Tolkien'in Hobbit'ini görelim!

Orta Dünya'yı yönetmen Peter Jackson'ın gözünden izledik. Peki bu dünyanın yaratıcısı, Tolkien'in hayali nasıldı? Tolkien'in Hobbit çizimleri, J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri kitabı okurla buluşmadan önce sadece Cumartesi SABAH'ta...

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Orta Dünya'nın kapılarının açıldığı ilk kitap Hobbit, masal kitabı gibi dursa da, aslında Yüzüklerin Efendisi serisinin öncülü olduğu bilinen bir gerçek. Peter Jackson'a üç filmlik bir seri çıkaracak kadar ilham veren kitabın yayımlanma serüveninin de hayli ilginç olduğunu J.R.R. Tolkien hayranları bilir: 21 Eylül 1937'de yayımlanan kitap resimli bir eserdir; resimler ve haritalar da Tolkien tarafından çizilmiştir. 13 Aralık'ta vizyona girecek Hobbit serisinin ikinci filmi Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları merakla beklenirken, İthaki Yayınları da bir sürpriz kitap hazırlığı içerisinde. J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri adlı kitap ay sonuna doğru yayımlanacak. Hatırlanırsa iki-üç yıl önce Tolkien'in Hobbit çizimlerinin bir kısmı İngiltere'deki Bodleian Kütüphanesi'nde bulunmuştu. Wayne G. Hammond ile Christina Scull da bu çizimleri de işin içine dahil ederek Hobbit'in 75. yılına özel bir kitap hazırlamıştı. J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri bu kitabın Türkçe versiyonu işte. Kitap, Tolkien'in Hobbit kitabını nasıl resmettiğini anlatırken yazarın Hobbitler'i ve Orta Dünya'yı nasıl bir hayal gücüyle yazdığının da izlerini gösteriyor bizlere. Tolkien, büyük bir sabırla bir taraftan Hobbit'in öyküsünü kafasında kurarken diğer taraftan da Hobbit oyuklarını, Çıkın Çıkmazı'nı, Ayrıkvadi'yi, Kuyutorman'ı, Galdalf'ı, Bilbo Baggins'i, Elfler'i, cüceleri, ejderha Smaug'u tek tek çizmiş. Çizimleri yaparken profesyonel bir ressam olmadığının farkında. Resimlerinin iddialı olmadığını da biliyor. Ama kitabın resimli yayımlanması için de var gücüyle çalışıyor. Sonuç, yayınevi kitabı resimsiz yayımlanma kararı alsa bile Tolkien'den gelen çizimler karşısında kararını değiştiriyor. Çizimlerin bir kısmı kullanılıyor. Bir kısmıysa yayımlanmıyor.

KAYIP SINAV KAĞIDI
İthaki'den çıkacak kitapta bütün çizimler ve haritalar yer alacak. Doğal olarak da Türkiye'de bu resimler ilk defa yayımlanmış olacak. Böylece biz de Peter Jackson'a da ilham veren resimlerin öyküsünü, çizimlerle birlikte öğrenmiş olacağız. Ama kitapta Orta Dünya'nın ortaya çıkmasıyla ilgili kimi ilginç bilgiler de bulunuyor. Mesela Hobbit kitabının o ünlü ilk cümlesini (Topraktaki bir oyukta bir Hobbit yaşardı) Tolkien, ilk olarak bir sınav kağıdına karalamış. Lakin acı olan o sınav kağıdının kayıp olması... Kitabın yazarları, önsözde şöyle diyor: "Aslında Hobbit kadar insanı içine alan edebi eserlerin resimlenmeye ihtiyacı yoktur. Ama resimleri yazarın kendisi yapmışsa ve bu alanda yetenekliyse halihazırda mükemmel olan bir öykü hakkında kendisine yeni bir kapı açılan okurun, bundan büyük memnuniyet duyması beklenir. J.R.R. Tolkien'in Hobbit Resimleri, Tolkien'i en çok sevilen öykülerinden biri için yaptığı, ailesi ve akademisyenlerin haberdar olduğu bütün resimleri içeriyor." Ne diyelim J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri kitabı Orta Dünya için küçük ama o dünyayı sevenler için büyük bir adım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tolkien'in Hobbit'ini görelim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN