Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Narsist kamera avı!

Giriş Tarihi: 22.3.2014

Akıllı telefonların ön kameraları, durumu kurtarmak için kullanılırdı. General Mobile'in selfie dostu Discovery Elite modeli 8 megapiksel, otomatik netleme yapan ön kamerasıyla dikkat çekti

Akıllı telefonların kamera yarışı 2000'li yılların başında alevlendi. Sonra megapiksel rekabetine dönüştü. Mercekler, akıllı yazılımlar ve aksesuvarlar derken rekabet kompak kameraların satışlarını durma noktasına getirdi. Telefonla fotoğraf çekmeyi öğrenen kuşak, şimdi ön kameraların daha yetenekli olmasını istiyor. En son Oscar törenlerindeki selfie fotoğraf çekimi fitili ateşledi. Milli Takım'ın selfie fotoğrafı da narsist akımın Türkiye'de yayılmasına neden oldu.

OTOMATİK NETLEME ÖN KAMERADA
Yerli markaların küresel ve yerel akımlara daha hızlı yanıt verdiğinin bir örneğini selfie uyumlu kameralarda görüyoruz. General Mobile, selfie uyumlu ilk kamera taşıyan Discovery Elite modelinin duyurusunu yaptı. Önümüzdeki hafta satışa çıkması beklenen telefonun ön kamerası, durumu idare etmek için hazırlanmamış. Neredeyse iPhone 5S arka kamerasının çözünürlüğü, Discovery Elite'in ön yüzüne taşınmış. Telefonların ön yüzünde VGA, en fazla 2 megapiksel olan kameralar şimdiye kadar sadece o anı kurtarmak için kullanılıyordu. İyi ışık koşulları olmadan ön kamerayla kaliteli fotoğraf çekimi yapılamıyordu. Şimdi bu değişimin farkına varan yerli bir marka, rakiplerinden önce harekete geçti. İlk kez bir telefonun ön kamerasının 8 megapiksel çözünürlüğe ve selfie uyumlu menüye sahip olduğunu gördük. Gülümseme ve zafer işareti yapmanın bile fotoğraf çekimi için yeterli olduğu ön kamera, durumu kurtarmanın çok ötesine geçerek arka kameralarla yarışmaya başladı. Telefonun kişiler menüsü selfie fotoğrafların dosyalanması için kullanılıyor.

SADECE KAMERA YETMEZ
Daha önce arka kameralar için gerçekleşen yarış, artık ön kameralara taşınıyor. Mercek ve sensörler için büyük yer ayrılamayacağı için kamera ve yazılım aynı ölçüde önem taşıyor. Discovery Elite'in 3 GB bellek ve 32 GB depolama alanına sahip olan modeli, güncel en güçlü donanım platformu özellikleri taşıyor. 16 megapiksel kamerasıyla aynı filtreler kullanılıyor. Yerli markaların en önemli farkı güncellemelerle üründeki eksiklikleri hızla gidermeleri...

OBAMA DA SELFİE MODASINA UYDU
Selfie modası sadece Oscar töreni ve Milli Takım fotoğraflarıyla başlamadı. Obama ile eşinin arasını açan Mandela'nın cenaze törenindeki olay, ilklerden biriydi. Bunun dışında önemli popüler figürlerle karşılaşanların ilk tepkisi selfie fotoğraflar çekmek oluyor. Böylece selfie uyumlu kameraların kullanılma şansı artıyor.

KAMERALAR DA SELFİE'Yİ SEVDİ
Akıllı telefonların kameraları evrimleşirken, klasik kameralar da değişiyor. İnsanların selfie fotoğraf çekme merakı, klasik fotoğraf makinesi üreticilerini de etkiledi. Ön kameraların sadece durumu kurtarması kamera üreticilerini de harekete geçirdi. Canon N100 1.7 inç LCD ekranı yukarı doğru katlanıp selfie fotoğraf çekerken kullanılıyor. Kameranın WiFi ve NFC antenleri çekilen fotoğrafların kablosuz bir şekilde aktarılmasını sağlıyor. Böylece çekilen fotoğrafı instagram, videoları da Youtube üzerinden paylaşmak kolaylaşıyor. 350 dolarlık fiyatı, basit kullanım için tasarlanan telefona ilginin artmasını sağlıyor.

MAKYAJ YAPAN FİLTRE
Selfie fotoğrafları kullananların çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Selfie kameralarla fotoğraf çekince yakın görüntü kusurları ortaya çıkabiliyor. Discovery Elite bu zaafları ortadan kaldırmak için kullandığı filtreyle çekilen yüz fotoğrafı üzerinde filtreler kullanarak makyaj yapmak mümkün olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narsist kamera avı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN