Çirkin krala saygı gecesi

Giriş Tarihi: 19.10.2013

Fransa'nın Lyon şehrinde düzenlenen Lumiere Film Festivali'nin bu yılki onur konuğu çirkin kral olarak bilinen efsane aktör Jean-Paul Belmondo oldu. Festivalin açılışında Belmondo'ya ödülünü ünlü yönetmen Quentin Tarantino verdi

Sinema dünyasının efsane isimleri Fransa'nın Lyon şehrinde bu yıl beşincisi düzenlenen Lumiere Film Festivali'nde buluştu. Sinemanın mucidi Lumiere Kardeşler'in doğduğu şehir olan Lyon'da düzenlenen bu festival, filmlerin yarıştığı değil, sinema tarihinin ve klasik filmlerin anıldığı bir etkinlik. Festivalin açılış gecesinin bu yılki onur konuğu 80 yaşındaki Fransız aktör Jean-Paul Belmondo oldu. Festival vesilesiyle Belmondo'nun unutulmayan filmleri tekrar gösterime girdi, özel DVD koleksiyonları satışa sunuldu. Belmondo, Fransa'nın dünya çapında en tanınmış aktörlerinden... 1962'de Kış Ortasında Bir Maymun filmiyle 29 yaşında sinema kariyerine başlayan Belmondo, ünlü yönetmen Jean Luc Godard'ın Serseri Âşıklar filmiyle dünya çapında üne kavuşur. Birkaç yemek parasına oynadığı bu filmle dünya çapında bir star olur. 1960'lı yıllarda Humphrey Bogart ve James Dean'le kıyaslanan oyuncu çirkin kral lakabıyla anılır. Belmondo, Jean-Luc Godard'ın başını çektiği sinema tarihinin akışını değiştiren Yeni Dalga akımının Çılgın Pierrot gibi sembol filmlerinde hep başrolde oynadı. Ancak ünlü aktör sadece sanat filmlerinde değil, birçok polisiye ve aksiyon filmlerinde de rol aldı.

HİÇ DUBLÖR KULLANMADI
Dublör kullanmayı reddeden aktör rol aldığı bütün filmlerde tehlikeli aksiyon sahnelerini kendi oynadı. Bu aksiyon filmlerde helikopterlerden sarktı, binalardan atladı. Çılgın Haydut, Tatlı Serseri, Çin Macerası, Rio Macerası gibi filmlerle bugünkü Hollywood filmlerini aratmayacak gişe başarılarına ulaştı. Yeteneğine rağmen aksiyon filmlerinde oynaması eleştirilen Belmondo, kariyerinin son döneminde Fransız sinemasının en önemli yönetmenlerinden François Truffaut ve Claude Lelouche gibi isimlerin filmlerinde rol aldı. Fransızlar'ın gözünde efsane konumuna erişen Belmondo, aynı zamanda Fransız yaşam tarzının ve kültürünün tüm dünyadaki en tanınmış sembolü oldu. Ünlü aktör, 60'lı yılların Paris'inin dekor olduğu onlarca filmiyle, Çin'den ABD'ye kadar birçok ülkede beyazperde aracılığıyla kültür elçiliği yaptı. Lumiere Festivali'ne katılan Fransız oyuncu Jean Rochefort, Belmondo'nun filmlerini 'Fransızlar'ın DNA'sı' olarak tanımlıyor. Lyon'daki ödül töreninde Belmondo'ya ödülünü festivalin diğer onur konuğu olan yönetmen Quentin Tarantino takdim etti. Tarantino "Jean- Luc Godard'ın Serseri Âşıklar filminin başında bir gün Humphrey Bogart olmayı hayal eden bir genç görürüz. Bu filmden sonra 20 yıl boyunca bütün genç aktörler bir gün Jean-Paul Belmondo olmayı hayal etti. Belmondo sadece bir sinema yıldızının ismi değil. Aynı zamanda yaşam arzusunu, karizmayı ve güçlü bir ruhu temsil eden bir sembol" sözleriyle ünlü aktörün kariyerini özetledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çirkin krala saygı gecesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN