Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aksesuvarların gücünü küçümsemeyin

Kişiliğimizi öne çıkaran, hayatımıza renk katan aksesuvarlar bu kadar önemliyken evlerimizi es geçmek olur mu? Tabii ki hayır!

TV'de dekorasyon programlarına bakıyorum zaman zaman. Evlerin bir odası, başvuranların talebi üzerine yenileniyor. Mimar evde yapılacak şeyleri ve duvar rengini belirledikten sonra evi yenilenecek kişiyi aksesuvar alışverişine gönderiyor. İşe ev sahibinin seçimlerinin de dahil olmasını amaçlayan iyi niyetli bir çaba bu tabii ki ama evde tam olarak ne yapılacağını bilmeden aksesuvar alışverişine gitmek de neyin nesi? Halı, perde gibi aksesuvarları, mobilyalarını, genel havasını hiç bilmedikleri bir ev için almak zorunda olan kişiler de buna hiç itiraz etmiyor. Hemen, çok büyük bir güvenle çıkıyorlar alışverişe. Ve aslında neye göre, nereye uygun bir şey almaları gerektiğini de bilmediklerinden rastgele bir şeyler seçip geliyorlar. Evde tam olarak ne yapmak istediğini bilen mimar ya da iç mimar yanında olmadan biri aksesuvar alışverişine çıkılabilir mi? Mümkün değil! Bu mimar için de çok zor bir durum! Programın sonunda tasarladığı mekana hiç uymayan aksesuvarlarla son dokunuşu yapmak zorunda kalmak sinir bozucu.

KİMSE UĞRAŞMAK İSTEMİYOR
Mobilyaları seçmek için harcanan zaman ve gösterilen özen de aksesuvarlar için söz konusu olamıyor çoğu zaman. Mağazalarda bunu gözlemliyorum. Birkaç seçenek arasından hemen seçim yapılıyor. "Çok uygun değil ama hadi bari bu olsun." En çok duyduğum sözlerden biri de bu. Mecbur musunuz birini seçmeye? Durun, biraz daha bakın. Rengini çok beğendiğiniz bir vazo, şık bir duvar panosu ya da bir mumluk, ne olursa olsun dekorasyon konusunda karar veremediğiniz bir yol ayrımındaysanız, size yol gösterici olabilir. Hatta küçücük yeşil bir çerçeveden hareketle evinin dekorasyonuna yön veren arkadaşımı hatırlayınca aksesuvarın belirleyici rolünü de bir kez daha hatırlıyorum. Tamamen kişiliğimizin yansıması olan aksesuvarları, mobilyalardan bağımsız düşünemeyeceğimiz gibi, kişisel zevkimizden bağımsız da düşünemeyiz. Biz neysek evimiz de o sonuçta.

EVDE SEHPA, DIŞARIDA ÇANTA
Orta sehpa, kişiliğimizi, alışkanlıklarımızı, önceliklerimizi, okuduğumuz kitapları kısaca bize dair her şeyi üzerine koyabileceğimiz ve eve gelen misafirlerimizin baktığında bizimle ilgili genel bir kanıya sahip olmalarını sağlayacak bir eşya aslında. Ve bu özelliğiyle de içinde bütün hayatımızı taşıdığımız çantaları akla getiriyor. Gözümüzü güneşten koruyan ve bazen de gözlerimizin, bakışlarımızın görünmesini istemediğimizde taktığımız bir aksesuar olan güneş gözlüğü ile perdeler arasındaki bağlantıyı fark ettiniz mi? Perdeler de evde doğal ışıkla ya da dış dünya ile aramızdaki mahremiyet paravanı aslında. Dekorasyonda aksesuvarların gücünü küçümsemeyin. Nasıl bir kıyafete kişilik kazandırmanın yolu aksesuvar kullanmaktan geçiyorsa, dekorasyonda da bu böyle. Kişilikli bir ev tasarlamanın yolu da doğru aksesuvar seçiminden geçiyor.

DEKO-FİKİR
Çerçeve köşesi: Çerçevelerinizi yerleştirirken birbiriyle köşe oluşturan iki duvarı birden kullanmayı hiç düşündünüz mü? Her iki duvarın da kesiştiği noktada yapacağınız güzel bir düzenleme, evinizi çok farklı bir görünüme sokacak.

DEKO-TREND
Doku öne çıkıyor: Bu yıl materyali ne olursa olsun objelerin dokusu ortaya çıkıyor. Yumuşak, sert, parlak, mat ve üç boyutlu yüzeyler, öne çıkıyor. Hele buna bir de geometrik formlar eşlik ederse daha da dikkat çekici oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksesuvarların gücünü küçümsemeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN