Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahne kostümünün matematiğini çözdüler

Raisa ve Vanessa Sason, ünlü isimlerin sahne kostümlerini hazırlarken bir matematik problemi çözer gibi kafa yoruyor, hesap yapıyor

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Geçtiğimiz sezon ilk kez İstanbul Moda Haftası'nda koleksiyon sergileyen Raisa ve Vanessa Sason'u, Ajda Pekkan'ın tasarımcıları olarak tanıdık. Uzunca bir süredir ünlü sanatçının sahne kostümlerini emanet ettiği ikiz kız kardeşlerin tek ünlü müşterisi Ajda Pekkan değil. Ece Seçkin, Gülben Ergen, Ziynet Sali, Bengü gibi ünlülerin de sahne kostümlerini tasarlayan Sason kardeşlerle bu işin matematiğini konuştuk:
- Sahneye çıkan sanatçı ve dansçılar kostümlerinde sizi tercih ediyor, sizce bunun sebebi nedir?
- Londra'da London College of Fashion'da tiyatro ve kostüm tasarımı eğitimi aldık. Bu yüzden sahneye çıkanların ihtiyaçlarını biliyoruz. Bir de biz iddialı kıyafetler hazırlıyoruz. Bunlar da sahneye yakışıyor. Sahnenin güzelliği, yaratıcılığımızı hiç sınırlamadan hayata geçirebiliyor olmamız.
- Sahnede giyilecek kıyafetin bir matematiği var mı?
- Bir kıyafetin küçük değişikliklerle birkaç farklı şekle girmesi gerekir. Böylece sanatçı iki şarkı arasında başka bir kostümle tekrar sahneye çıkabilir. Eğer sahnede çok hareket edecek bir kişiye tasarım yapılıyorsa dokulara önem verilir, çoğu zaman likralı kumaşlar kullanılır. Biz bir kostümü tek giyimlik hazırlamıyoruz. Baş aksesuvarları, kemer gibi detaylarla kostümü birden çok kez kullanılabilir hale getiriyoruz.
- Sahne kostümü tasarlama süreçleri neler?
- Sanatçı ve koreografla toplantılar yapıyoruz. Bize ilk olarak konsept anlatılıyor. Kostümler çıktıktan sonra da sahnedeki ışıkçıyla, dansçılarla irtibat halinde oluyoruz. Hangi kostümde ne tip ışık kullanılacağına da birlikte karar veriyoruz. Bu iş bir bütündür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahne kostümünün matematiğini çözdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN