Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık depresyonun erken teşhisi mümkün

Giriş Tarihi: 22.2.2014

İngiliz bilimadamları, depresyona yatkınlığı belirlemek için bir yöntem geliştirdi. Stres hormonu kortizol seviyesi yüksek olup kendilerini yalnız hissedenlerin depresyona girme riskleri daha fazla

Bilim dünyası yıllar yılı kimlerin depresyona girme riskinin yüksek olduğu konusunda kafa yoruyor. Şimdi İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nden bilimadamları, depresyon araştırmaları alanında önemli bir başarı kaydetti; depresyona yatkınlığı belirleyen bir yöntem geliştirdiler. Özellikle 24 yaşına kadar gençlerin ruh sağlığıyla ilgili sorunlar yaşama olasılığı hayli yüksek; başka bir deyişle bozukların çoğu 24 yaşından önce gelişiyor. Bu gerçekten yola çıkan biliminsanları, 1858 genç üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Deneklerin hormon seviyeleri ölçüldü, ruhsal durumlarıyla ilgili bilgi vermeleri istendi. Çıkan sonuç: Stres hormonu olarak da bilenen kortizol seviyesi yüksek olan, kendilerini yalnız hisseden ve kimse tarafından sevilmediklerini düşünen gençlerin klinik depresyon geliştirme riskleri diğerlerine göre 14 kat fazla. Ancak hormon seviyesinin ölçüldüğü ve ruhsal durumla igili bilgi alınmasına dayanan bu depresyon belirleme metodu erkeklerde daha iyi sonuç veriyor. Uzmanlar geliştirilen yöntemin depresyonun önlenmesinde ve sonuçlarının mümkün olduğunca hafifletilmesinde etkili olacağını söylüyor.

YALNIZLIK ÖLDÜRÜYOR
ABD'de yapılan bir başka araştırmaysa yalnızlığın öldürücü olabileceğini ortaya koydu. Biliminsanları, altı yıl süreyle yaşları 50'den fazla olan 2 binin üzerinde kişiyi gözlemledi. Yalnız olanlar arasındaki ölüm oranının iki kat daha fazla olduğu saptandı. Bununla birlikte fakirliğin de ölüm oranları üzerinde etkili oluğu görüldü. Araştırmacılar, maddi sıkıntı çekenlerin erken ölme riskinin, maddi sıkıntı yaşamayanlara göre yüzde 19 daha fazla olduğunu ortaya koydu. Başka araştırmalar yalnızlığın yüksek tansiyondan kalp krizine pek çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini göstermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık depresyonun erken teşhisi mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN