İnternet gömlek cebine girdi

Giriş Tarihi: 25.1.2014

CES fuarının yıldızı giyilebilir bilgisayar konsepti, dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel'in de gündeminde. Intel'in Yeni Teknolojiler Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz, bu teknolojinin hayatımızı değiştireceğini söylüyor

Intel tarafından yaptırılan araştırmada internete bağlı cihaz sayısının 2013 yılında internete bağlı insan sayısına eşit olacağı belirtiliyor. Internete bağlı SD kart kadar küçük bilgisayarların olduğu Edison platformunun giyilebilir bilgisayarların yeni platformu olacağını açıklayan Intel'in Yeni Teknolojiler Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz, ünlü modacı ve tasarımcılarla yaptıkları işbirliğinin sonuçlarını anlattı. İldeniz "Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi üyesi 400'ün üzerinde tasarımcı, Intel'in geçtiğimiz 40 yıl boyunca güç birliği yaptığı yazılımcı ve donanımcılardan oluşan teknoloji ağıyla bağlantı kuracak. Bu girişim, Intel'in lider teknolojik gücünü, Opening Ceremony'nin tasarım yetkinliğini, Barneys New York'un tüketici eğilimlerini öngörme alanındaki benzersiz gücünü ve Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi'nin modayla inovasyonu buluşturan ileri görüşlülüğünü bir araya getiriyor. Ortak vizyonumuz, giyilebilir teknolojiler alanındaki yenilikçi adımları hızlandırmak, insanların yaşamına değer katan ve arzu edilen ürünleri yaratmak" diyor.

SD KART KADAR BİLGİSAYAR
Geçtiğimiz yıl düzenlenen Intel Developer Forum'daki Quark işlemciler şimdi giyilebilir bilgisayarın yaygınlaşmasını sağlayacak Edison platformunun çekirdeğini oluşturuyor. SD kart boyunda bilgisayarların herhangi bir şeyi akıllı yapabileceğini belirten İldeniz, bu teknolojinin hayatımızı değiştireceğini söylüyor: "Bebeğin ateşini ve açlık durumunu ölçen sensörlü bir tulumdan, akıllı tekstil ürünlerine kadar pek çok yerde basit kullanım için geliştirildi. WiFi, Bluetooth gibi kablosuz iletişim tek platformda toplanıyor. Bizim hiç düşünmediğimiz pek çok yeniliği geliştiriciler ortaya çıkaracak. Bununla birlikte uluslararası bir yarışmayla 'giyilebilir şeyler yapın' diyerek bu alandaki yaratıcılığı destekleyeceğiz. 1.5 milyon dolar ödül 50 saat mentorluk eğitimi verilecek."

BEBEKLERE SENSÖRLÜ ZIBIN!
Teknoloji firmaları giyilebilir bilgisayar ve teknoloji için moda endüstrisine işbirliğine devam ediyor. Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel, Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi ile giyilebilir teknoloji konusunda işbirliği yapacağını açıkladı. Fuarda bebeklerin tulumlarındaki sensörler vasıtasıyla anne baba mamanın altındaki ışık yanınca çocuğunun acıkmış olup olmadığını veya ateşinin yükselip yükselmediğini görebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternet gömlek cebine girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN