Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem hasreti hem kara sevdayı dillendiriyorlar

Çoğu Hakkari'de büyümüş beş arkadaşın bir araya gelerek kurduğu Lawje müzik grubunun Seliqe adlı albümü çıktı. Kalan Müzik etiketiyle dinleyiciye sunulan bu albümde Kürtlerin kadim zamanlardaki kültürlerine ve klasik çağ dönemi kültürlerine bir deneysel bir yolculuk yapılıyor

Toplam beş arkadaşlar, Hakkari'de doğup birlikte büyümüşler. Müzikle ilk temaslarını beraber kurmuşlar. Ezgileri, şiirleri birlikte okuyup ilk kez dokundukları enstrümanların sesini yan yana dinlemişler. Bir şeylerin eksik ve kırık olduğunu fark etmişler. Kürt sanatçılar çok şarkı söylüyormuş ama ya Hakkari müziğini es geçiyor veya bu bölgenin melodik derinliğini yakalayamıyor. Sonra Kürtlerin yaşadığı bütün coğrafyanın müziği hakkında araştırma yapmışlar. Hakkari müziği olmazsa Kürt kültürünün eksik ve kırık kalacağına karar veriyorlar. O zaman iş başa düşüyor, bir araya gelip yeni, çiçek gibi bir grup kuruyorlar. Grubun adını da Lawje koyuyorlar. Lawje hem dini içerikli bir müzikal yapı; hem de aşkı, hasreti ve kara sevdayı anlatan şarkılara verilen genel bir isim. Gruba neden bu ismi verdiklerini kendileri bize anlatacak. Grubun çekirdeği Ali Tekbaş, Serhat Bostancı ve Ali İmran Erin'den oluşuyor. Gülcan Koç ve Onur Zanan da ekibin diğer iki üyesi. Grup 2003 yılının başında Hakkari geleneksel müziği derleme albümü olan Eyhok'u çıkarıyor. Aynı dönemde birkaç film müziği de yapıyorlar. Son albümlerinin adı ise Selîqe. Hakkari'yi bilirsiniz. Doğusunda İran, güneyinde Irak'a sınır veriyor. Etrafı yüksek tepelerle çevrili, yaklaşık yüzde 90'ı dağlık alanlarla kaplı olan bu güzel şehir, bu kapalı özelliğinden dolayı yüzyıllar boyu kendi içinde farklı bir kültür oluşturmuş. Tabii ki İran'a ve Irak'a ulaşan dağ geçitleri sayesinde; bir yandan Acem, diğer yandan Arap kültüründen de etkilenmiş. Türk, Kürt, Arap, Süryani, Yahudi, Acem kültürleri gelmiş bu olağanüstü çanakta hercümerç olmuş.

KLASİK MÜZİK ETKİSİ VAR
Kürt bölgesinin birçok yerinde kara düzen giden türküler burada, Acemaşiran, Hicaz, Hüseyni, Hüzzam, Kürdi gibi makamların süzgecinden geçip belirli bir nizam ve intizam kazanmış. Böylece zenginleşip çeşitlenmiş. İlk dinleyişte, "Acaba şu an dinlediğim melodi bir çeşit klasik Kürt müziği mi?" diye soruyorsunuz kendi kendinize. Bu soruyu yönelttiğim Melih Duygulu, burada bir klasik Kürt müziğinden söz edilemeyeceğini belirtti ama Hakkari bölgesinin önemi hakkında bize şunları söyledi:

BÖLGENİN BÜTÜN SESLERİ BU ALBÜMDE
"Burada yaşam süren halkın ses kullanım tekniği, birlikte şarkı söyleme biçimleri, enstrumanses ilişkisi, hem dini hem de din dışı müzikte öylesine özgün bir tavır özelliği gösterir ki, bu durum Hakkari'yi diğer Kürt bölgelerinden farklı bir konuma getirir." Grup Seliqe'ye çok önem veriyorlar. Selîqe, melodi anlamına geliyor. "Albümü dinlediğimiz zaman Fars (Acem) ve Arap etkilerine rastlıyoruz, Kürt müziği açısından bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorduğumuzda Ali Tekbaş'tan şu cevabı aldık: "Biz bu durumun etkiden ziyade etkileşim olarak ifade edilmesini daha doğru buluyoruz. Albümdeki Arap ve Fars müziği etkileşimine gelince, müzikal yorumlamalarımızı yaparken çok yoğun bir etki ve iz pek dikkatimizi çekmedi açıkçası ama dinleyicilerden aldığımız yorumlarda bu nokta dikkatimizi çekiyor. Hakkari bölgesinin Arap ve Fars coğrafyalarına yakınlığı bunun yanında sadece bazı parçalardaki erbane kullanımları Fars müziği; ud, cümbüş ve üflemeli sazların kullanım biçimleriyle Arap müziği izlerine çok yoğun olmasa da rastlanıyor olabilir."

KÜLTÜRLER BİRBİRİNİ ETKİLEMİŞ
Tekbaş devam ediyor açıklamaya: "Kürt müziği açısından değerlendirdiğimizde içerisinde Arap ve Fars müziği izlerinin görülmesi veya Arap ve Fars müziği içerisinde Kürt müziği izlerinin görülmesi, coğrafyaların birbirine yakın olması, yaşam ve kültürel koşulların paralellik göstermesi açısından bakıldığında son derece doğal bir sonuç olarak görüyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem hasreti hem kara sevdayı dillendiriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN