Mobilya deşifre kılavuzu: Taklit mi gerçek mi?

Dekorasyon dergilerinde gördüğünüz, çok beğendiğiniz ikonik tasarımları alırken, orijinal olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte ipuçları...

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Sokağın köşesindeki mobilyacıya kanepe yaptırıp markasının Fendi olduğunu, Çağlayan'dan sandalye alıp Philippe Starck imzalı olduğunu söyleyen arkadaşlarınız vardır mutlaka. İnanıp inanmamak size kalmıştır. Hatta bunun artık bir endüstri haline geldiği bile söylenebilir! Sistem şöyle işler: Koltuk ya da kanepenin dergideki fotoğrafları emektar marangoza gösterilerek benzeri yaptırılır, üretim teknolojisiyle ilgili bazı detaylar çözülemediğinden tam aynısı olamasa da, sorun edilmez, marangozun yorumunu katarak biraz da farklılaştırdığı mobilya artık imzalı bir tasarımdır. Alan razı, satan razıdır.

GİZL İMZALAR, SAKLI İŞARETLER
Orijinal bir tasarım almak isterken benzer bir durum başınıza gelebilir, üstelik sizin bilginiz ve isteğiniz dışında! Dünyanın her yerinde binlerce taklidi üretilen ikonik bir tasarımın orijinali yerine onca para verip taklidini aldığınızı bir düşünsenize... Böyle bir tuzağa düşmemek için bu markaların temsilciliklerini yürüten firmaları tespit edip onlarla iletişim geçmeniz en doğrusu olsa da yine de orijinal mobilyaların kendilerini belli eden yönleri, gizli imzalarının nerede olduğunu bilmeniz faydalı olacaktır. Bazı ikonik tasarımlarda detaylara bakarak etrafınızda gördüğünüz mobilyaların orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

LOUİS GHOST

Kartell'in 10. yılı anısına Philippe Starck tarafından 2002'de tasarlanan Louis Ghost sandalye, özellikle materyalinin dayanıklılığı sebebiyle kafe ve restoranlarda kullanılmakta. Ürünün orijinal olduğunu anlamak için sırt kısmının aşağısında yer alan etiketi veya oturma kısmının arkasında yer alan marka, ürün ve tasarımcı ismi kabartmasını kontrol edebilirsiniz.

PANTON

Verner Panton tarafından, Vitra'nın tek parça formdan ve materyalden üretilen ilk sandalyesi. 30 yıl boyunca plastik teknolojisinin gelişimiyle birlikte üretim şekli de değişmiş. 1960'ta dengeli ve destekli olarak tasarlanıp üretilen sandalye, güçlü tek parça ve esnek polipropilen malzemeden üretilmiş. Modern heykelcilik anlayışının klasik bir parçası olan Panton sandalye, özellikle kolay temizlenmesi ve güçlü yapısıyla restoran, kafe ve ofis ortamlarının vazgeçilmezi niteliğinde. Verner Panton'un imzasını görürseniz ve bu ürünü alacağınız mağazaya güveniyorsanız, Panton sandalyenizin sahte olması çok küçük bir ihtimal.

THE EGG

İlk olarak 1958'de Kopenhag'da bulunan Radisson SAS Hotel için Arne Jacobsen tarafından modern bakış açısıyla tasarlanan The Egg sandalye, bir Republic of Fritz Hansen ürünüdür. Yumurtadan ilham alarak tasarlanan sandalyede, metal iskelete oturtulmuş kumaş veya deri kaplama kullanılıyor. İlk versiyonu yeşil olarak üretilen The Egg'in çeşitli renkleri ve kumaş seçenekleri bulunuyor. Çeşitli mağazalarda kopyalarını görebileceğiniz koltuğun orijinalinin oturma kısmında küçük bir marka etiketi vardır. Onun dışında sandalyenin altında bulunan seri numaraları ve tarihi size daha kesin bilgiler verecektir.

SWAN

Arne Jacobsen'in 1958'de kuğudan esinlenerek tasarladığı Swan sandalye Republic of Fritz Hansen tarafından üretildi. Modern bir çizgiye sahip Swan, Jacobsen'in kendine özgü modern tasarımlarından biri. Çelik iskeletin üzerine kumaş ve deri seçenekleriyle kaplanan koltuğun altındaki seri numarası, markanın logosu ve etiketi ürünün sahte olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

DEKO-TREND

Hay vanlar âlemini evini ze taşıyın! Bu sezon boynuzlar, kulaklar, bıyıklar ile kendini gösteren hayvan figürleri çok moda. Tasarımcı Merve Kahraman'ın tasarladığı boynuzlu koltuk, evinize çok yakışacak!

AYIN BURCU

Başak Becerikli, çalışkan ve üretici Başak burcu insanı, mutfağına düşkündür. Kendisine ev hediyesi almanız gerektiğinde espresso makinesi ya da tirbuşon seti iyi bir fikir olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilya deşifre kılavuzu: Taklit mi gerçek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN