Çocuklarınıza özgür alanlar yaratın

Okul sezonu başlarken çocuğunuza içinde kendisini özgürce ifade edebileceği, özgün bir oda hazırlamaya ne dersiniz?

Giriş Tarihi: 14.9.2013
Çocuğu olan arkadaşlarımın evine gidince anlıyorum durumun ciddiyetini; bütün çocuklar etraflarında ya da arkadaşlarında gördükleri kurguyu istiyorlar kendi odalarında. Maviler, pembeler, Örümcek Adamlar, prensesler, araba formunda yataklar... Çocukların hayal dünyasını baskılamak için ne çok şey var etrafta! Kendi çocukluğumu hatırlıyorum; turuncu duvarlı, tematik hiçbir ayrıntının olmadığı, hayvan desenli bir perdesi olan, sade bir odada büyüdüm. Orada ne hayaller kurduğumu, duvarı nasıl pastel boyalarla boyadığımı, ne yaratıcı oyunlar uydurduğumu hatırlıyorum da, üzülüyorum tematik odalarda büyüyen çocuklara. Çocuğun yaratıcılığının önündeki engelleri kaldırmak ve kendisine eğlenceli oyunlar ve alanlar yaratabilmesine katkıda bulunmak için yapılabilecek tek şey mümkün olduğunca sade bir alan hazırlamak aslında. Örümcek adamlar, arabalar ve periler ait oldukları yerde, kitapların içinde kalabilirler! Çocuğunuzun odası için bir yenilik düşünüyorsanız, yaratıcılığına, gelişimine katkıda bulunacak özgür alanlar tasarlayarak başlayabilirsiniz işe.
Çizgi roman kahramanlı, prensesli, arabalı odalar konusunda ne kadar ısrar ederse etsin, hayır demeyi bilin! Hayır demenin ne kadar zor olduğunu biliyorum ama onu, kimsede olmayan, çok özgün bir odası olacağını söyleyerek ikna edebilirsiniz.
Desenlerin gücünden yararlanın! Geometrik ve her bakıldığında farklı şekillerin algılanabileceği, çocukların hayal gücünü harekete geçirecek desenlere sahip döşemelik kumaşlar eğlenceli olabilir.
Bir duvarı karatahta boyasıyla boyayıp, çocuğunuza istediği şekilleri çizebileceği, resimler yapıp silebileceği özgür bir alan verebilirsiniz.
Farklı renklere sahip, yerleri ve yönleri değiştirildiğinde farklı tasarımlar elde edilebilecek modüler mobilyalar alın. Kitaplık ve diğer depolama sistemlerini kapsayacak bu modüler sistemler ile her seferinde yeni bir tasarım oluşturması için çocuğunuzu yönlendirin.

AKLIMDA KALANLAR
Tasarım Perde tarafından Türkiye'ye getirilen Missoni'nin döşemelik ve perdelik kumaş koleksiyonu.
IKEA'nın bir taraftan bakıldığında balon, diğer taraftan incir gibi algılanan 'Promenad' tabakları ve 'Fabrikör' vitrini.
BoConcept'in tarçın rengi deri koltuğu 'Hamilton'.
Tom Dixon'un Eclectic koleksiyonuna ait bakır parçalar.

DEKO-TREND
Osmanlı saray hayatının ve haremin konu edildiği aksesuvarlar tamamen out olurken Osmanlı şehir hayatının ve savaş meydanlarının işlendiği aksesuvarlar evlerde yerini aldı.

İPUCU
Mobilyaların halıda bıraktıkları izleri yok etmek için buz kullanın. Buzu bir poşetin içinde izin üstüne bırakın. Buz eriyip tamamen su olduğunda poşeti alıp halıyı fırçalayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarınıza özgür alanlar yaratın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN