Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayna ayna söyle bana!

Evinizi olduğundan geniş ve ferah göstermek, ışığı daha fazla içeri almak ve mekanda odak noktası yaratmak istiyorsanız, aynalardan yardım alabilirsiniz

Aynalar, bir odayı olduğundan büyük gösterebileceği gibi çerçevesi ile mekana dramatik bir hava katarak dekorasyonda da destekleyici bir rol oynar. Yemek masasının arkasına ya da şöminenin üstüne yerleştirilen ve ışığı yansıtması hedeflenen klasik kullanımların ötesinde, aynayı evin farklı bölümlerinde, çok daha verimli kullanmak gerekiyor. Ayna, genişlik ve ferahlık hissi yaratıyor ama bu, dekorasyonda aynayı her yerde kullanmalıyız anlamına da gelmemeli. İşte dozunda ve uygun yerlerde kullanılan ayna için ipuçları.

Salon
Pencerenin karşısına yerleştirilecek bir ayna ile odadaki ışık ve manzarayı iki katına çıkarabilirsiniz. Ama aynaları hiçbir zaman direkt güneşin ya da başka bir ışık kaynağının tam karşısına yerleştirmeyin. Yansıma yapan aynalar sizin ve misafirlerinizin gözünü kör etmesin!

Yatak odası
Yatak odasında ayna kullanımını sınırlamak gerekir. Ayna yatağın karşısı yerine yatak başını yansıtan bir yerde konumlanabilir. Ayna asılacak uygun bir duvar ya da ayaklı bir ayna için yeterli alan yoksa gardırop kapakları ayna ile kaplanabilir.

Mutfak
Mutfakta, tezgah arasında ayna kullanma fikrini eğlenceli bulabilirsiniz ama inanın bana hiç iyi bir fikir değil! Çalışma alanını geniş göstermek, çalışırken kendinizi görmek ilginç ama herhangi bir tezgah arası malzemeden çok daha sık temizlemek gerektiğini unutmayın!

Giyinme odası
Aynaları sihirli bir araç olarak kullanabileceğiniz giyinme odalarında tüm gardıropların kapaklarını aynalı olarak seçebilir, rafların yaslandığı duvarları, ayna ile kaplatarak oda devam ediyormuş hissi yaratabilirsiniz.

Çocuk odası
Çocuk odalarına ayna seçerken güvenliği ön planda tutmalısınız. Mutlaka çerçeveli olması gereken aynaların köşeleri keskin olmayan modellerini tercih etmelisiniz. Ayna yüksekliği çocuğun boyuna göre ayarlamalı.

Koridor ve merdivenler
Koridorlara yan yana yerleştirilen bir grup ayna, koridorun dar ve karanlık görünmesini engelleyecektir. Çok büyük olmayan, düşey aynalar dar koridorlar ve merdivenler için uygundur. Mekanı geniş gösteren bir etki yapan aynalar, koridor ya da merdivendeki akışı da sağlayacaktır.

Antre
Evin girişinde kullanılan aynalar mevcut ışığı yansıtarak mekanı aydınlatır. Böylece de dar ve karanlık olan girişler daha ferah algılanır. Birbirini takip eden, farklı formlarda aynalar, antreler için idealdir.

Çerçeve
Mekana dramatik bir hava kazandırmak için eski ya da eski görünümlü, varaklı çerçevelerden yararlanabilirsiniz. Çok büyük ebatlı bir ayna kullanacaksanız ve modern bir görüntü elde etmek istiyorsanız, belli belirsiz bir çerçeve tercih etmelisiniz.

Banyo
Lavabo üzerine asacağınız aynaların dışında bir duvara büyük bir ayna yerleştirebilirsiniz. Işığı yansıtarak mekanı genişleten yüzey, banyonuzu daha ferah bir görünüme kavuşturacaktır.

Aynalı mobilyalar
Aynalı mobilyalar da yarattıkları yansımalar sayesinde mekanın dokusunu zenginleştiren bir etkiye sahiptir. Duvarda yer alan aynalı bir şifonyer, zeminin, duvarın arkasından devam ettiği hissini yaratacaktır. Zenginleştirici etkisine rağmen çok kalabalık bir mekanda aynalı mobilyalardan özellikle kaçınmak gerekir.

Dikkat edin!
Ayna, bakmaya değecek şeyleri yansıtmalı. Gerekli gereksiz, mekanı geniş göstermek için her yere ayna yerleştirmeye çalışmayın. Ucuz bir otel odası havası yaratmak istemiyorsanız tavanda ayna kullanmayın. Ayna yüksekliğini göz hizanıza göre ayarlarken mekanın tavan yüksekliği ve mobilyaların büyüklüğünü de göz önüne alın. Sizi olduğunuzdan ince ve uzun göstermesini istiyorsanız, aynanızı duvara sabitlemeyip hafif açılı şekilde duvara dayayın.

Doğal çadır
Çocuklar evin içinde de olsa çadır kurmaya bayılır. Eğer alçak bir çatı katınız varsa bunu avantaja çevirebilirsiniz. Rengarenk çarşaflarla kaplayacağınız çatının duvarları, çocuklarınız için doğal bir çadır olacak!

Griye her şey yakışır!
Tüm kış renkleriyle uyum sağlayan ve her dönemin rengi olan gri, 2014 kışında en parlak dönemini yaşayacak. Grinin farklı renklerle kullanımını Home Art dergisinin aralık sayısında görebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayna ayna söyle bana!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN