Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün plak dinleyelim

Dünya Plak Günü'nde müzikseverler plak koleksiyonlarını gözden geçirip, yenilerini araştıracak. İlk kez plak alacaklara ya da bakımının nasıl yapıldığını merak edenlere de önerilerimiz var

Giriş Tarihi: 19.4.2014
1940'lı yıllara kadar iki tarafında ses sinyalleri olan taş plak kullanılıyordu. Türkiye'de uzun süre Zeki Müren ve Müzeyyen Senar gibi taş plağın altın sesleri olarak anılan sanatçılar doyasıya dinlendi. 1940'ta ise taş plaklar kırılgan olduğu için yerini bugün hâlâ satışı devam eden plaklara bıraktı. 1980'lerde CD çıkınca plaklar bir süre dolaplara kaldırılsa da günümüzde iyi ses kalitesinin peşine düşen müzikseverler pikaptan dinlemeyi tercih ediyor. Özellikle teknolojinin içine doğmuş gençler akıllı cihazlardan müzik dinlerken plakçılarda geziyor, anne babalarının plak arşivlerini geliştiriyor. 2007'den bu yana kutlanan Dünya Plak Günü (Record Store Day) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de sadece bir gün olsa bile hatırlanıyor. ABD'deki plakçılar bugünden itibaren bir hafta boyunca indirimler uyguluyor, konserler düzenliyor. sBu nostaljik günü, sevdiğiniz bir sanatçının plağını alarak kutlayabilirsiniz.

PLAKÇILAR NE DİYOR?

Bugün plaklar indirimli

Zihni Şahin (Zihni Müzik-Kadıköy)
"Son zamanlarda plak satışlarında oldukça fazla artış var. Gerçeği söylemek gerekirse bunun sebebi CD satmamaya başlayınca müzik kalitesi pazarlandı ve plak ön plana çıktı. Plakların ses kalitesi gerçekten çok iyidir. Biz de Dünya Plak Günü'nü iki yıldır kutluyoruz. İkinci el plaklarda yüzde 15, sıfır plaklardaysa yüzde 10 indirimimiz var."

Gençlerin ilgisi arttı
Hakan Atala (Lale Plak-Tünel)
"Plak satışlarında son yedi yıldır hızlı bir artış var. Koleksiyonerlerin yanı sıra gençler de plaklara ilgi duymaya başladı. En çok Pink Floyd'un plaklarını arıyorlar. Dünya Plak Günü'nde herkese bol müzik diliyorum. Ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim: Türkiye'de her şeyin bir modası var ve süresi dolunca unutuluyor. Umarım bu plaklar için de geçerli olmaz ve gençler daimi birer plak tutkunu olur."

NEREDE BULUNUR?
Çevrimiçi satış yapan internet sitelerinin neredeyse hepsinde plak ve pikap satılıyor. Fakat internetten alınan bir ürüne, özellikle de ikinci el ürüne ne kadar güvenebilirsiniz, emin değiliz. İstanbul'da uzun yıllardır plak denilince ilk akla gelen isimler de Zihni ve Lale Müzik'tir. Bu iki plakçıdan sadece alışverişin yanı sıra birçok bilgi edinebilirsiniz. Antika ya da temiz ikinci el plakla pikap arıyorsanız bulunduğunuz şehrin bit pazarlarında bulabilirsiniz. İstanbul'da Horhor ve Bomonti'deki pazarlara uğrayabilirsiniz.

PLAK BAKIMI NASIL YAPILIR?
Plakların en büyük düşmanı tozdur. Bu nedenle plakları tozdan korumak için karton ya da silikon koruma kılıflarında muhafaza edilmeli.
Plağınızı bu işlem için özel satılan fırçalar ya da yumuşak kuru bir bezle fazla bastırmadan silmelisiniz. Aksi halde plağınız hasar görebilir.
Pikap hoparlörün uzağında durmalı. Siz müzik dinlerken titreşimler plağınızı çizer.
Plaklarınızı üst üste koymayın ve aşırı sıcaktan uzak tutun.
En önemlisi plaklarınızın kenarlarından tutun. Parmak izlerini plaktan temizlemek kolay değildir ve hasar yol açabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün plak dinleyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN