Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin renkli yüzü çarşılar

Giriş Tarihi: 22.3.2014

Türkiye'nin dört bir yanından 358 fotoğraf sanatçısı, Malatya Bakırcılar Çarşısı'ndan Kapalıçarşı'ya kültürümüzün vazgeçilmez parçası geleneksel çarşılarımızı fotoğrafladı

Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde tarihi ve geleneksel çarşılarda eski alışveriş kültürümüz devam ediyor. El emeği göz nuruyla yapılan ayakkabılar, bakır tencereler, örtüler, tahta kaşıklar ve yemeniler bu çarşılarda hâlâ rağbet görüyor, esnafla tatlı pazarlıklar sürüp gidiyor. Tarihi ve geleneksel çarşılar canlılığını korusa da internetin yaygınlaşmasıyla birlikte alışveriş kültürümüz de değişime uğradı. Artık sokağa, çarşıya çıkmadan da alışveriş yapar olduk. Gelinen bu noktada çarşıların önemini hatırlatmak amacıyla İstanbul Fotoğraf ve Sinemacılar Derneği (İFSAK) ve sanalpazar.com adlı internet sitesi ortaklaşa bir fotoğraf yarışması düzenledi. 'Türkiye'nin Çarşıları' temalı fotoğraf yarışmasına 358 fotoğraf sanatçısı katıldı. İFSAK jürisi 1104 fotoğraf arasından ilk üçü belirledi. Birinciliği Malatya Bakırcılar Çarşısı fotoğrafıyla Emre Soytürk, ikinciliğini ise İzmir Kemeraltı Çarşısı'ndaki kahve dükkanı fotoğrafıyla Zeren Toktaş Yasa aldı. Üçüncü ise Kocaeli'nin Gölcük ilçesine bağlı Değirmendere beldesindeki Plakçı Ahmet'in dükkanını fotoğraflayan Melih Sular oldu. Dereceye girenlerle birlikte sergilenmeye hak kazanan 40 fotoğrafı, 4 Nisan'a kadar İFSAK Sergi Salonu'nda görebilirsiniz.
İzmir' in tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki bir kahvecinin dükkanında mola anını fotoğraflayan Zeren Toktaş Yasa, bu fotoğrafıyla ikinci oldu.
Kocaeli'nin Gölcük ilçesi Değirmendere beldesindeki Plakçı Ahmet çok seviliyor. Yarışmada üçüncü olan Melih Sular, "Gramofona, plaklara, kasetlere meraklıysanız gitmeniz gereken yerlerden" diyor.
Devrek Demirciler Çarşısı'nda demirci ustalarını anlatan bir kare. (Sema Çalışkan)
Şanlıurfa Bedesten'de örtüler... (Mahmut Ormancıoğlu)
Tarihi bir çarşıyı çekmek yerine renklerine, karmaşasına ve doğallığına hayran kaldığı Denizli Babadağ Çarşısı'nı fotoğraflayan Murat Aslankara, bu fotoğrafla mansiyon kazandı.
İstanbulmKapalıçarşı'ya bir de bu gözle bakın. Nuruosmaniye Camii'nin minaresinden çekilen fotoğraf Murat Kurdaş'a ait. Yarışmada mansiyon kazanan fotoğraflardan.
Diyarbakır Hasanpaşa Çarşısı (Mürsel Yağcıoğlu)
Yemenicilerin bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gaziantep Çarşı'nın içinde yemenici... (Metin Gökçer)
Gürsel Egemen Ergin'e mansiyon kazandıran kare, Safranbolu Çarşısı'nda çekilmiş.
Kentin farklı yerlerinden alışveriş için gelen insanları anlatan fotoğraf, Şanlıurfa Bedesten Çarşısı'ndan. (Özgür Donmaz)
Mardin Çarşısı leblebiciler (Mehmet Serhat Gürsoy)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin renkli yüzü çarşılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN