Kuzey rüzgarları baharat getiriyor

Son yıllarda Kuzeyli tasarımcılar beyaz ve soluk pastel tonları ile öne çıkan İskandinav stiline biraz baharat ekledi. Tarçın, safran gibi baharat tonları, petrol mavisi gibi beklenmedik renklerle bizi şaşırtıyorlar

Giriş Tarihi: 11.1.2014
Kusursuz işçilik, yalın hatlar, modernlik, ferahlık ve mutlak bir beyazlık... İskandinav stilini ifade edebilecek bu birkaç kelimeden fazlası var aslında. Özellikle Ikea'nın ulaşılabilir fonksiyonellik ve tasarımı yaymasıyla kendine çok daha fazla taraftar bulan bu sade stil, ülkemizde Ikea dışında Nordist, BoConcept gibi markaların varlığıyla da yerini sağlamlaştırıyor. Kısıtlı güneş ışığı, uzun geceler, bu kadar ferah ve temiz bir stilin ortaya çıkmasını sağlamış. Suskun toprak tonları, doğal ahşap ve ahşapta mümkün olduğunca az işleme ile karakterize edilen stil, ferahlık, dolayısıyla ışığın iyi ve doğru kullanımıyla da öne çıkıyor. Yaratıcılık, fonksiyonellikle kesişiyor. Bu da abartısız ama mutlak bir şıklığı doğuruyor. Evinizde bu sade stili uygulamak isterseniz aşağıdaki maddeleri uyguladığınızdan emin olun.

ZEMİN
Duvardan duvara halı, bir İskandinav evinde asla göremeyeceğiniz bir ayrıntı. Beyaz, büyük ebatlı parkelere eşlik eden dikkat çekici desenlerde küçük halılar, bu yıl özellikle siyah-beyaz çizgili olarak kendini gösteriyor.

RENK
Markalar, beyaz duvarlar ve ona eşlik eden soğuk gri ve mavi tonlarında tekstil ürünleri, stili karakterize eden öğeler olmasına karşın petrol mavisi, safran sarısı gibi pek de alışık olmadığımız şaşırtıcı renk tonlarıyla koleksiyonlarını zenginleştiyor. Böylece hedef kitlelerini de genişleterek, bu sade, yalın tarzı daha çok evde görmemizi sağlıyorlar.

DESEN
İri yaprak ve çiçek desenleri, yuvarlak hatlı, geometrik formlar, retro desenler, çizgiler, bu stilin en sık gördüğümüz örnekleri. Derinliği olan, üç boyutlu bir görünüm sağlayan geometrik desenler, Kuzey coğrafyasının etnik desenleri. Tabii 60'ların ikonik markası Marimekko'yu anmadan geçmek olmaz. Özellikle 'Unikko' adı verilen büyük gelincik deseniyle gönüllerimizde taht kuran Marimekko, dikkat çekici desenleriyle İskandinav stiline yön vermeye devam ediyor.

MATERYAL
Ahşap, özellikle de dokusunu, damarlarını, budaklarını görebileceğimiz kadar açık renkte olanlar... Ahşap özünde, soğuk Kuzey coğrafyasına doku ve sıcaklık katmayı amaçlıyor. Mümkün olduğunca az işlem görmüş, ham ahşap mobilyalar kullanılmalı. Dikkat etmeniz gereken bir nokta da özellikle açık renk, çam, huş ve meşe gibi ağaçlarla elde edeceğiniz sarımsı görüntünün soğuk gri tonlarla kırılması. Bu yolla sağlayacağınız kontrast sayesinde 60'ların eski yüzlü görüntüsü, yerini modern ve şık bir stile bırakacak.

FORM
Özellikle 60'lı yıllara gönderme yapan yalın hatlar, mükemmel işçilikle birleşince ortaya seyrine doyamadığınız bir görüntü çıkıyor. Burada önemli olan mobilyanın mümkün olduğunca işlemesiz ve düz hatlı olması. Ama dikkat, alacağınız yanlış bir mobilya ile stil karmaşası yaşayabilirsiniz.

FONKSİYONELLİK
İskandinav tarzının en önemli özelliklerinden biri de fonksiyonellik. Her şey yaşamı kolaylaştırmayı, ortalığı sadeleştirip, düzenlemeyi amaçlayarak tasarlanıyor. Ana felsefe bu. Bu yüzden modüler depolama alanları, kitaplıklar, bu tarzın vazgeçilmezleri

DEKO-TREND
Harfli ve rakamlı aksesuvarlar bu yıl hiç olmadığı kadar çok çıkıyor karşımıza. Bu tasarımlar, dostlarınıza şık sürprizler yapmak için ideal olduğu gibi, ne alacağınızı bilemediğiniz kişilere hediye alternatifi olarak da çok uygun.

DEKO-FİKİR
Nereye koyacağınızı bilemediğiniz kitaplarınızı yatağınızın baş kısmına koyabilirsiniz. Bu formülle kitaplarınıza yeni bir yer yaratmakla kalmayıp evinize sıra dışı bir görünüm kazandırmış olacaksınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey rüzgarları baharat getiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN