Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muazzes eşitsizliği 'cep'ten yendi

Muazzes Özer, mobil teknolojilere ve internete merakıyla bir mucizeyi gerçekleştirdi. Londra'da Vodafone'un desteklediği Connected Women konferansında örnek kadın girişimci olup dünya kadınlarına seslendi

1972 doğumlu Muazzes Özer'in ağaçlara aşı yapmaktan kadın girişimciliğe uzanan yaşam hikayesi kadınların geleceği açısından umut veriyor. Mersin'in merkeze yakın köyü, şimdinin Kale mahallesinden Özer, öğrenmeye olan açlığını gidemediği okul yerine köyünde açılan sekiz eğitim kursuyla kapatmaya çalışmış. Azmiyle Londra'da dünya kadınlarına örnek gösterilen Özer'in hayat hikayesindeki dönüm noktası ise Vodafone'un 'Önce Kadın' girişimiyle tanışması olmuş. Gittiği elişi kurslarından öğrendiklerini sergilediği fuarda önce kaymakam sonra vali tarafından fark edilen Özer, 'Önce Kadın' girişiminin ortak ilanından telefonuna gelen siparişlere yetişmek için 100 kadına iş yaptırmaya başlamış. Ve kısa sürede yıllık gelirini 60 bin TL'ye taşımış. Özer hedefini anlatırken gözleri doluyor: "Babam biz gece gündüz çalışırken, 'Ben sizin geleceğiniz için çalışıyorum' derdi. Şimdi onu daha iyi anlıyorum. Şimdi ben de kendi çocuklarımın geleceği ve daha çok kadına iş vermek için çalışıyorum." Ailesinden aldığı destekle gece gündüz üretime odaklanan Özer, siparişleri yetiştirmek için ailesinden ve köyün kadınlarından destek alıyor. Bir yandan da bilgisayar ve internet kursuna gidiyor. Telefonla ilk sipariş geldiğinde kulaklarına inanamadığını söyleyen, kendisine şaka yapıldığını düşünen Özer işleri büyütmek için yaptıklarını şöyle anlatıyor: "Fuarlara ve sergilere gitmek için otomobil kullanmam gerekiyordu. Hemen ehliyet kursuna gittim. Çok talep gelen ürünlerin satılmasını beklemeden parasını peşin ödüyorum. Kadınlar daha iyi motive oluyor."

BAŞARI DİLİNİ ÇÖZÜYOR
Eve destek olmaya başlayan ve başarılı olduğunu gören kadının kendine güveninin arttığını söyleyen Özer, şu bilgileri veriyor: "Kız kardeşlerim de köydeki diğer kadınlar da para kazanmaya başlayınca kendi kendilerine başaracaklarını gördüler. Şimdi onlar da benim gibi daha heyecanla iş yapmaya başladı. Kurslarda öğrendiklerimi şimdi ben de kadınlara öğretiyorum. Eskiden sabahın erken saatlerinden akşam saatine kadar bahçede çalışırdım. Şimdi artık kendi işim için çalışıyorum."

6.6 milyar katkı sağlanacak

Dünya genelinde okuma yazma bilmeyen 796 milyon yetişkinin üçte ikisinin kadınlardan oluştuğunu ifade eden Vodafone Grup Bölge CEO'su Serpil Timuray, Connected Women raporuyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi: "Dünya genelinde okul çağındaki 66 milyon kız okula gitmiyor. Annesi okuma yazma bilmeyen bir çocuğun 5 yaşına gelmeden ölme olasılığı yüzde 50 daha fazla ve iki misli daha fazla olasılıkla annesi ilkokulu bitirmiş bir çocuk kadar iyi beslenemiyor. 50 ülkede yapılan yeni bir çalışmada tüm nüfusun ortalamasında okula gidilen her yılın ülkenin ekonomik büyümesini yüzde 0.37 oranında arttırabileceği görülüyor. Biz kadınlara yönelik projelerimize devam edebilirsek 8.7 milyon kadının hayatını değiştirme şansı bulacağız. Böylece 2020 yılına kadar 6.6 milyar dolar toplumsal katkı sağlanacak. En büyük fırsat eğitimde; 2020'ye kadar okuma yazma bilmeyen 7.2 milyon kadına erişme potansiyeli, 2020'de yılda 3.4 milyar dolar fayda sağlayacak ve kullanıcılar için istihdamda yüzde 17 artışın yolunu açacak."

Ayrımcılığın çözümü mobilde

Mobil teknoloji, çözüm sunmak ve yaşamları değiştirmek için en yaygın modern teknolojiyi oluşturuyor. Gelişmekte olan bazı ülkelerde cep telefonu olan insanların sayısı banka hesabı, elektriği, hatta temiz suyu olanlardan daha fazla. Mobil iletişim artık eğitime veya sağlık bilgilerine temel erişim sunmaktan nakit ödemeler yapmaya, vatandaşların demokratik süreçlere katılımını teşvik etmeye kadar insanların gelişimine katkıda bulunmak üzere büyük fırsatlar sunabiliyor. Ancak başka pek çok alanda olduğu gibi, mobil teknolojiye erişimin kadın ve erkeklere dağılımı eşit değil. Cep telefonu sahipliğinde cinsiyetler arasında büyük bir uçurum bulunuyor; dünya genelinde kadın abonelerin sayısı erkek abonelerden 300 milyon daha az ve bu kadınların 91 milyonunun Vodafone'un faaliyette bulunduğu pazarlarda yaşadığı tahmin ediliyor.

Kızımı İngilizce kursuna yazdıracağım

Londra'da düzenlenen Connected Women etkinliğinde konuşan Muazzes Özer, yaşam hikayesinden örnekler vererek mobil teknolojilerin kendisine olan katkısını anlattı. Londra'daki konuşmasından sonra düşüncelerini sorduğumuz Özer, "Eğitimime devam etmeyi daha çok isterdim. Kızımı hemen İngilizce kursuna yazdıracağım. Dil bilmenin önemini daha iyi anladım. Çocuklarımın eğitimi benim için çok önemli" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muazzes eşitsizliği 'cep'ten yendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN