Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yemek ve alışveriş

Avrupa'da olduğu gibi bizde de günlük alışverişinizi yapıp aynı mekanda çay, kahve içip, isterseniz yemek yiyebileceğiniz mekanlar var

FIne dining restoranlarla süpermarketler giderek birleşiyor, bir yandan günlük gıda alışverişleri yapılırken, bir yandan da bir şeyler atıştırılabiliyor. İnsanlar içkisini yudumluyor ya da pasta ve çörekler eşliğinde çayını, kahvesini içiyor. Yemek vaktinde çok kaliteli bir yemeği süpermarketin içinde yiyebilmesi de cabası. Bu tarzın Avrupa'daki en başarılı örneğini, Berlin'deki Ka- DeWe adlı AVM'nin 34 bin lüks yiyecek içecek ürününün yer aldığı 6. katında bulmuş, bu gurme mabedini tavaf etmiştim. Son yıllarda bu konseptin örnekleri çoğaldı. Biz de Carluccio's, Delicatessen gibi mekanlar sayesinde başarılı uygulamalarla tanıştık. Zorlu Center'in iki katına yayılmış Eataly İstanbul, bu konseptin ülkemizdeki en görkemli örneği. 2007'de Torino'da hizmete giren ilk mekanını İtalya dışında da New York, Chicago, Tokyo ve nihayet İstanbul şubeleri izledi. Zorlu Center'in alt katında pastane, dondurma, sebze yemekleri reyonları ve bir kafe var. Üst katta da bir başka kafe, şarap ve bira bölümlerinin yanı sıra peynir ve salam, et, balık, pizza ve hamur işleri, kızartmalar, tavuk çevirme reyonları mevcut. Bu sözü edilen bölümlerde bir şeyler yenip içilebiliyor. Bunların dışında kalan tezgahlarda da sayısız ürün çeşitleri yer alıyor.

FİYATLAR MAKUL
Restoranların basılı menüleri var. Ancak çeşit sayısı sınırlı. Menülerde yer almayan çok daha fazla çeşit ise paketlenip satılıyor. Bazı reyonlarda, tezgahtan satın aldığınız ürünleri de, restoranda üzerine pişirme bedeli konarak servis ediyorlar. Örneğin balık menüsünde lüfer yok. Tezgahta lüferin o gün tane fiyatı 25 TL idi. Satın alıp pişirtirseniz, üzerine 15 TL ekleyerek restoranda yiyebiliyordunuz. Burası bir İtalyan ürünleri mağazası diye biz pizza ve hamur işleri reyonunda yemek yemeyi tercih ettik. Önce hamur işleri satış tezgahında zengin çeşitler arasından gözümüze bazılarını kestirip öyle masamıza oturduk. Ama menüde her üründen sadece bir çeşide yer verilmişti. Biz ortaya bir pizza getirttik, iki de hamur işi söyledik. Yediklerimiz mükemmeldi. Restoranda kahve de yoktu, bunun için 10 adım ötedeki cafeye kadar gitmek gerekti. Eataly serüvenimi özetleyecek olursam; burası bugüne dek Türkiye'de görülmedik zenginlikte bir İtalyan ürünleri hazinesi. Başta Türkiye'nin en iyi peynirleri olmak üzere, sıra dışı Türk ürünlerine de yer verilmiş. Umarım yerli çeşitlerin sayısı daha artırılır ve uygun fiyat politikası da devam eder. Eataly başarılı bir proje. Fiyatlar da benzer mağaza ve restoranlarla kıyaslandığında çok makul.

BEĞENDİKLERİM
Gerçekten seçme İtalyan ve Türk ürünlerinin yer aldığı dev bir market. Uçsuz bucaksız mekana çok sayıda küçük restoranlar serpiştirilmiş. Şimdilik sadece hamur işi ve pizza yedim, çok iyiydi.

BEĞENMEDİKLERİM
Restoranların mutfağında dışarıya da satış var ve çeşit sayısı menüdekilerden çok fazla. Balık reyonunda olduğu gibi, raflardan alınan ürünler de küçük bir ücret ilavesiyle restoranda sunulabilmeli.

Mutfak ****
Servis ****
Ambians ****
Eataly Zorlu Center - Meydan Katı, Zincirlikuyu Tel: (0212) 336 66 00
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemek ve alışveriş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN