Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kişiye özel gardırobunuzu oluşturun

Sonbahar geldi, yazlıkları kaldırıp kışlıkları çıkarma, gardıropta yenilik yapma zamanı. Ama acaba gardırobunuz sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu?

Aradığınızı bulamıyor musunuz? Sıkışık askılarda giysileriniz buruşuyor ve tam ihtiyacınız olduğunda giyemiyor musunuz? Gardırobunuz ihtiyaçlarınıza cevap veremiyorsa, yenilik yapma zamanı gelmiş demektir. Gardırop içinin kişiye özel düzenlenmesine imkan veren üniteler sayesinde gardırobunuzu ihtiyaçlarınıza göre planlayabilirsiniz. Ama bu öyle aceleye gelecek bir iş değil. Üzerinde uzun uzun düşünüp planlama yapmanız gerekiyor. Öncelikle kendinizi iyi tanımalı ve alışkanlıklarınızı iyi bilmelisiniz. ? Kıyafetlerinizin stillerini, boyutlarını, özelliklerini ve onları ne sıklıkla kullandığınızı belirleyin. ? Gardırobun bulunacağı mekan için ölçü alıp, yerleştirileceği duvarın boyutları ve gardırobun ön kullanım alanını tespit edin. ? Tavana kadar gardıropları tercih ederseniz, mekanın üçüncü boyutunu da kullanmış olursunuz. ? Göz seviyesinin üstünde kalan derin raf veya çekmecelere az kullandığınız giysileri, şeffaf kutular ya da poşetler içinde yerleştirip, üstlerine de etiket yapıştırırsanız, bulmanız ve hatırlamanız kolay olacaktır. Gardırobun en alt kısmına mutlaka çekmece ünitesi konmalı. Yoksa yere yapışarak kazaklarınızı aramak zorunda kalabilirsiniz. ? Genellikle gardırop içi planlanırken çekmeceler, raflara göre çok daha pahalı olduğundan tercih edilmez, sonra da pişman olunur. Siz bu hataya düşmeyin. Gardırobu her yıl yaptırmadığınıza göre, hayatınızı kolaylaştıracak ayrıntılar için biraz daha fazla para ödeyebilirsiniz. ? Gardırop derinliği 60 cm'den daha dar olmamalı.

KİTAPLIKTAN AYAKKABILIK
Yeriniz müsaitse ayakkabılığınızı gardırobunuzdan bağımsız bir yerde planlayın. Kitaplık olarak satılan, derinliği az, şeffaf kapaklı üniteler, ayak numaranız küçükse harika bir alternatif olabilir. Raf yükseklikleri ayarlanabilir kitaplıklara içlerine kırılmalarını engelleyecek kalıplar yerleştirerek çizmelerinizi de koyabilirsiniz. ? Uzun elbise, tulum ve paltolar için minimum yükseklik 1.50 metre olmalı. Tişört ve kazaklar için açık raflar, gömlek ve ceketler için çekmece veya gözler planlamalısınız.

Boy aynasız olmaz
Mekandan kazanmak amacıyla sürgü kapaklı gardıropları tercih edin. Ayna kapaklı olanları seçmekte de fayda var. Ayrıca boy aynası alma derdinden kurtulacağınız gibi karşılıklı iki duvarda ayna kapaklı gardırobunuz olması durumunda giysinizin arkasını görebilme imkanına da kavuşacaksınız.
Boy aynası konusu açılmışken evinizde boy aynası yoksa hemen koşup bir tane edinin. Yakışmadığı halde skinny jean giyip özgüven patlaması yaşayanlar, evlerinde boy aynası olmayanlar, bunu unutmayın!

Aklımda kalanlar

Laura Ashley'nin 2014 koleksiyonunda yer alan bakır ayna yüzeyli mobilyaları.
Karo halı markası Interface'in Rahmi Koç Müzesi'nde tanıtılan, atık balıkçı ağlarının geri dönüşümü yoluyla üretilen Net Effect halıları.
Milli Reasürans'ta 9 Kasım'a kadar sürecek İspanyol fotoğrafçı Chema Madoz'un sergisi.
Danimarkalı Nomess Copenhagen'in Maison&Objet Fuar'ında sergilediği asimetrik forma sahip karton hediye kutuları.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişiye özel gardırobunuzu oluşturun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN