Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cep ekranı TV'yi kıskandırıyor

Akıllı telefonlar işlemcisiyle bilgisayarları kıskandırırken, 4K kaliteye ulaşan ultra HD ekranlarıyla televizyonları kıskandırmaya başladı. İlk öncü telefon, Koreli LG'nin Optimus G2 modeli oldu

Giriş Tarihi: 10.8.2013
Akıllı telefonlar dev boyutları ve ultra HD kaliteli ekranlarıyla 'yeni kuşağın ekranı' oldu. Öyle ki bu telefonlar özellikle gençleri televizyon ve bilgisayar ekranından koparıp kendisine bağımlı kılıyor. Bu durumun son örneği de LG'nin G2 modeli. Bu akıllı telefon ultra HD video çekimi ve görüntüsünün yanı sıra sihirli parmak dokunuşu ile hem fotoğraf çekiyor hem de ses azaltıp açmayı sağlıyor. Ayrıca 2.65 mm incelik ve 3000 mAh pil ömrü ile rakiplerinin önüne çıkıyor. Qualcomm Snapdragon 800 platformuna da sahip telefon, oyun ve video performansını katlıyor. Yeni yaşam tarzını yeni nesil akıllı telefonlar ekran boyutlarını büyüterek bilgisayarla, çözünürlüğü ultra HD kaliteyle de televizyon ekranı kalitesiyle yarışmaya başladı. Eylül sonunda Türkiye'de satışa çıkacak telefonun Türkiye satış fiyatı konusunda açıklama yapılmadı.

PARMAKLA YÖNET
LG G2 kenarlarında herhangi bir tuşa sahip değil. Bunun yerine telefonun arkasında kameranın hemen altında yönetim tuşu var. Bu tuş telefonun elden düşmeden kullanılması konusunda büyük kolaylık sunuyor, ön kamerayla çekim sırasında fotoğraf ve video çekiminde de kullanılıyor. Ayrıca telefonun kapağı açılmıyor, siyah ve beyaz renklerde satışa sunuluyor.

REKABET BÜYÜDÜ
Özellikle ilk 10'a Samsung dışında giren tek marka olan LG, Optimus ailesi ürünlerle güçlü bir rakip olduğunu gösteriyor. Akıllı telefon pazarının en büyük payı, Google Android işletim sisteminde. Android işletim sisteminin tartışmasız liderliğini Samsung yüzde 47.5'lik pazar payıyla elinde tutuyor. Tabii ki, bu liderlikte Galaxy SIV, Galaxy SIII ve Galaxy Note II'nin büyük payı var. Ancak söz konusu liderlikte Galaxy Y gibi ekonomik modellerin de payı var. Üstelik bu model, Android platformunda en çok kullanılan üç modelden biri. Haziran 2012 ile haziran 2013 arasında yapılan araştırmada ilk 10'a giren LG Nexus 4 oldu. Onu da Google etkisi o noktaya taşıdı diyebiliriz. Asus tarafından üretilen Nexus 7 ise ilk 15'e girerken, Sony 21. sırada listeye girdi. HTC ise 30. sırada HTC One ile listede kendine yer buldu.

Güçlü işlemci ve Ultra HD ekran
Aslında telefonların işlemci, işletim sistemi, kamera ve pil dışındaki tasarımı, rekabeti en çok etkileyen unsur olarak göze çarpıyor. LG, G2 modelinde, 2.3 GHz Snapdragon 800 işlemci platformunu kullanıyor. 13 megapiksel kamera ekranı gibi Ultra HD görüntü kaydetmesini de sağlıyor. Aslında kameradan uygulamalara, pil ömründen işlemci platformuna hemen her teknolojiyi irili ufaklı onlarca farklı uzmanlaşmış firma gerçekleştiriyor. Büyük rakamlara ulaşan markalar, bu firmalarla belli sürelerle özel anlaşmalar yaparak, rakiplerinin bu teknolojileri kullanmasını engelliyor.

Çocuklarıyla telefonu paylaşan ailelere!
Gündüz anne babaların kullandığı telefonlar akşam çocukların dijital oyuncağına dönüşüyor. LG G2 bu derdi ortadan kaldırıyor. Tuş kilidini ekranda G şeklinde açmak, çocuk modunun açılması için yeterli oluyor.

Telefonun tek tuşu arka kapakta
LG'nin yeni akıllı telefonu G2, cep telefonu tasarımına farklı bir boyut kazandırıyor. Telefon, arka kapağına dokunan işaret parmağı ile kontrol edilen fiziki tuşa sahip. Sesi açıp kapama, not alma ve fotoğraf çekimi için kullanılan arka tuş haricinde G2'da fiziksel tuş yok. Güney Koreli LG, Samsung'u yalnız bırakmadığı Android platformunda en güçlü rakip olarak yeni Snapdragon 800 işlemciyle geliyor.

Çok değil, güçlü çekirdek gerek!
Akıllı telefonlar bir dönem bilgisayarlarla çekirdek yarışına girmiş gibi mücadele veriyordu. Sanki aynı anda gereksiz sayıda işlem yapacakmış gibi çekirdek sayısını artırmak pek mantıklı sonuç vermeyebilir. Yani keramet çekirdek sayısını artırmakta değil, mevcut çekirdeklerin performansını artırmakta. Yoksa, çekirdek artışı geçiş döneminde mutluluk sağlıyor. Enerji tüketimi kritik mobil işlemcilerde bazen az çekirdek daha iyi bile olabilir. En önemli mobil işlemci üreticisi Qualcomm yetkilileri şöyle diyor: "Önemli olan çipleri bir sürü çekirdek ile doldurmak yerine yeryüzündeki en güçlü çekirdeği tasarlayabilmek. Ardından 'ludicrous speed'e ulaşmak için en ideal sayının kaç olduğunu belirleyebiliriz." Qualcomm'un geçen yıl piyasaya sürdüğü dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemcinin görüntü performasıyla, en yeni işlemcimiz olan ve yine dört çekirdeğe sahip olan Snapdragon 800'e ait sonuçlara bakınca ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor: Çekirdek sayısı aynı kalmasına rağmen yeniden yapılandırılan Snapdragon 800, yüzde 170'lik bir performans artışı ortaya koyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cep ekranı TV'yi kıskandırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN