Hurda ve atıklardan şehirler yaratıyor

Gökte Tunç, hurdacılardan, nalburlardan, eş-dosttan topladığı eski parçaları sanat eserlerine dönüştürüyor. Bilim kurgu filmlerine düşkün olduğunu söyleyen sanatçının eserleri Yıldız Savaşları'ndan sahneleri andırıyor

Sanatçı Gökte Tunç (42), sanat yaşantısının son 14 yılını 'geri dönüşüm'e, yani atıkları sanat eserine çevirmeye adamış. Evdeki çöpleri biriktirmekle başlıyor işe. Ambalaj paketlerinden ilaç kutularına, şişe kapaklarından parçalanmış elektronik eşyalara kadar eline ne geçerse topluyor ve onları sanat eserlerine çeviriyor. Kullanmak istediği parçaları bulmak da her zaman kolay olmuyor: "Zamanla objeler çok fazlalaşmaya başladı. Çünkü eserlerimi görenler 'Benim de elimde şu var, sana göndereceğim' diyordu. Onlardan da biriktirmeye başladım ama yetmedi bunlar. Bu sefer arayışa girdim. Hurdacılara, elektronikçilere, nalburlara gidiyordum. Nalbura gidip 'Şu parçadan bana 20-30 tane ver' dediğim zaman şaşkınlıkla 'Abla ne yapacaksın bunları? İnşaatçı mısın?' diyorlardı." İşlerinin şehir siluetlerini andırdığını fark ediyor bir süre sonra: "Eserlerim şehirleşmeye başladı adeta. Bilinçli değildi, bilinçaltımın yansımasıydı bence. İlk zamanlar, günümüzün şehirlerini yansıtıyordum, sonra öyle bir dönüşüm gerçekleşti ki gelecekteki yaşam alanlarını oluşturmaya başladım" diyor. Bugüne kadar 14 kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan Tunç'un eserlerini ilk kez görenlerin tepkisi "Atık malzemelerden nasıl böyle bir şey çıkabilir?" oluyor. Şaşıp kalıyorlar. Gökte Tunç "Sergiye gelenler 'Yıldız Savaşları'ndan bir sahne gibi' diye şaşkınlıklarını dile getiriyor" diyor.

BİZ DE VİRÜS GİBİYİZ
Zaten o gerçek bir bilim kurgu filmleri tutkunu: "Çocukluğundan beri bilim kurgu filmlerine ve Yıldız Savaşları'na düşkünüm. Eserlerimde de bunu yansıtmaya çalışıyorum. Resim ve bilim kurgu filmleri bugüne getirdi beni... Çok etkilendim." Tunç sözlerini şöyle sürdürüyor: "Nasıl ki bilgisayarlarda virüsler var, yok ediyorlar programları; biz de Dünya'nın virüsleriyiz, yok ediyoruz Dünya'yı... Bir yandan da bir anlam, bir değer vermeye çalışıyoruz. Bu çok çelişkili." Nitekim sanatı da buna bir tepki. Eserlerinin mesajı, daha iyi bir dünyada yaşama umudu!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hurda ve atıklardan şehirler yaratıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN