Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni trend: Açık hava mutfağı

Bahçeli bir eviniz ya da aylar geçirebildiğiniz bir yazlığınız varsa, keyifli bir açık hava mutfağınız da olabilir. İşte hava koşullarına dayanıklı bir mutfak için ipuçları

Malum, Türk insanı her ortamda mangal yapmayı seviyor. Açık havada, bol oksijenle pişen yemeklerin de tadına doyum olmuyor. Peki yazın yalnızca mangalı değil, yemekle ilgili tüm aktiviteleri evin dışına taşımaya ne dersiniz? Ilıman iklimlerde yaşıyorsanız ya da yazlık evinizde en az üç-dört ay geçirebiliyorsanız, bir açık hava mutfağınız olabilir. Düşünsenize açık havada misafirlerinizle hem sohbet edeceksiniz hem de onlara nefis lezzetler hazırlayacaksınız. Terasa ya da bahçeye uygulanacak olan açık hava mutfağı, özel olarak tasarlanıp imal edilmeli. Hava koşullarına dayanıklı olması için, iç mekana uygulanan mutfak mobilyalarının kullanılması söz konusu değil. Bunlara dikkat edin:
Yığma taş ya da tamamen çelik gövdelerin içine monte edilecek cihazların, endüstriyel paslanmaz çelik cihazlar olmasına özen göstermek gerekiyor.
Açık hava mutfağınızın yerleşim planını, misafirlerinizin de yemek pişirme etkinliğinin merkezinde olabilmesini sağlayacak şekilde yapın. Tezgahın yüksek bir bölümü, bar olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanabilir.
Barbekünün yanı sıra büyük pizza fırını, ocak, buzdolabı, buz makinesi gibi ayrıntıların olacağı mutfakta sıcak ve soğuk üniteleri birbirinden ayırmak, performans açısından uygun olacaktır.
Tezgah olarak seçilecek malzeme de çok önemli. Direkt güneş ışığının altında aşırı derecede ısınacak ya da parlayacak malzemeler seçmemeye dikkat etmek gerekiyor. Masif ahşap ya da iroko, tik gibi suya dayanıklı malzemeler tercih edilmeli.
Tezgah monte edilirken hafifçe aşağı doğru bir eğim verilerek, yağmurun tezgah üstünde birikmesi de engellenebilir.
Unutmamak gereken önemli bir ayrıntı da aydınlatma. Açık hava mutfağı, sabahın çok erken saatlerinde ve akşam güneş battıktan sonra kullanılacağı için çok ciddi aydınlatma elemanlarına ihtiyaç duyulacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni trend: Açık hava mutfağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN