Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ultra zenginler geri döndü

Ultra zenginlerin sayısının önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 30 artması bekleniyor. Ultra zenginler servetlerini yatlara, jetlere, mücevhere harcıyor. Yatırım yaptıkları alanlar arasında uzay yolculuğu dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 22.3.2014
Küresel ekonominin düzelmesi, borsanın yükselişi geçen yıl ultra zenginlere yenilerini kattı. Bu artışın süreceği ve ultra zengin sayısının önümüzdeki 10 yılda yüzde 30'luk bir artışla 215 bin olacağı tahmin ediliyor. Bir kişinin ultra zengin olarak kabul edilebilmesi için servetinin 30 milyon doların üzerinde olması gerekiyor. Ve şu anda dünyadaki ultra zenginlerin sayısı 167 bin 669. Londra ultra zenginlerin yaşamayı seçtiği en gözde şehir. Singapur ve New York, Tokyo ve Hong Kong'u geçerek ikinci ve üçüncü sıraya yerleşmiş durumda. İngiltere ikamet için ilk sıralarda yer alsa da Asyalı elit zenginler arasında ABD de hâlâ popüler. Bir başka çarpıcı bilgi de Afrika ve Hindistan'daki ultra zengin sayısının 10 yılda iki katına çıkması ve Çin'deki rakamın yüzde 80 artmasının beklenmesi. Peki süper zenginler parasını nasıl harcıyor? Süper zenginlerin yatırım yaptıkları alanlar arasında son dönemde uzay yolculuğu ve göktaşı madenciliği (Dünya'ya yakın göktaşlarını işlemek, elde edilen hammaddelerle uydulara yakıt sağlamak) dikkat çekiyor. Elbette yatlar, jetler, lüks markalar ve mücevher hep gözde. Bunun yanı sıra adrenalin yüklü seyahatler, gurme yemekler ve sanat da yükselişte.

Süperyatlar ve özel jetler

Boyu 60 metreden uzun olan süperyatlar ve özel jetler, ultra zenginlerin özel ilgi alanı. Dünyanın en büyük yatı 180 metrelik Azzam, geçen yıl Almanya'da suya indirildi. 600 milyon dolara mal olan yatta iki helikopter pisti bulunuyor. Abu Dhabi Emiri Şeyh Halife bin Zayed El Nayhan için yapıldığı öğrenilen yat üç yılda tamamlandı. Özel jetlerin satışı da geçen yılın ikinci yarısında arttı.

Madeni paralar

Madeni paralar Çin, Hindistan ve Rusya'da çok popüler. ABD'de 1794 yılında tedavüle giren 1 dolar değerindeki madeni paranın 1795 basımı, geçen yıl yine ABD'de yapılan bir açık artırmada tam 10 milyon dolara el değiştirdi. Paranın bir yüzünde özgürlüğü simgeleyen dağınık saçlı kadın figürü, diğer yüzünde ise beyaz başlı kartal figürü, barışı simgeleyen zeytin dalları ve 'United States of America' yazısı bulunuyor.

Klasik otomobiller

Son 12 ayda klasik otomobillerin değeri yüzde 28 arttı. 1960'lardan kalma, Japonya'nın ilk süper otomobili Toyota 2000 GT 1,2 milyon dolara satıldı.

Mücevher ve sanat eserleri

2011'den bu yana altın fiyatları düşse de işlenmemiş değerli taşlar rekor düzeyde ilgi görüyor. Doğal tuzlu su incileri, kehribar, mercan ve yeşim, altın çağını yaşıyor. Çağdaş ve savaş sonrası sanat eserleri de geçen yıl rekor kırdı. İngiliz ressam Francis Bacon'ın yakın arkadaşı ressam Lucien Freud'u resmettiği Three Studies of Lucien Freud adlı eser Christie's müzayedesinde 142.4 milyon dolara satılarak bugüne kadar en yüksek fiyatla satılan sanat eseri oldu.

Lüks markalar

Küresel danışmanlık firması Boston Consulting Group'un hesaplamalarına göre en zenginler lükse ortalama 1.8 trilyon dolar harcıyor. Bu rakamın küçük bir kısmı Afrika'da harcanıyor. Ama Ortadoğu ile birlikte bu kıtada da artış başladı. Lüks markaların büyümesi Asya'da yavaşlamış. Bunda Çin hükümetinin tüketimi önleyici tedbirleri ve zengin Çinliler'in yurtdışında alışveriş yapmayı tercih etmesi etkili oluyor.

Derleyen : Meltem Fırat lı


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ultra zenginler geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN