Hayatın merkezi: Orta sehpa

Bir orta sehpadan ne beklemelisiniz? Hangi ihtiyaçları karşılamalı? Ünlü tasarımcılar, bir orta sehpanın ne tür fonksiyonları karşılaması gerektiğini anlattı

Giriş Tarihi: 24.8.2013
Clooney gibi yakışıklı, Trump kadar zengin
NEŞET GÜNE
"Aslına bakarsanız, kadınların erkeklerden beklediği bitmez tükenmez isteklerine benzetiyorum, orta sehpa beklentisini. George Clooney gibi yakışıklı, Donald Trump kadar zengin, aynı zamanda anlayışlı, duyarlı ve romantik... Nasıl ki, tüm bu özelliklerin onda birini bile 'tek erkekten' beklemek abesle iştigalse, bir orta sehpadan da, üzerinde yemek yemeyi, dergileri ve aksesuvarları koymayı, TV ve müzik sisteminin onlarca kumandasına yer bulmayı ve bir de ayaklarımızı uzatabilmeyi beklemek koca bir hayal! Tasarımcılar, tüm bu fonksiyonlara hizmet edebilecek, iyi niyetli çalışmalar yapıyor. Ancak ürün tasarımcıları tarafından yaratılan 'çok fonksiyonlu' orta sehpaların da 'ucube' tanımlamasının ötesine geçememesine şaşmamalı. Orta sehpa seçimi yapılırken benim önerim, mekanın çizgisine uygun, mümkün olduğunca büyük, gereksiz ayrıntılara boğulmamış, sade ve dayanıklı malzemelerden imal edilmiş tasarımlara yönelmek."

Ortama kimlik kazandırır
ÖZLEM YALIM
"Sehpa oturma alanının en fonksiyonel objesi olsa da, konumlandığı yerler nedeniyle en 'heykelsi' objesidir de aynı zamanda. Ortama kimliğini kazandırır. Üstünde barındırdıkları ile mekan sahibinin kişiliğini, zevklerini, hayata bakış açısını yansıtır. Sehpa bir çeşit sergi ve sunum alanıdır. Olmak istediklerimizin, olduğumuzu düşündüklerimizin bir yansımasıdır."

Form ve fonksiyon
DERİN SARIYER
"Mekan yerleşimlerinde sehpalar, genelde en son ele alınır. Her şeye karar verildikten sonra, tamamlayıcı birer unsur konumundadırlar. Mobilya tasarımında form-fonksiyon konusu, dengesi ve karşılaştırması hep tartışılagelmiştir. Sehpalar bu perspektifte ilk olarak işlevini yerine getirmesi gereken ürünler kategorisindedir. Bu işlevlerini yerine getirirken estetik olarak da yenilikçi ve etkileyici olabilmeleri için tasarımcıların hassas bir denge tutturmaları gerekir."

Deko-fikir
Resim malzemeleri satan mağazalarda bulabileceğiniz el modellerini yüzük ve bilezikleriniz için stand olarak kullanabilirsiniz.

Bohem desenler
Farklı desenlerin bir araya gelmesiyle oluşan yepyeni desenlerle hayat kazanan bohem tarz, pek çok aksesuvar ve objede karşımıza çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatın merkezi: Orta sehpa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN