Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Homeros'tan günümüze sakızlı lezzetler

Muhallebiden kurabiyeye kadar birçok lezzette yer alan sakız, İstanbul Sakız Günleri'nde gündeme geliyor

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde ve en çok Çeşme'nin karşısındaki Sakız Adası'nda (Chios) yetiştirilen ağaçlardan elde edilen sakız, İstanbul'da ilk kez 2011'de Armada Otel'de konunun uzmanlarınca ele alındı. Bugün yine Armada'da düzenlenecek II. İstanbul Sakız Günleri adlı etkinlikle sakızın dünden bugüne yolculuğu mercek altına alınacak. Osmanlı ve günümüz mutfağında yeri olan sakızın Anadolu mutfak kültüründeki yeri, botaniği, ağacı, ağacının türevleri, bitkisinin özelliği gibi bilgilerin paylaşılacağı panelden önce, katılımcılar saat 10.00'da Armada'nın antik Mercedes otobüsüyle Florya Atatürk Ormanı ve Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi bahçesinde koruma altına alınan, 370 yıllık olduğu söylenen sakız ağaçlarını görmeye gidecek. Saat 12.30-14.00 arasında Armada Otel'de düzenlenecek panele ise gazeteci ve yemek yazarı Nedim Atilla, arkeolog Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri, tarih araştırmacısı Turgut Kut, Profesör Dr. Ecz. Kerim Alpınar ve Sakız Adası'ndan TV programcısı Anna Kladia'nın konuşmacı olarak katılacak. Panelin ardından da sakızlı lezzetler ikram edilecek.

SARAYDA ÇOK SEVİLİRDİ
Homeros'un İlyada ve Odissea destanlarını sakız ağaçlarının gölgesinde yazdığı söyleniyor. İS. 10. yüzyılda Sakız Adası'na gelen Avrupalılar'ın dünyaya tanıttıkları sakız, adayı hakimiyeti altına alan her uygarlık döneminde hep değerli bir bitki olarak görülür. Osmanlı saray mutfağında da sevilen sakız bitkisinin şifası, uluslararası tıp literatürlerine kadar geçmiş. Günde 2 gram sakızın ülser hastalığına iyi geldiği biliniyor. 16. yüzyılda Osmanlı hakimiyeti altına geçen Sakız Adası'nda yetişen sakızlar, imparatorluk tekeline alınıp, dışarıda satışı yasaklanarak doğruca saraya gönderilirmiş. Sarayda çok sevilen sakızın, bir kilo altınla eşdeğer kabul edildiği biliniyor. Sakız, saray mutfağı reçetelerinde de yer alarak lezzeti zenginleştirmiş. Günümüzde de kurabiye, dondurma, likör, muhallebi gibi birçok lezzetin içinde kullanılıyor.

SAKIZ ADASI'NDAN ÇIKMASI YASAK
Sakız Adası'nın güneyinde Mastikahoria bölgesindeki geniş arazilerde yetiştirilen ve ömrü 100 yıl olan sakız ağaçlarının bir fidanının bile adanın dışına çıkarılması yasak. Çünkü sakız ağaçlarından elde edilen ürünler, adanın en önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor. Bir ağaçtan ancak 40-50 yaşlarında ürün alınabiliyor. Bir kooperatif çatısı altında birleşen üreticiler de bu ağaçlardan yılda ortalama 100 ton sakız reçinesi topluyor. Bunun yüzde 90'ı üretime gidiyor, yüzde 10'luk bölümü de yağ olarak ayrılıyor. Bu yüzde 10'luk yağın bir bölümü de kozmetik sektöründe kullanılıyor.

MARİO LEVİ SİZE PANDİSPANYA YAPACAK!
2010'da Ahmet Ümit ile başlayan yazarlarla edebiyat turları bu kez Mario Levi ile devam ediyor. Yeni kitabı Size Pandispanya Yaptım geçtiğimiz ay yayımlanan Levi, yarın düzenlenecek turla okurlarla buluşacak. Turda kapsamında ilk olarak kitapta da bol bol bahsedilen Ladino dili hakkında bir seminer verilecek. Neve Şalom'da gerçekleşecek seminerden önce ise Sefarad mutfağından börekitaslar ikram edilecek. Seminerin ardından da Mario Levi, Galata sokaklarında rehberlik yapacak. Ardından da Sefarad mutfağından örneklerle yemek yenilecek. Tur için buluşma 09.30'da Galata Kulesi'nin önünde. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için: www.antoninaturizm.com

AŞKI BİR DE ONDAN DİNLEYİN
Tuluyhan Uğurlu aşkı anlatıyor. Ünlü piyanist yarın saat 15.00'de Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde konser verecek. Uğurlu konserinde, müzik ve görüntülerle aşkı anlatacak.

ALİCE RUSSEL'I KAÇIRMAYIN
Adını The Quantic Soul Orchestra'nın solisti olarak duyuran ardından da adı, Eva Cassidy, Stevie Wonder, Chaka Khan ve Aretha Franklin gibi isimlerle birlikte anılmaya başlanan müzisyen Alice Russel konser vermek için ülkemize geldi. Russel'ın konseri bugün saat 22.00'de Babylon'da... Son albümü To Dust'ı geçtiğimiz yıl yayınlayan sanatçının repertuvarı blues, soul, funk ve caz gibi farklı tarzları da kapsıyor.

MODA SAHNESİ'NDEN ÇOCUKLAR İÇİN
Kapılarını birkaç hafta önce açan Moda Sahnesi'nde bugün çocuklara özel bir program var. Çocuk oyunu Palyançolar Okulu bugün saat 12.00'de sahnelenecek. Kemal Aydoğdu'nun yönettiği oyunda Barış Yıldız, Öykü Esendemir ve Onur Şirin rol alıyor.

GEZİCİ FESTİVAL KURTİZ'E GİDİYOR
Usta sanatçı Tuncel Kurtiz aramızdan ayrıldı. Fakat Kurtiz'in destekçisi olduğu Gezici Festival 27 Kasım'da 19. kez yola çıkmaya hazırlanıyor. Festival bu yılın ilk gösterimlerini Kurtiz'in memleketi olan Edremit'te gerçekleştirecek. 27 Kasım'da Edremit'te başlayacak festival, 29 Kasım-5 Aralık arasında ise Ankara'ya konuk olacak. Festival son olarak, 6-9 Aralık tarihleri arasında Sinop'a geçecek. Bu yıl Gezici Festival programında iki önemli seçki var: 'Ne Yapmalı' ve 'Bir Ülke: Şili'.

600. YIL HATRINA SERGİ
Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. yılı kapsamında Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü'nde Andrzej Pagowski'nin afiş sergisi açıldı. Sergi 30 Kasım'a kadar devam edecek.

DANS SOKAĞA TAŞTI
İstanbul Street Dans Karnavalı'nın beşincisi bugün başlıyor. Beyoğlu'nda bulunan Ghetto'da 'ön eleme' turlarıyla açılacak yarışma, düzenlenecek hip-hop partisinin ardından yarın 17.00'deki ana yarışma ile sonlanacak. Karnaval kapsamında bu yıl, hiphop, popping ve freezone kategorilerine ek olarak 'house' kategorisi de yarışmacıları bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Homeros'tan günümüze sakızlı lezzetler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN