Paralel etkinlikler için ayrı rota

Giriş Tarihi: 14.9.2013
İstanbul'da, bienalin sergileri dışında birçok paralel etkinlik de var. Hem de şehrin dört bir köşesine dağılmış durumdalar. Bu etkinlikler de ayrı bir günü hak ediyor. Bunun için bienalin 'resmi mekanlarındaki' turunuzu tamamladıktan sonra farklı bir günü de bienale paralel düzenlenen etkinliklere ayırmak en iyisi. Fakat bu 'sanat turu' için farklı bir rota izlemeniz gerekecek. Mevzubahis etkinliklerin en önemlilerinden ikisi İstanbul'un Boğaz hattında. Emirgan'da bulunan Sabancı Müzesi'nde yer alan 'Anish Kapoor İstanbul'da' başlıklı sergiye uğramanız şiddetle tavsiye edilir. (Sergiyle ilgili detaylı bilgi, Nur Çintay'ın 4. sayfadaki yazısında). Buralara kadar gelmişken, Rumeli Hisarı'nda bulunan Borusan Contemporary'ye de uğrayın. Mekanda iki önemli sergi var.

İSTİKAMET TOPHANE
Boğaz havasını içinize çektikten sonra istikametiniz Tophane olsun. Toplu taşıma araçlarından vazgeçmeyin. 22RE, 25E ve 22 numaralı otobüs hatları ile Kabataş'a ulaşabilirsiniz. Ardından kısa bir yürüyüş ya da tramvayla Tophane'desiniz. Tophane'de bulunan İstanbul Modern'de Erol Akyavaş'ın retrospektif sergisi devam ediyor. Görün deriz! Sonrasında bir mola iyi gider. Fasuli'de kuru fasulyeyle ya da Karaköy Liman Lokantası'nda ya da Mutfak Dili'nde karnınızı doyurabilirsiniz. Karabatak'ta bir kahve içebilirsiniz. Öğrenciyseniz tarihi taş fırın simitlerine talim. (Çok lezzetliler, kim inkar edebilir!) Bir sonraki durak Elipsis Galeri: Şahin Kaygun'un 'Gizli Yüz' başlıklı fotoğraf sergisi. Bankalar Caddesi'nde bulunan Salt Galata'da da iki sergi var. Galata'dan İstiklal Caddesi'ne çıkarsanız, orada da Galerist, Pi Artworks, Akbank Sanat ve Pera Müzesi'ndeki sergileri görebilirsiniz. Gitmediyseniz Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi (Çukurcuma) de görülmeye değer bir koleksiyona sahip. Beyoğlu'nda bir kahve molası verdikten sonra rotanızı Nişantaşı'na çevirin. Burada bulunan Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi ve Milli Reasürans Sanat Galerisi'ndeki sergilere gitmemek olmaz.

HALİÇ DE CANLI
İstanbul, ArtInternational Istanbul fuarıyla New York'tan Dubai'ye pek çok seçkin galeri ve dünyaca ünlü sanatçıyı da ağırlayacak. Fuar, 16-18 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde. Bölgeye yakın bir diğer etkinlik ise Cibali'de bulunan Rezan Has Müzesi'nde. Müzede de iki sergi var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel etkinlikler için ayrı rota
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN