Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minnet etmenin yol haritası

İstemenin gücünü anlatan The Secret kitabıyla, 47 dilde, 20 milyondan fazla insana ulaşan Rhonda Byrne, serinin üçüncü kitabı The Magic'le, bu kez bereket, mutluluk formülü veriyor

Yayımlandığında dünyada, haliyle Türkiye'de de büyük yankı uyandıran bir kitaptı The Secret. Sanki hayatın sırrı gerçekten kitap sayfalarına sıkıştırılmış gibiydi. Sanki herkesin beklediği mucize gibiydi. Olumlu düşünmenin adı, 'secret yapmak' oldu. Bize istemenin gücünü bir sır gibi sunan Rhonda Byrne, yakaladığı rüzgarı sevmiş olacak ki, ardından The Power'ı yazdı. The Secret kadar olmasa da yazarın sadık okurları bu kitabı da bağırlarına bastı, uyumadan önce okunacaklar listesinin bir numarasına koydu. Rhonda Byrne, serisine hızla devam ediyor; Amerika'da aylar önce yayınlanan The Magic dalgasının yerini The Hero aldı bile ama Türkçe'ye şimdilik serinin üçüncü kitabı The Magic çevrildi. Artemis Yayınları'ndan çıkan Sihir bakalım hayatımıza nasıl sihirli dokunuşlar yapacak diye bir solukta okudum. Özetle, minnet duymanın olumlu, olumsuz, güzel, çirkin hayatımızdaki var olanlara teşekkür etmenin altı çiziliyor. Yazara göre, kişi minnet duyarsa, elindekinin kat be katına ulaşması mümkün. Minnet duymanın formülünü de ortaya koyan yazar Byrne, tıpkı bir detoks program gibi 28 günlük minnet yol haritası çizmiş. Bu yol haritası şöyle:

1. Gün Hayatta minnet edeceğiniz şeylerden oluşan 10 maddelik bir liste yapın ve listenizdeki her madde için üç kez 'Teşekkür ederim' deyin.
2. Gün Sihir taşı: Herhangi bir taş bulun, uyumadan önce sihirli taşınızı elinize alarak gün içinde olan en güzel şeyi düşünün ve teşekkür edin.
3. Gün Minnet duyacağınız üç arkadaşınızı seçin, o kişilerle ilgili minnettar olduğunuz beş şeyi yazın.
4. Gün Sihirli sağlık: Sağlığınız için minnettar olmak daha sağlıklı olmanızı sağlar. Zihninizdeki ve bedeninizdeki stres ve gerginliği yok eder.
5. Gün Sihirli para: Oturun ve birkaç dakikalığına az ya da çok paraya sahip olmadan önceki hayatınızı, çocukluğunuzu düşünün. Sizin için para harcanan her bir anı hatırladığınızda teşekkür edin.
6. Gün İşiniz ne olursa olsun, onu sevmelisiniz, işe gitmek konusunda heyecan duymalısınız ve asla azına razı olmamalısınız.
7. Gün Olumsuzluktan kurtulmanın sihirli yolu: Eğer havadan, patronunuzdan, eşinizden, ekonomiden şikayet ediyorsanız minnettar olmuyorsunuz demektir. Her şikayetinizde hayallerinizin hayatından biraz daha uzaklaşırsınız!
8. Gün Sihirli malzeme: Su ve gıda için minnettar olduğunuzda, bu yalnızca hayatınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda dünyanın kaynaklarını da artırır.
9. Gün Para mıknatısı: Para konusunda şikayet ettikçe, daha fakirleşirsiniz. Ödenmiş tüm faturalarınızın üzerine 'Teşekkür ederim, ödendi' yazın.
10. Gün Herkese sihir tozu: Gün içinde hizmet aldığınız herkese; güvenlik görevlisine, taksi şoförüne, garsona, iş arkadaşınıza teşekkür edin.
11. Gün Sihirli bir sabah: Bugün, yeni bir güne uyandığınızda, yataktan bile kalkmadan hayatta olduğunuz ve size yaşamak için bir gün daha verildiği için teşekkür edin.
12. Gün Fark yaratan sihirli insanlar: Gün içinde yalnız kalabileceğiniz bir yer bulun, hayatınızda bir değişiklik yapan üç insanı düşünün. O kişilerle sanki yanınızdalarmış gibi konuşun ve teşekkür edin.
13. Gün Bütün hayalleriniz gerçek olsun: En başta yaptığınız hayalleriniz listesine odaklanın. Onları düşünün.
14. Gün Bugün için planladığınız her neyse; seyahat, toplantı, spor, öğle yemeği, kuru temizlemeciye gitmek vs, bugününüzün her planı için teşekkür edin.
15. Gün İlişkilerinizi sihirli bir şekilde iyileştirin: İster şu anda devam eden, ister geçmişteki bir ilişkiye dair kötü duygular besliyorsanız, minnet duymak o insan hakkındaki olumsuz hislerinizden kurtulmanıza yardımcı olacak.
16. Gün Sağlıkta sihir ve mucizeler: Vücudunuzda bir hastalık ya da istenmeyen bir durum olduğunda, bununla ilgili korku, öfke ya da endişe gibi olumsuz hisler duymanız normal. Ama bunlar hastalığınızı iyileştirmez. Hatta tam tersi etki yapar.
17. Gün Sihirli çek: Sihirli bir çek yaratın. Üzerine bir miktar yazın. Ve hayal edin...
18. Gün Sihirli yapılacaklar listesi: Hayatınızdaki çözülmesi gereken alanları ve yapılmasını istediklerinizi listeleyin. Maddeler üzerinde üçer dakika düşünün.
19. Gün Sihirli adımlar: Bugün tıpkı Einstein gibi, yüz kez 'Teşekkür ederim' diyeceksiniz ve bunu yüz adım atarak yapacaksınız.
20. Gün Kalp sihri: Minnet hissederken kalbinize odaklanın, istek listenizi alın, gözlerinizi kapayarak listenize ve kalbinize kulak verin.
21. Gün Muhteşem sonuçlar: Eğer yaptığınız her şeyde muhteşem sonuçlar istiyorsanız, o zaman, sonuçlara hükmeden kanunu yani çekim kanununu kullanmalısınız.
22. Gün Gözlerinizin önünde: Bugün istek listenizi cebinizde taşıyın. En az iki kere listenizi çıkarıp okuyun ve her bir istediğiniz için sanki onu elde etmişsiniz gibi minnet duyun.
23. Gün Bugün durup soluduğunuz muhteşem havayı düşünün. Farkına vararak beş nefes alın ve havanın vücudunuzda dolaştığını, onu dışarı üflemenin keyfini hissedin.
24. Gün Sihirli değnek: Sağlık, para ya da mutluluk konularında yardıma ihtiyacı olan, değer verdiğiniz üç kişiyi seçin. Bu kişilerin fotoğraflarını elinizde tutarak ihtiyacı olan şeye kavuştuğunu hayal edin.
25. Gün Sihirli ipuçları: Bugün minnet duymanız gereken şeyler size çeşitli ipuçları olarak gelecek. Mesela bir ambulans sesi duyarsanız, sağlığınızın iyi olduğuna minnet edin.
26. Gün Hataları sihirle nimetlere dönüştürün: Bugün hayatınızda yaptığınız bir hatayı düşünün. Hatanızdan ne öğrendiğinizi, çıkarabileceğiniz en iyi sonuçları çıkarın ve hatanızdan minnet duyun.
27. Gün Sihirli ayna: Bir aynanın önüne geçin. Aynadaki insana bakın, yüksek sesle kendinize teşekkür edin.
28. Gün Hayatınızın her günü birbirinden farklıdır. Ve her gün nimetlerle doludur. Gözlerinizi bu gerçeğe açın. Artık tüm yaşamınız bolluk bereket içinde ve mükemmel geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minnet etmenin yol haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN