabalıktı. Ada da öyle. Bugün gözümde iki ada var. Biri küçüklüğümdeki, çok sevdiğim ada. Diğeri de bugünkü ada. Aslında ada hep güzel, ama biz gençliğimizi arıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atina'da hep Büyükada'yı düşünüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN