Kriz tiyatroyu sokağa indirdi

Ekonomik kriz nedeniyle mekan sıkıntısı yaşayan tiyatrocular oyunlarını artık restoranda ya da sokakta sahneliyor. Oyunlarla da hükümet politikaları hicvediliyor

Yunanistan'da ekonomik krizin tetiklediği işsizliğin en çok hırpaladığı mesleklerden biri de kuşkusuz oyunculuk... Kredi almakta ya da sponsor bulmakta zorluk çeken tiyatro ve sinema yapımcıları bir yana, sayıca azalan tiyatro salonlarında ya da sinema platolarında kendilerine rol bulmakta sıkıntı çeken aktör ve aktrisler, ekonomik krizle boğuşan TV kanallarının hazırladıkları tek tük dizilerde de rol bulamıyor. Yunan TV kanalları, yerli diziler pahalıya mal olacağından, daha ucuza mal olan Türk TV dizilerine rağbet göstermeye devam ediyor. Türk dizilerine Yunan izleyicilerin gösterdiği ilgi o denli büyük ki, şu anda bile ulusal çapta yayın yapan beş Yunan TV kanalında beşten fazla Türk TV dizisi reyting rekorları kırıyor. Bu durumdan zararlı çıkan Yunan sanatçılardan kimileri 'mantık, gelenek görenek ve senaryo' açısından kendilerine yakın gördükleri Türk dizilerinde rol almak için zaman zaman Türkiye'yi ziyaret ediyor. Ancak oyuncular yakın bir gelecekte iş bulamayacaklarının bilincinde olduklarından, çareyi yeni bir yöntem uygulamakta buluyor. Birkaç tiyatro sanatçısı bir araya gelip, Atina'nın irili ufaklı bar, pub ve restoran salonlarında ya da Atina sokaklarında kendi eserlerini sahneye koyuyor.

HALKTAN YOĞUN İLGİ VAR
Bu gibi kamuya açık yerlerde çoğu zaman komedi skeçleri düzenleyen tiyatro sanatçıları ve bu skeçlere enstrümanlarıyla eşlik eden müzisyenler, tanınmış oldukları için, izleyicilerin yoğun ilgisini çekiyor. Bu sanatçılardan biri de Maria Drakopoulou... Hafta sonu az sayıdaki salonlarda kimi oyunlarda rol alsa da o, hafta içi ya restoranda ya da sokakta oynadığı skeçlerden oluşan oyunlarla seyirci karşısına çıkıyor. Sinema, tiyatro ve Yunan TV dizilerinde bir zamanlar bol bol rol alan Maria ve Maria gibi oyuncular, çektikleri mali sıkıntılara rağmen, sokaklarda oynadıkları oyunlarda hükümetin politikalarını, ekonomik krizin nedenlerini hicveden skeçleriyle insanları güldürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz tiyatroyu sokağa indirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN