Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Instagram ile klasik fotoğrafın buluşması

Giriş Tarihi: 7.12.2013

National Geographic'in ünlü belgesel fotoğrafçısı Matt Moyer, İstanbul ziyareti sırasında Türkiye'nin Instagram fenomeni Sezgin Yılmaz'dan Instagram tüyoları öğrendi. Herkesin katılımına açık olan Instagram yarışmasında jüri üyeliği yaptı

15 yıllık fotoğrafçılık kariyerinde İkiz Kuleler'in yıkılması, Irak savaşı ve Mısır devrimi gibi dünyayı değiştiren birçok olayı unutulmaz karelerle anlatan Matt Moyer, National Geographic, New York Times ve The Guardian gibi önemli yayınlarda yıllardır foto-muhabirlik yapan ünlü bir belgesel fotoğrafçısı. İstanbul'a, Beykoz Doğa Koleji öğrencilerine belgesel fotoğrafçılık dersi vermek için gelen Moyer, ziyareti sırasında, sadece eğitim vermedi, eğitim de aldı! Dünyaca ünlü fotoğrafçı, Türkiye'nin Instagram fenomeni Sezgin Yılmaz'dan Instagram kullanmayı öğrendi. Instagram'da 531 bin takipçisi olan Sezgin Yılmaz, Moyer'le klasik fotoğraf ve Instagram üzerine bol bol sohbet etti. Fotoğrafçılık ve sosyoloji eğitimi alan Moyer, portrelerin, kariyerinde önemli bir yeri olduğunu söyledi: "Aile ya da kültür üzerine fotoğraf çalışmaları yaparken, tepkilerinizi ve bakış açınızı yönlendirmek açısından sosyoloji biliyor olmak benim foto-muhabirliğime yansıdı. İnsanoğlu genetik olarak tuhaf çünkü tek başımıza bir şey yapamıyoruz. Başka yüzlere de bakmaya ihtiyacımız var. Öncelikle bir şeyleri öğrenebilmek için insanların yüzüne bakarak bilgileniyoruz. Karşımızda ilk defa gördüğümüz biri dostça mı yaklaşacak ya da düşmanca mı, bunu öğrenebilmek için birbirimizin yüzlerini okumak zorundayız. Biz fotoğrafçılar da bunun farkında olduğumuz için birbirimiz hakkında daha fazlasını öğrenebilmek amacıyla yeni yüzler ve yeni ifadeler arıyoruz. Kesinlikle portrelerim ve yüzler çok önemli."

INSTAGRAM' DA TAKİP EDİLMENİN YOLLARI
Instagram hakkında çok da bilgi sahibi olmayan Moyer, 'klasikten' yana bir fotoğrafçı. Ancak bu ziyaretinde Sezgin Yılmaz'la bir araya geldi. Yılmaz, instagram fenomeni olmayı Moyer'e şöyle anlattı: "Instagram fenomeni olabilmek için fotoğraf çekmeyi sevmeniz, vakit ayırabilmeniz, insanlarla iyi ilişkiler içinde olmanız ve en önemlisi de kendi bakış açınızın, kendi tarzınızın olması gerekir. Fotoğraflanacak kareler olduğuna inandığımda günde en az iki-üç saatimi bu işe ayırıyorum. Gün içinde üç saatte bir fotoğraf paylaşıyorum. Bu, gece uyurken de değişmiyor. Gece su içmeye kalktığımda su bardağının fotoğrafını paylaşıyorum. Sürekli bununla yaşıyorum. Takipçilerin sizi fark etmeleri için onları beğenip, onlara yorum bırakıyor olmanız gerekir. Sonuçta siz kendinizi fark ettirmeden insanların sizi keşfetmelerini sağlayamazsınız. Bir başka önemli konu ise kendinize özgü bir tarz yaratıp onu korumaktır." Sezgin Yılmaz sayesinde instagram kültürünü genişleten Moyer, Doğa Koleji tarafından düzenlenen instagram yarışmasına da katkıda bulundu. Doğa konseptli 12 bin fotoğraf arasından ilk üçünü tespit eden Sezgin Yılmaz ve Moyer, instagram'a yüklenen fotoğraflar arasından en iyileri belirledi. Yarışma sonuçlarına göre, Fahriye Hostalı'nın fotoğrafı birinci, Zuhal Kızıl'ın fotoğrafı ikinci, Taner Güngör'ün fotoğrafı ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Instagram ile klasik fotoğrafın buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN