Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karnaval başladı

Bugünlerde Atina'ya gidenler, sokaklarda garip kıyafetlerle dolaşanları görürse şaşırmasın. Yunanistan'da her yıl olduğu gibi bu ay da karnaval şenlikleri yaşanıyor

Yunanistan'da geçen hafta başlayan ve 3 Mart'a kadar sürecek olan karnavalda, ülkenin her yerinde kıyafet baloları düzenlenir. Bu kıyafetler bin bir çeşittir. Korsan, doktor, hemşire, cadı, papaz, şeytan, kovboy, Kızılderili gibi yüzlerce çeşit kıyafet vardır. Bu renkli kıyafetleri gençler de yaşlılar da giyer. Akşamları da evlerde ya da salonlarda düzenlenen partilerde ve balolarda eğlenilir. Karnaval günlerinde insanlar özellikle dertlerinden uzaklaşmaya çalışır. Zaten kılık kıyafet değişikliği de bunun için yapılır. İnsanlar kendi kıyafetlerinden arınır ve başka kılıklara girerek deşarj olmaya çalışır. Karnavalın özü de zaten budur. Karnaval her ne kadar Hıristiyanlar'a özgü bir yortu olsa da kökü, antik Yunan'daki âlemler tanrısı Dionysos'a adanan şenliklere, daha sonra Romalılar'ın Satürn tanrısına adadıkları eğlencelere dayanıyor.

AMAÇ ORUÇLU GÜNLERE HAZIRLIK
Hıristiyanlık döneminde 'Carne vale' yani 'Ete veda' anlamına gelen dini ve hatta siyasi boyutlar kazanan karnaval hem insanların eğlenerek rahatlamasını hem başlarındaki siyasetçileri serbestçe ve alaycı bir üslupla taşlamasını hem de karnavaldan 40 gün sonra kutlanan paskalya yortusunda tutulan et ve süt ürünlerini yasaklayan perhize hazırlanmasını amaçlıyor. Bu süreç Hıristiyanlar'ın orucu olarak da bilinir. Ama günümüzde insanlar karnaval günlerini dini boyutundan soyutlarcasına, daha çok Antik Çağ ve Roma dönemlerindeki âlemlere benzetmeye özen gösteriyor. Tarihi ayın izlediği yörüngeye göre her yıl değişen karnaval şenlikleri, yaklaşık üç hafta sürüyor. Karnavalın son gününde ise sıkıştırılmış kağıt hamurlarından yapılan dev kuklaların yer aldığı müzikli ve danslı geçitler düzenleniyor. Rengarenk kıyafetli binlerce insanın yer aldığı geçitlerde siyasi gelişmeler, tatsız olaylar ve siyasetçiler, dev kuklalar aracılığıyla alaycı bir biçimde eleştiriliyor. En sonunda da bu kuklalar ateşe veriliyor. Yunanistan'dan başka Rio'da, Venedik'te, Nice'te ve Köln'de de kutlanan karnaval günleri, bu yıl 3 Mart'ta sona erecek. Dinine bağlı olanlar da 20 Nisan'da kutlanacak paskalya yortusuna kadar et ve süt ürünlerinin yasak olduğu perhizi tutmaya başlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karnaval başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN