Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Londra'da modanın iki yüzü

Geçtiğimiz hafta sona eren Londra Moda Haftası'nda iki ana akım vardı. Geleneksel moda kültürünü yansıtan köklü markalar ve modanın geleceği yeni nesil tasarımcılar. Cumartesi SABAH okuyucuları için şovları yerinde izledik

Paris, Milan ve New York'tan sonra dünyanın en büyük dördüncü moda haftası olan Londra geçtiğimiz 10 yılda yaptığı atılımlarla İstanbul'a örnek oluyor. Devlet destekli İngiltere Moda Konseyi'nin yönlendirmeleri ile dünya moda haftalarındaki boşluğu dolduran moda haftasında basın ve satın almacıların ilgisini çekmek için Burberry, Paul Smith ve Tom Ford gibi global markalar koleksiyon sergiliyor. Fakat moda haftası sürpriz beklenmeyen, ticari başarısıyla endüstride yer eden bu markalarla kapanmıyor. Şehrin pekçok yerinde eş zamanlı gösterilen genç tasarımcıların şovları yeni soluklar aramaya gelenler için bulunmaz nimet. Nitekim, Londra Moda Haftası geçtiğimiz birkaç yıldır, hiçbir moda haftasında olmadığı kadar çok yıldız tasarımcı çıkartıyor. Geçtiğimiz hafta sergilenen 2014 sonbahar-kış koleksiyonları da beklentileri karşıladı, yeni modacılar bulma arayışındaki basın da, satılabilir koleksiyonlar peşindeki satın almacılar da Londra Moda Haftası'ndan yüzleri gülerek ayrıldı. İşte haftanın öne çıkanları:

KİŞİYE ÖZEL BURBERRY BATTANİYE
Kensington Gardens'ta sadece bu şova özel olarak kurulan çadırda, bini aşkın izleyiciye, 50 kişilik bir model ordusuyla koleksiyon sergileyen Burberry Prorsum ticari başarının zirvesindeydi. Etnik detayları, önümüzdeki sezonun şimdiden kesinleşen ana aksesuvarı battaniyelerle birleştiren markanın kreatif direktörü David Bailey, izlemesi kadar giymesi de kolay ve eğlenceli bir kış sezonu yaratmıştı.

TOM FORD'UN İLK SPOR LÜKS
Londra Moda Haftası'nın ikinci ağır topu Amerikalı tasarımcı Tom Ford ise Burberry'ye kıyasla çok daha mütevazı bir alanda çok daha küçük bir koleksiyon sergiledi. Londra'nın genel havasına tamamen aykırı olarak desenden ve yenilikten uzak duran tasarımcı yine Hollywood yıldızlarının kırmızı halı kostümlerini hazırlamıştı.

HANIM HANIMCIK TASARIMLAR
Paul Smith ve Erdem kendilerinden beklenen sunumları yaptı. Paul Smith yine giyilmesi kolay, iyi dikimli kreasyonlar sunarken, Erdem küçük detay süslemeleri ile hanım hanımcık kadınların istediği mini elbiseleri sundu.

AYAKTA ALKIŞLANDI
Haftanın yıldız tasarımcıları Yunanlı tasarımcı Mary Katrantzou ve bu sezon ilk defa kadın koleksiyonu hazırlayan J.W. Anderson'du. Katrantzou, sembollerden yola çıkarak hazırladığı rengarenk koleksiyonunda şehirli, genç ve çekici bir kadın resmetti. J.W. Anderson ise oturaklı dokuları alışılmadık figürlerle birleştirmişti. Koleksiyonda gögüs ve kasıklara yerleştirilen yarayı andıran dikişler tasarımcının risk almaktan çekinmediğini gösteriyordu.

LONDRA 'NIN TÜRKLERİ
Moda haftasının iki Türk tasarımcısı Bora Aksu ve Zeynep Tosun, koleksiyonları kadar Türk derisini de global basına tanıttı. Bora Aksu, annesinin genç kızlığından esinlenerek hazırladığı ve İzmir Anadolu Meslek Lisesi'nin yatakhanelerini resmettiği koleksiyonunda, sezonun en değerli materyali olan Cavalino'yu kullandı. Deri Tanıtım Grubu'nun sponsor olduğu bir diğer tasarmıcı olan Zeynep Tosun ise 'Oxidised' isimli koleksiyonunda 1970'li yılları sokak kültürü ile harmanladı. Tasarımcının 'paslanmış' olarak tanımladığı renkler ve desenler de koleksiyonun başarısının parçasıydı.

TRENDLER
Moda haftasında renk blokları ve baştan aşağı tek renk kullanmı öne çıktı. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi elle çizilen figürler ve açıktan koyuya giden bir renk skalası vardı. Londra Moda Haftası'nda kiremit rengi, buz mavisi ve sarı öne çıkan renkler oldu.

KIRMIZI
Başta Tom Ford ve Simone Rocha olmak üzere Londra Moda Haftası'nda koleksiyon sergileyen tasarımcılar podyuma kırmızının farklı tonlarını çıkarttılar. Önümüzdeki sonbahar-kış koleksiyonu için hazırlanan kırmızılarda kaşmirden güpüre, yünlü deriden yüne kadar pek çok materyal kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra'da modanın iki yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN