Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Umarım müziğim insanların kalbine ulaşıyordur

Türkiye'de ilk konserini vermeye hazırlanan Grammy ödüllü Japon müzisyen Kitaro'nun dileği müziğinin insanların kalbine ulaşıp ruhlarını sakinleştirmesi

Giriş Tarihi: 1.3.2014
New Age ve dünya müziğinin Grammy ödüllü öncüsü Kitaro, 4 Mart'ta Haliç Kongre Merkezi'nde uzun süre akıllardan çıkmayacak bir performansa imza atacak. Pozitif Live organizasyonuyla gerçekleşecek konserde müzisyene 36 kişilik orkestra eşlik edecek. Doğu Avrupa turnesi kapsamında ilk kez İstanbul'a gelecek olan Kitaro, müziğiyle dinleyenlerini felsefi yolculuklara çıkarmasıyla tanınıyor. İpek Yolu belgeseline yaptığı müziklerle ülkemizde de çok sevilen Japon müzisyen, konser öncesi sorularımızı yanıtladı.
- Birçok ülkede konser verdiniz. Bunlar arasında halkı acı çekmiş, savaşlar görmüş ülkeler de vardır mutlaka. Müziğinizin dinleyenler üzerinde iyileştirici bir etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
- Beste yaparken, her zaman içsel huzura ve dünya barışına ilham verebilecek müzikler nasıl yaratırım diye düşünüyorum. Müzik, etrafımızdaki dünyanın değişiminin bir yansıması ve insanları daha onlar fark etmeden etkiler. Birkaç yıl önce, bilim adamlarının yaptığı bir incelemede müziğimin alfa dalgaları içerdiği ve bu sayede insanların duygusal seviyelerinin yükseldiği ve akıl sağlığına iyileştirici bir etkisi olduğu kanıtlandı. Umarım müziğim insanların kalbine ulaşıp ruhlarını sakinleştirebilir.
- Birkaç yıl önce Aşk ve Barış adlı bir tura çıkmıştınız. Sizin için aşk ve barış sözcükleri ne ifade ediyor ?
- Aşk ve barış, kariyerim boyunca vermeye çalıştığım mesajların en önemlisi. Müziğin insanların kalbini doğrudan etkilediğine inandığımdan beri, tüm dünyaya müzik aracılığıyla bu mesajı iletmeye çalışıyorum. Barışı kendi içimizde, birbirimizde ve doğayla birlikte bulabiliriz. Doğayı ve insanlığı ciddiye almamız gerektiğini hissediyorum. Eğer kişisel dileklerim gerçekleşirse, sonunda dünyayı gelecek nesiller için daha iyi bir yer haline getirebileceğiz.

İPEK YOLU'NU GEZDİ
- Birçok enstrümanı ustalıkla çalıyorsunuz. Enstrümanların sizin için farklı anlamları var mı?
- Doğanın seslerini ve duyguları açığa çıkarabileceğim enstrümanları seçiyorum. Duygulara göre kategorize edilebileceklerini düşünmüyorum, çünkü duyguları yaratan, enstrümanların ortaya çıkardığı sesler.
- ABD'de yaşıyorsunuz ama Japonya'da 250 yıllık bir dağ eviniz var. Bir gün Japonya'ya geri dönmeyi düşünüyor musunuz?
- Evim, Kuzey Japonya dağlarında. Hayatım boyunca kültür, hayat, doğa ve tüm bu faktörlerin hayatımızı nasıl etkilediğine dair çok fazla şey öğrendim. Amerika'da bir çevre edindim. Sadece burada yaşayabileceğim ve deneyimleyebileceğim mevsimleri, doğayı ve kültürü çok seviyorum. Japonya'ya geri döner miyim bilmiyorum ama her zaman 'doğa ana'ya yakın olacağım.
- İpek Yolu belgeselindeki ülkelerden biri de Türkiye. Beste yaparken Anadolu'dan ilham aldınız mı ?
- İpek Yolu projesi için beste yaptığım dönem Japon Yayın Kuruluşu (NHK) bana hayal gücüme katkı sağlayabilecek bazı fotoğraflar gönderdi. Tam emin değilim ama o görseller içinde Türkiye'ye ait olanlar da vardı sanırım. Çok etkilendiğimi hatırlıyorum. 12 bölüm tamamlandıktan sonra, NHK bana İpek Yolu'nu gezme fırsatı sağladı. İnanılmaz bir deneyimdi.
- Bugüne kadar verdiğiniz en unutulmaz konseriniz hangisiydi ?
- Bu turnenin benim için çok özel olacağından eminim, çünkü Doğu Avrupa'da gerçekleştirdiğim ilk turne. Bu bölgedeki en iyi orkestralarla birlikte çalışmak inanılmaz.
- Türkiye'deki hayranlarınız 4 Mart'taki konserinize nasıl bir beklentiyle gelmeli?
- Çok yeni bir şey deneyimleyecekler. Bu turnede müziğime yeni bir boyut kazandırabilmek için, farklı senfoni orkestralarıyla çalıyorum.

SAYISIZ ÖDÜLÜ VAR
Lise yıllarında kendi kendine gitar çalmayı öğrenen Kitaro, bugün dünyayı etkileyen müziğini 1972'de Avrupa'ya yaptığı bir gezide Alman klavyeci Klaus Schulze ile karşılaştıktan sonra şekillendirmeye başladı. Schulze'un kendisine tanıttığı synthesizer'a hayran kalan Kitaro, ülkesine döner dönmez o yıllarda eşi benzeri görülmemiş elektronik sesleri, geleneksel Japon melodileriyle biraraya getirmek için çalışmalar yaptı. Bu deneysel çalışmaların ilk ürünü olan Astral Voyage 1978'de yayınlandı. The Light of the Spirit, Kojiki ve Dream çalışmalarıyla efsaneleşen sanatçı, kariyeri boyunca aralarında Grammy ve Altın Küre'nin de olduğu sayısız ödüle layık görüldü.

MELTEM FIRATLI


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umarım müziğim insanların kalbine ulaşıyordur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN