Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meğer sen neymişsin Steve Jobs!

Dijital devrimin öncüsü Steve Jobs'un hayat hikayesinin anlatıldığı Jobs filmi sinemalarımıza geldi. TV filmi kıvamındaki yapım Jobs'u kötümser biri olarak resmediyor

JOBS **
JOBS
filminde resmedilen Steve Jobs'u görünce "Bu adam ne kadar hırslı, duygusuz ve öfkeli, ne kadar kapitalistmiş," dersiniz. Bu, belki kişiliğinin bir yönü, ama biliniyor ki o, aynı zamanda vizyoner, yaratıcı, dünyayı değiştirmeyi isteyen, kafası farklı çalışan ve mükemmeliyetçi bir insan. Nereden biliyoruz, Steve Jobs Milyon Dolarlık Hippi belgeselinde arkadaşları ve onunla çalışanlar bir bir anlatıyor. Jobs filminin sorunlarından biri bu. Yönetmen Joshua Michael Stern ve senarist Matt Whiteley öncü bir insanın kişiliğini tam çözümleyemiyor. Diğer bir sorun da, Jobs'un hayatını belli bir perspektiften bakarak anlatamamaları. Aslında Jobs klasik bir başarı öyküsü olarak tasarlanmış bir film. Jobs'ın hayatının bu tasarıya uygun düşen yönleri de yok değil. Ama siz bu insanı sürekli kötümser göstererek bir başarı öyküsü anlatmayı deneyince hatlar karışıyor. Son tahlilde bencil, duygusuz bir adamın dünyayı iyi yönde nasıl değiştirmeye çalışmasını anlatmış oluyorsunuz. Lakin filmin iyi yönleri de yok değil. Ashton Kutcher'ın performansına diyecek yok. İnsanların hafızasında yer eden birini canlandırmak zordur. Kutcher da Jobs'a fiziksel olarak benzemenin ötesinde onun ruhunu kavramaya çalışmış. Fakat onun bu çabası filmi kurtarmaya yetmiyor. Jobs, TV filmi kıvamında bir yapım olarak kalıyor.

GÖSTER GÜNÜNÜ 2 Kick Ass 2 ***

Kick Ass
2010'da Türkiye'ye uğramadı ama yılın önemli filmlerinden biriydi. Filmin fikri orijinaldi, sıradan biri süper kahraman gibi olmak ister ve suçlularla mücadeleye girişirse ne olur? Süper kahraman fikrine ironik bir bakış atan, dinamik, hınzır bir filmdi. İkinci filmde Matthew Vaughn yönetmenlik koltuğunu Jeff Wadlow'a bırakıp yapımcı olmuş. Tabii ilk filmden, orijinal gelen fikre aşina olduğumuz için film o kadar çarpıcı gelmiyor. Serinin ikicisinde de gerçek yaşam ve süper olma hali ekseninde bir öykü anlatılıyor. Sonuç, çıta düşmüyor. Göster Gününü 2 iyi bir seyirlik vaat ediyor.

Rolü için hastanelik oldu
Ashton Kutcher, teknolojiye düşkün biri olarak her zaman Apple ürünlerinin de sadık bir takipçisi oldu.
Steve Jobs ile hiç tanışmadı. Ama ona her zaman hayranlık duydu.
Rol kendisine teklif edildiğinde senaryoyu bir günde okudu.
Zayıflamak için yaptığı meyve diyeti sonucu hastanelik oldu.
Kutcher, Jobs'u, yetenekli ve hedefe odaklı biri olarak tanımlıyor.
***
HOLLYWOOD NOTLARI
Herkes bu filmi bekliyor

Yönetmen Ridley Scott, senarist Pulitzer Ödüllü yazar Cormac McCarthy. Oyuncular Javier Bardem, Brad Pitt, Penelope Cruz ve Cameron Diaz. Danışman / The Counselor herkesin merakla beklediği bir film. 25 Ekim'de ABD'de vizyonda, biz de sonbaharda izleriz herhalde. 4

WOODY ALLEN Y NE ŞAŞIRTTI
Woody Allen, John Turturro'nun yazıp yönettiği Fading Gigolo filmiyle memleketi New York'a geri döndü. Lakin rolü fena. Şöyle söyleyelim bir muhabbet tellalını canlandırıyor.

GRACE KELY , KIDMAN'A EMANET
Sinemanın yıldızlarından Grace Kelly'nin hayatı Grace of Monaco adıyla sinemaya aktarıldı. Kelly'i de Nicole Kidman canlandırdı. Film yıl sonunda Avrupa'da vizyonda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meğer sen neymişsin Steve Jobs!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN