Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paris'in ortasında bir masal köyü

Giriş Tarihi: 23.11.2013

Dünyanın en ünlü caddelerinden Champs-Elysee'de açılan Noel pazarında bol eğlence, bol hediye seçeneği, bol lezzet ve tam bir Noel havası var

Almanya ve Fransa'nın doğusunda 16. yüzyıldan beri kurulan Noel pazarları 1990'lı yıllardan beri büyük küçük birçok Avrupa şehrinde rengarenk görüntülere sahne oluyor. Parisliler için vazgeçilmez bir yıl sonu etkinliği haline gelen bu geleneksel buluşmada şehrin dört bir yanına yerleştirilen tahta kulübeler, yaratıcı dekor ve ışıklandırmaları ve sıra dışı ürün seçenekleriyle göz kamaştırıyor. Dünyanın en ünlü caddelerinden Champs-Elysee, yıl sonu kutlamaları kapsamında tam bir Noel köyüne dönüştü. Geçtiğimiz günlerde açılan Noel pazarında kurulan yaklaşık 180 tahta kulübede el örmesi sıcacık berelerden ev yapımı keklere, yeni yıl süslerinden el sanatlarına, hediyelik eşyalardan saf yün çoraplara kadar yıl sonu kutlamalarına has her şeyi bulmak mümkün. Pazarda ayrıca Korsika jambonları, Alsace kurabiyeleri ve Alpler'de üretilen peynirler gibi Fransa'nın çeşitli bölgelerine has geleneksel yiyecekleri de tadabilirsiniz. Bu kalabalık cadde, özellikle havanın kararmaya başladığı saatlerde dekorasyon ışıklarının da yanmasıyla, karlar altında küçük bir Fransız köyüne dönüşüyor. Ocak ayına kadar her gün açık ve ücretsiz olacak pazarda en güzel dekorasyona sahip kulübe, bu yıl da büyük bir ödüle kavuşacak. Noel ve yeni yıl kutlamaları şerefine, meşhur dev dönmedolap, 20 yıldır olduğu gibi bu sene de Concorde Meydanı'nda yerini aldı. Işıklar şehri Paris'i bir de Noel aydınlatmalarıyla görmek isteyenler, daha ilk günden dönmedolabın önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Noel pazarında ayrıca atlıkarıncalardan dev bir buzpateni pistine, çocukları gezdiren ponylerden pazarı dolaşan küçük bir trene kadar, çocukların masal gibi bir gün geçirmesini sağlayacak her şey düşünülmüş. Champs-Elysee Caddesi'ndeki Noel köyünü bu yıl 16 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

10 BİN METREKARELİK DEV PAZAR
Paris'in en büyük Noel pazarı ise şehrin gökdelenleriyle tanınan ünlü La Defense bölgesinde kurulmaya başlandı. Bu yıl 350 kulübenin yerleştirildiği 10 bin metrekarelik geniş meydandaki lüks pazarda, ziyaretçiler kırmızı halıda ağırlanıyor. Sadece Fransa'nın değil Rusya, Çin, İran, Mısır, Vietnam, Kenya ve Nepal gibi dünyanın da dört bir yanından gelen onlarca tezgahtarın el emeği ürünleri ile bu büyük pazar, adeta bir uluslararası Noel kutlamasına dönüşüyor. Pazarda ayrıca istiridye, kaz ciğeri ve şampanya satan lüks tezgahların yanı sıra, közde kestaneyi, tatlı ve tuzlu krepleri uygun fiyatlara tatmak mümkün. Akşam saatlerinde ışıkların da yanmasıyla bir masal kasabasına dönüşen bu meydanda karınlarını doyuran çocuklar Noel Baba ile hatıra fotoğrafı çektirirken, büyükler de sıcak şarap içip yerel koroların Noel konserlerine eşlik ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris'in ortasında bir masal köyü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN