Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asla flörtsüz kalamam

atv'nin yeni dizisi Bugünün Saraylısı'nda Savaş Ataman karakterini canlandıran Serhat Teoman ekranlarda parlayan bir oyuncu. Teoman, dizilerde yakaladığı şöhreti tiyatroda avantaja çeviyor

Giriş Tarihi: 16.11.2013

Kuzey öncesine kadar çeşitli dizilerde rol alan, tiyatro sahnesinde epey ter dökmüş bir isim Serhat Teoman. Birçokları gibi benim de dikkatimi Kuzey Güney'deki Burak Çatalcalı olarak çekti. Serhat Teoman'ın da bu durumla ilgili bir sıkıntısı yok, tanınma ve onun getirdiği popülaritenin, gücün farkında. Bu nedenle geçen yıl bolca kadın izleyici ağırlayan, tiyatro oyunu Pragma'dan söz ederken, "Hiç tiyatroya gitmemiş ama bizi görmek için oyuna gelen çok oluyor" diyecek kadar açık sözlü. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nden mezun olan, 30 yaşındaki Serhat Teoman'ın hayatı konuk oyuncu olduğu Kurşun Yarası dizisinden sonra Sadullah Celen'in onu keşfetmesiyle değişmiş. Şimdi atv'de bu akşam yayınlanan Bugünün Saraylısı dizisinde Savaş Ataman'ı canlandıran Teoman'la hayatını, diziyi ve yeni tiyatro projelerini konuştuk.

- Şöhretin getirdiği durumla başa çıkabildiğinizi düşünüyor musunuz?
- Stratejiyle bunu çok iyi kontrol ettim diyemeyeceğim. Benim serüvenim biraz uzun mesafe koşusu gibi. Kademe kademe gelen bir tanınırlık yaşadım. Son noktada Kuzey Güney ile bir patlama oldu diyebiliriz. Yani şöhrete yavaş yavaş hazırlandım. 30 yaşımdayım ve altı senedir sektördeyim. Yaşla, tecrübeyle ve sektörle beraber geldi bu ün. 20 yaşımda bir anda ünlü olsaydım bunu kaldıramayabilirdim. Doz doz alınca iyi geldi...
- Ya tanınmazsam endişesi yaşadınız mı, umutsuzluğa düştünüz mü?
- Yok. Ama mesleğimi istediğim gibi yapabilecek miyim endişesi oldu. Olaya hiçbir zaman tanınırlık olarak bakmıyorum. Benim mesleğim oyunculuk, oynadıkça tanınıyorsun. Zaten tanınmak için değil, oynamak için bu yola çıktım.
- Ünlü olmak hoşunuza gitmiyor mu yani?
- Yaptığım şeyin beğenilmesi tabii hoşuma gidiyor. İşimin karşılığı bu çünkü. Bu mesleği yapıp, tanınmama şansı olsaydı, camiamızda bunu seçen insanlar olabileceğini düşünüyorum. Şunu demek istiyorum; herkes oyunculuğu tanınmak için yapmıyor ama tanınmak da kötü bir şey mi, bilemiyorum. Ben tanınmak için oyunculuk yapmıyorum.
- Konservatuarda okuduğunuz yıllarda kendinizi gelecekte nerede görüyordunuz?
- Hep oynamak istiyordum ve şu an oynuyorum. Tiyatrom olsun istiyordum, tiyatrom var. Sektörde kendime bir yer edinmek istiyordum, ufak ufak yer edinmeye başladım. Çok içime sinen bir sinema filmi istiyordum, bir tek o olmadı! Ama içime sinen bir proje çıkana kadar sinema filminde yer almayacağım. O gün ki hayallerime çok uzak değilim yani.

AŞK UZUN ZAMANDIR UĞRAMIYOR

- Bu grup, sizin camianızdan insanlardan oluşuyor, başka yaşamları olan insanların sosyal gerçeklikleri size uzak mı geliyor?
- Uzak gelmiyor aslında. Ablam reklamcı, bir arkadaşım avukat, diğer arkadaşım özel bir şirkette çalışıyor ve onların da bize eşlik ettiği oluyor. Hayata her zaman sektörel olarak bakmıyoruz.
- Aşka inananlardan mısınız?
- 'Aşka vakit yok' diyen sanatçıya inanmıyorum. Aşk vakit gerektirmez. Âşık olursan, onu düşünmeye vakit ayırabilirsin. Sonuçta gün içinde ölmeyecek kadar uyku uyuyabiliyoruz. Zaman bulunur illa ki. 'Şu an aşka zamanım yok' demek yersiz. Karşıma gelmemiştir o başka.
- Nasıl bir sevgilisiniz?
- Karşımdakinin hissiyatı beni nereye çekerse, oradayım. Ne kadar büyük bir şey yakaladığımızla alakalı. Birden 'Yürümüyor!' da diyebilirsin ya da tam tersi Cemal Süreya okurken, Sezen Aksu'nun bir şarkısını dinlerken de bulabilirsin kendini. Bana uzun zamandır hiçbiri olmuyor ama... Bu nedenle âşıkken ne yaptığımı unuttum. Aşk uzun zamandır bana uğramıyor...
- Aşk mı flört mü?
- Tabii ki aşk ama aşk gelene kadar asla flörtsüz kalmam. Riyakarca 'Aşkı bekliyorum' diyemem. Âşık olmak isterim ama yoksa öylece bekleyemem.

ARKADAŞINA GÖNDER
Asla flörtsüz kalamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN