Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutunu seç, TV akıllansın!

Her evde bir akıllı TV yok! Google, Apple, Telekom operatörleri ve uydu platformu şirketleri içerik hizmetini internet ve akıllı kutular üzerinden tüketiciye taşıyor

Akıllı TV dediğiniz, internete kolay bağlanır, bilgisayardan izlediğiniz her içeriğe televizyondan da erişmenizi sağlar. Google, Apple, Telekom operatörleri ve uydu platformu şirketleri internete bağlanan akıllı kutularla içerik hizmetleri konusunda televizyon üreticileriyle ve birbirleriyle rekabet ediyor. Her evde artık bir LCD ekran televizyon olsa da, her evde bir akıllı televizyon yok. Herkeste akıllı telefon olmadığı gibi, yatırımı yeni televizyon yerine servislere yapmak isteyenler de var. İlk akla gelen, eve internet taşıyan Telekom operatörlerinin akıllı televizyon ve içerik hizmeti konusundaki yarışı. Hangi cihazdan internete bağlanırsanız bağlanın, bu servisi sağlamaya çalışan operatörler, istenirse bu hizmeti akıllı kutularla televizyona doğrudan taşıyor. Hatta operatörlerin akıllı telefonlarda olduğu gibi televizyon satışı konusunda da yarışa girmesi pek sürpriz olmayacak. Operatörlerin en önemli avantajı aylık faturaya içerik hizmetini ekleyerek, tek fatura ve hatta birden fazla hizmet sunması olacak.

GOOGLE VE APPLE'I UNUTMA
Apple ve Google, Telekom operatörlerinin tatlı belası. Küresel ölçekte en çok işbirliği yapılan teknoloji şirketleri onlar. Apple, TV kutusu ile televizyonları internet üzerinden içerik hizmetleriyle tanıştırırken, Google da boş durmadı, Chromecast ürünüyle televizyonu şenlendirdi. Şimdilik ABD'de sunulan hizmetin içinde TV içeriği anlaşması da var.

Cepten ve tabletten TV'ye aktar
Apple TV kutusu, iPhone ve iPad üzerinden ulaştığınız her içeriği HD ekrana aktarmayı sağlıyor. AirPlay teknolojisi, cihazların TV ekranına HD içeriği yansıtmayı sağlıyor. Apple TV kutusu üzerinden sunulan servisler, ABD'de sunulan içerik hizmeti kapsamında. Bu yüzden kullanılan hesabın ABD hesabı olması gerekiyor. Ancak bunun için kredi kartı değil, ABD'de adres bildirimi ve giftcard ödemesi rahatlıkla iş görüyor. 99 dolara satılan Apple TV'nin, içerik oyununu temelden değiştirdiği söylenemez ama önemli bir cihaz olduğu da kesin.

Akıllı mini Chromecast
Google yok satan bir akıllı cihaz geliştirdi; Chromecast. TV'ye HDMI girişinden bağlanan bu mucize cihaz televizyon ekranını bir YouTube kanalına, laptop, tablet veya akıllı televizyon ekranına çeviriyor. Üstelik sonra neden aldım bu aleti dedirtmeyecek 35 dolarlık bir fiyata tüketiciyi kolayca ikna ediyor. Aylık ödeme yapmak gerekmiyor. Sadece ABD'de sunulmak üzere hazırlanan hizmet paketi de yine ancak ABD yaşayanlar için hazırlanmış. Google'ın daha önce Nexus Q ile başarısız bir girişime dönüşen akıllı küresinden aldığı ders, olumlu etki yapmış. Şimdi yoğurdu üfleyerek yemeye çalışan Google, Chromecast ürününü mağazalarda bulmak imkansız. İnternet üzerinden sipariş edince minimum bir ay beklemek gerekiyor.

İlk kavisli TV yola çıktı!
Las Vegas'ta yılın hemen ilk haftasında CES Fuarı'nda tanıtılan OLED TV'ler sonunda mağazalarda satışa sunuluyor. Kavisli tasarımlarıyla dikkat çeken OLED TV'ler bu hafta Berlin'de düzenlenen IFA Fuarı'nın da odak noktasında olacak. LG'nin kavisli OLED TV'si ilk olarak Almanya'da satışa sunuldu, diğer ülkeler de sırada bekliyor. LG, Avrupalı tüketicilere gelişmiş OLED TV teknolojisini getiren ilk TV üreticisi olduğunu iddia ediyor. Kavisli OLED TV, belirli elektronik mağazalarında satılacak ve dördüncü çeyrekten itibaren de diğer Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. DisplaySearch'ün yaptığı araştırmaya göre, Avrupa, 2017'de küresel OLED TV pazarının yüzde 30'unu oluşturacak. Ayrıca OLED TV'ye gösterilen talebin de 2016 yılında yedi milyondan fazla olacağını öngörüyor. WRGB OLED teknolojisine sahip olan kavisli OLED TV, benzersiz bir görüntü kalitesine sahip. Tasarım harikası ürün Red Dot En İyinin En İyisi ödülü başta olmak üzere, içlerinde TÜV Rheinland, Intertek ve VDE'nin de bulunduğu birçok saygın kuruluş tarafından ödüle değer görüldü. 55EA9800 aynı zamanda dünyanın THX sertifikalı ilk ürünü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutunu seç, TV akıllansın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN