Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014 dekorasyon trendleri

Giriş Tarihi: 21.12.2013

Dekorasyonda 2014 trendleri, geçtiğimiz birkaç yılın trendlerinden farklı değil. Doğallık ve sürdürülebilirlik ana ekseni oluşturuyor

Yeni yılın trend raporları elime geçtiğinde yine içimi bir heyecan kapladı. Dekorasyonda, evdeki her şeyi trend olanlarla değiştirmek elbette mümkün değil ama aksesuvarlarda yapılacak küçük yenilikler bile içimin kıpır kıpır olmasına yetiyor. 2014 trendleri, geçtiğimiz birkaç yılın trendlerinden çok farklı değil; doğallık, sürdürülebilirlik yine ana ekseni oluşturuyor. Yeni yılın trendlerini sizin için yorumlamaya çalıştım. Doku
Evet, dekorasyonda görüntü en önemli yeri tutuyor ama doku, yani dokunma hissimizi tetikleyen yumuşacık kumaşlar, parlak yüzeyli seramikler, buz gibi doğal taşlar, aslında farkında olmadığımız bir mutluluk yaşatıyor bize. 2014'te materyallerin dokusu daha da ön plana çıkacak. Alacağınız her yeni objenin dokusuna da baktığınızı fark edeceksiniz.
Renk
Renkler konusunda cesur davranma trendi 2014'te de devam ediyor. Başka renklerle kolayca kombine edilebilecek parlak renkler öne çıkıyor. Pembenin her tonuyla bu yıla damgasını vuracağı söylense de ben çok daha geniş bir kullanım alanı ve çok farklı versiyonları (geçtiğimiz yıl çok kullanılan sıcak safran sarısı ve soğuk neon sarısı gibi) olan sarının yerini kaptıracağını sanmıyorum.
Desenler
Son yıllarda önem kazanan geometrik formlar, çizgiler, gelecek yılla birlikte yumuşayarak yerini organik formlara ve hatta çiçekli desenlere bırakıyor.
Yine, yeniden ekose
Bu kış ekose battaniyeden duvar kağıdına, halıdan porselen tabaklara kadar her yerde karşımıza çıkacak. Sıcak bir etki için mutfakta bir duvarı kırmızı ekose duvar kağıdıyla kaplayabilirsiniz.
Doğunun ayak sesleri
Son yıllarda iyice artan etnik desenlere ilgi bu yıl kendisini daha da gösterecek. Artık Hint işi ahşap objeler yerini ipek ikat yastıklara bırakacak. Siyah ve beyazın grafik etkisi
Daima bir klasik olan siyah-beyaz uyumu, bu kez grafik desenlerde kendini gösteriyor. Tüm zamanların en kontrast ikilisi, göz alıcı desenlerle evinize konuk olacak!
Pastel tonlar
Beyaz eşyadan elektrik düğmelerine kadar her şey şeker kazanına düşmüş gibi! Pastel tonlarındaki rengarenk aksesuvar ve eşyaların dayanılmaz cazibesine kapılacaksınız.
Pembenin önlenemez yükselişi
Modern evlere pop etkisi kazandıracak pembenin hemen tüm tonları, evlere baharı getirecek. Pembeyi mutlaka genç odası ya da pop-retro etkisindeki bir evde kullanmak zorunda değilsiniz. Evinize uyacak tondaki pembeyi bulup evinize adapte etmekte hiç zorlanmayacaksınız.
Kuş tüyleri her yerde
Melekleri çağrıştıran kuş tüyleri, evinde görkemli ama bir o kadar da sade ve masum bir tarz yaratmak isteyenlerin imdadına koşuyor. Tüy kadar hafif lamba, çerçeve ve duvar süsleri evinize, çabasız bir şıklık ve zahmetsiz bir gösteriş sağlayacak.
Püsküllü bela!
İlk duyduğumda beni biraz ürküten püsküller, yaratıcı tasarımların önünü açıyor. Halı ve yastıkların kenarlarında ve abajur şapkalarında karşımıza çıkan püsküller bir çılgınlık halini alacak gibi görünüyor.

KIŞ RENKLERİ
Global Color Research'ün 2014 öngörülerine dayanan raporuna göre bu kış renkler dört gruba ayrılmış.
Taş devri
Bu grup bizi doygun toprak tonlarının yer aldığı ilkel çağlara götürüyor. Deri ve fosil kalıntılarının ilham verdiği bu renk paletinde turuncu gibi içimizi ısıtan renkler var.
Fırtına
Bu grup, renklerini dünyada oluşan doğal felaketlerden alıyor. Seller ve yangınlar, maskülen ve feminen renklerin uyumuna işaret ediyor. Gri, ekru, soluk bej bu grupta.
Uyumsuzluğun uyumu
Pozitif olmayı simgeleyen bu kategoride canlı ve doygun renkler, pastel tonlarla karışarak bir kaos yaratıyor. Sarı, haki, uçuk pembe ve mavi gibi renkler bu kategoride.
Alpler'in soğuk yüzü
Bu grup dış dünyayı içeriye getirirken evde aile ile geçirilen zamana dikkat çekiyor. Bu grubun renkleri sıcak, sosyal tonları kapsıyor. Turkuvaz, sıcak sarı, fuşya gibi renkler var.

DEKO-FİKİR
Yılbaşında aileniz ve dostlarınızla oyun oynarken, oyunu bir oyuncudan diğerine, kolayca döndürmek için dönen ahşap servis tahtalarından yararlanabilirsiniz. Böylece oyununuzu rahatça oynayabilirsiniz.

AYIN BURCU: OĞLAK
Güvenilir ve dürüst kişiliğiyle öne çıkan Oğlak burcu, disiplinli yaşam tarzıyla dikkat çeker. Çok gelişmiş bir görev bilincine ve düzen duygusuna sahip Oğlaklar için antika bir saat güzel bir ev hediyesi olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014 dekorasyon trendleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN