Size göre hangisi etnik?

Giriş Tarihi: 8.3.2014

Etnik öğeleri dekorasyonun bir parçası haline getirmek, yani eklektik bir tarz ortaya koyabilmek için tutarlı bir bakış açısı ve ciddi bir farkındalık gerekiyor. İşte ipuçları...

Etnik, son zamanlarda dekorasyonda da her markanın koleksiyonunda gördüğümüz bir akım. Nereye baksanız etnik bir ayrıntı görmek mümkün. İkat yastıklar, tribal masklar, oymalı ahşap çerçeveler, sedef kakmalı sehpalar... Avrupa ülkeleri ve ABD için etnik kelimesinin ifade ettiği anlam ile bizimki aynı değil. Geçenlerde etnik dekorasyon ile ilgili okuduğum bir yazı, bunu düşünmeme sebep oldu. Blogger Justina Blakeney yazısında etnik kelimesinin "Batı kültürüne ait olmayanların bütünü" gibi algılandığından söz ediyordu. Yabancı ve Doğulu tüm kültürlerin bir tutulduğundan, bunları bir biçimde dekorasyona dahil edebilmenin adının da eklektisizm haline geldiğinden bahsediyordu.

BİZDEN OLMAYAN...
Yorumları bir Türk olarak çok ilginç buldum ve düşünmeye başladım: Bizim için etnik nerede başlar, nerede biter? Kilim desenli bir yastık, sini sehpa, eski bakır kaplar... Bizim kültürümüze ait olduklarında yöresel diye tanımladığımızı fark ettim. Ve biz tabii ki Batılı anlayışa göre etnik çerçevesi içinde kalan bir millet olduğumuzdan etnik tanımına girebilecek tarzları ayırabilmek konusunda çok net donelere sahibiz. Biz Doğu'ya özgü hiçbir şeye etnik demiyoruz. İkat desenli yastıklara 'bizim' diye bakıyoruz. Özbekler'in kültürünü benimsiyoruz. Hint işi, Çin işi diyoruz. Tarzları biliyor, ayırabiliyoruz. Kuzey Afrika'ya ve Asya'nın güneyine 'egzotik' diyoruz. Bizim etnik demeye başladığımız coğrafya Afrika ve Amerika'nın güneyi, hatta Güney Amerika'nın da batısı... Ve sonunda fark ettim ki aslında etnik, 'bizden olmayan' anlamına geliyor. Biz bir şekilde tarihte bir arada yoğrulmamış olduğumuz milletlerin kültürüne etnik diyoruz. Mayalar, İnkalar, bize uzak medeniyetler. Peru, Meksika, Güney Afrika bize göre etnik. Etnik öğeleri dekorasyonun bir parçası haline getirmek, yani eklektik bir tarz ortaya koyabilmek için tutarlı bir bakış açısı ve ciddi bir farkındalık gerekiyor. Hangisi Ortadoğu, hangisi Türk, hangisi Hint bilmek gerekiyor. Hepsini aynı kefeye koyarsanız ve buna eklektisizm derseniz, işte orada hata yaparsınız.

TEMA, RENK VE BOYUT
Japon kültürüne ait zen sehpa ile Afrika maskını bir arada kullanabilmek, maharet ister. Çok denemek, yanılmak ve sonunda doğruyu bulmak gerek. Kesin bir formülü yok. Ama beğendiğiniz eşya ya da objeleri alıp bir araya getirmeden önce onları üç madde altında toplamak iyi bir fikir olabilir: Tema, renk, boyut. Aynı dönemin ürünleri mi? ya da aynı dinsel çağrışımları mı yapıyor? Hepsi antika mı? Bir şekilde dönemsel ya da kültürel bir bağlarının olması, dekorasyonda bir araya geldiklerinde ortaya çıkacak o bütünlüğü sağlayacak. Renge bakarken tüm objelerin aynı renkte olmasından söz etmiyorum elbette. Bir obje ait olduğu coğrafyanın renklerini yansıtırken aslında tarzından, şeklinden ya da ait olduğu dönemden çok daha fazla şey ifade eder. Sıcacık sarıların, turuncuların kullanımından oranın sıcaklık derecesini bile hissedebilirsiniz. Etnik öğeleri mobilya olarak kullanmak istediğinizde boyut da devreye giriyor. Bir sanat eseri ya da büyük bir mobilya ile odak noktası yaratmak çok önemli. Dikkati dağıtıp, birden çok odak noktasına sebep olmaktan kaçının. Mobilyaları minimumda tutmak, iyi bir fikir olabilir. Etnik öğeleri, obje ve aksesuvar bazında tutmak gerek, aksi takdirde hata yapma ihtimali artar. Uzak yerlere seyahate gittiğinizde oradan evinizin dekorasyonunu zenginleştirmek için alacağınız objelere dikkat edin. Bir şeyi çok beğendiğiniz için almadan önce evinizin dekorasyonunu düşünün, çok aykırı ama dikkat çekici bir renk yerine, evinize uyacak, daha sade bir rengi seçmek bazen daha anlamlı olabilir.

RENGARENK
Çocuğunuzun odası için yaptıracağınız jaluzinin rengine karar veremediyseniz, gökkuşağı renklerini bir arada kullanın. Degrade renk geçişleriyle hem çok renkli hem de çok şık bir görüntü elde etmiş olacaksınız.

DOĞU'NUN BÜYÜSÜ
Çiniler ve çini desenli seramikler banyoları fethetmeye hazırlanıyor. Artık yalnızca zeminde değil, duvarlarda da görebileceğiniz çini desenleri banyonuza Doğu'nun büyüsünü getirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Size göre hangisi etnik?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN