Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BİFO'dan Wagner'e saygılarla

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Doğumunun 200. yılında ünlü besteci Richard Wagner, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO) vereceği bir konserle anılıyor. Konser, 7 Kasım'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek. Konserde şef Gürer Aykal yönetimindeki BİFO ile birlikte solist olarak Ünüşan Kuloğlu ile Tuncay Kurtoğlu da sahne alacak. Gecede BİFO, Wagner'in Der Ring des Nibelungen/Nibelungen'in Yüzüğü opera dizisinden parçalar seslendirecek. Bu konserin organize edilmesinde Wagner'in 200. doğum günü kadar Şef Aykal'ın Wagner'e duyduğu ilginin de payı büyük. "Wagner'e ilgim çok küçük yaşta başladı" diyen Aykal, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: "Aslında insanlar küçük yaşta Wagner'e ilgi duymaz. Bu benim bir üstinsan olduğum anlamına gelmiyor. Sadece doğum günlerimiz aynı olduğu için Wagner'e ilgi duydum ben; 22 Mayıs. Fakat daha sonra Marilyn Monroe'nun da aynı gün doğduğunu öğrendim. Wagner'i de unuttum."

BU KONSER CESARET İSTER
Ünlü besteci Richard Wagner'in eserlerinin bugüne kadar BİFO tarafından birçok kez seslendirildiğini hatırlatan Aykal, bu konserin diğerlerinden farklı olacağının altını çiziyor ve "Böylesi hiç yapılmadı Türkiye'de. Gelecekte de ne kadar yapılır onu da bilemem" diyor. Bu konser için 'cesaret' gerektiğini söyleyen ünlü şef, Borusan'ın patronu Asım Kocabıyık'ın kendilerine aşıladığı yenilikçilik ilkesi nedeniyle cesaretli olduklarını anlatıyor. Aykal, konserin solistleri Ünüşan Kuloğlu ile Tuncay Kurtoğlu'na da övgüler diziyor: "İkisi de dünyanın her yerinde Wagner eserlerini hakkıyla yorumlayacak düzeyde."

FRANSIZ SARAYI'NIN GERÇEK TADI
Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın özel aşçısı Daniele Mazet- Delpeuch'den ilham alan, Christian Vincent'ın yönettiği Sarayın Tadları/Les saveurs du Palais filmi 5 Kasım saat 18.30'da, Fransız Kültür Merkezi'nde izleyicilerle buluşacak. Filmin gösterimine de katılacak olan Mazet-Delpeuch, filmin ardından bir söyleşi gerçekleştirecek Film Türkçe altyazılı olarak ücretsiz gösterilecek.

HİTCHCOCK SESSİZ FİLMLERİYLE İSTANBUL'DA
İstanbul Modern Sinema, 'gerilimin efendisi' Alfred Hitchcock'un ilk döneminde yaptığı dokuz sessiz filmi Türkiye'de ilk kez sinemaseverlerle buluşturacak. 7-17 Kasım arasında düzenlenecek 'Hitchcock 9' başlıklı program, "Sessiz filmler sinemanın en saf halidir" diyen Hitchcock'un British Film Institute tarafından geçtiğimiz yıl onarılan filmlerini kapsıyor. Program kapsamında 7 Kasım saat 13.00'te Şampanya, saat 15.00'te Yokuş Aşağı, saat 19.00'da ise Şantaj filmleri gösterilecek. Saat 17.00'de ise İngiliz sinema yazarı ve gazeteci Ian Haydn Smith'in katılacağı, Alfred Hitchcock'un 50 yıllık sinema kariyerinin değerlendirileceği bir söyleşi düzenlenecek.

ÇAĞDAŞ SANAT BU FUARDA
Bu yıl sekizinci kez düzenlenen çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, 7 Kasım'da başlıyor. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek fuar, 750 sanatçı, 3 bin eser ve 23 ülkeden 95 çağdaş sanat galerisini bir araya getirecek. Fuar 10 Kasım'da sona erecek.

ORTAKÖY'DE BİR BRECHT OYUNU
2007'den bu yana faaliyet gösteren Tiyatroadam'ın yeni oyunu Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı önceki gün seyirciyle buluştu. Ümit Aydoğdu tarafından sahneye konulan Bertolt Brecht'in bu eseri, 7 Kasım saat 20.30'da Ortaköy Afife Jale Sahnesi'nde yeniden sahnelenecek.

ANATHEMA MEMLEKETİNDE!
Ülkemizde büyük bir hayran kitlesine sahip olan, yerli bir grup gibi Türkiye'de birçok kez konser veren Anathema, iki konser için yeniden Türkiye'de. Topluluk bugün akustik bir konser vermek için Garaj İstanbul sahnesine çıkacak. Konser saat 22.30'da başlayacak. Anathema yarın ise saat 21.00'de Eskişehir 222 Park'ta olacak.

'MEVSİMLER'DEN BALE
Klasik müziğin en önemli eserleri arasında yer alan Vivaldi'nin Mevsimler'i, Çağdaş Bale Topluluğu'nun yorumuyla yeniden hayat buluyor. Eser, 7 Kasım saat 19.30'da, İstanbul Ataköy'de bulunan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BİFO'dan Wagner'e saygılarla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN