Batmanlı kadınlar modayı parlatıyor

Nemrut Dağı'ndan ilham alan, topraklarımızın kumaşlarıyla hazırlanan, yıldız Türk tasarımcıların çizdiği bu şık koleksiyon Batman ve çevre illerde üretiliyor. Modayla iyi niyeti kombinlemek isteyenlere duyurulur

Giriş Tarihi: 3.5.2014
Aşağıda yer alan ikinci haberde kendi alanlarında başarıya ulaşan İngiliz kadınların yüzü olduğu bir koleksiyonu okuyacaksınız. Kadınlar güzel, çekimler şık. Ama bizde daha iyisi var. Biz kendi topraklarımızın kültürünü, bilgisini ve zevkini yansıtan, bir taraftan da pek çok sosyal katmana fayda sağlayan bir marka yarattık: Argande. 2008 yılında kurulan Argande senede iki koleksiyon sunan ulaşılabilir bir Türk markası. Her koleksiyonda değişen tasarımcılar, kendi alanlarının en değerli isimleri. Şimdiye kadar markaya koleksiyon hazırlayan 24 tasarımcı arasında Hakan Yıldırım, Özgür Masur, Mehtap Elaidi gibi isimler var. Geçtiğimiz hafta belirli Mudo mağazalarında satışa çıkan 2014 ilkbahar-yaz Argande ürünlerinin bu sezonki tasarımcıları ise Deniz Yeğin İkiışık, Nihan Peker ve Aslı Filinta. Koleksiyon çok şık, kullanışlı ve derin. Bir ayağı global dünyada olan bu genç tasarımcılar hazırladıkları toplam 26 parçalık koleksiyonda ilham için yüzlerini Nemrut Dağı'na çevirmiş. Biri topraklarımızın çok kültürlü yapısını yansıtan heykelleri illüstrasyonlarına taşımış, biri bu ihtişama tezat duran terk edilmişlik duygusundan yola çıkmış, biri de kırık heykelleri desenlerine yansıtmış. Tasarımcılar çizmiş, markanın Batmanlı 35 kadın çalışanı üretmiş. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı'nın da finansal destek sağladığı Argande markası sadece 35 kadını istihdam etmekle kalmıyor.

BATMAN TEKSTİL ŞEHRİ OLUYOR
Argande Tasarım Koordinatörü Hatice Gökçe, markanın bölgeye girmesinden önce tekstille hiçbir ilişiği olmayan Batman'da artık birbiri ardına atölyeler açılmaya başladığını, siparişlerin her geçen gün arttığını anlatıyor ve ekliyor: "Argande atölyesinde çalışan kadınlar makine parkurlarında öğrendikleri teknik bilgiler sayesinde diğer atölyelerde iş bulmaya hatta yeni kurulan atölyelere transfer olmaya başladılar. Batman şu anda bir tekstil şehrine doğru gidiyor." Şimdiye kadar üç bin Güneydoğu Anadolulu kadına fayda sağlayan proje kapsamında pilot bölge seçilen Batman, Argande'nin sihirli değneğinin değdiği tek şehir değil. Tasarımlarda yer alan el oyası, tığ işi, el örgüsü gibi eklemelerde Mardin ve Diyarbakır'daki ÇATOM'lardaki (Çok Amaçlı Toplum Merkezi) kadınlardan da destek alınıyor, onlara da maddi destek sağlanıyor. Koleksiyondan fazla yok. Sadece beş bin adet üretildi. Haydi Argande giyelim ve gelecek sezonda kendi kumaşlarımızın, kadınlarımızın, kültürümüzün daha da güçlendiğini kendi gözlerimizle görelim.

KUMAŞLARIMIZ DA YAŞIYOR
Argande sadece kadınları meslek sahibi yapmak, böylece onların kendi hayatlarında söz sahibi olmalarını sağlamakla kalmıyor. Tasarımcılar ilk günden beri kendi topraklarımızın ürünü olan iki değerli kumaşa da hayatta kalma şansı veriyor. El dokuması olan ve talep görmediği için ustalarıyla birlikte ölmeye mahkum edilen Şırnak'ın yünlü dokuması şalşapik ve Gaziantep'in rengarenk ipek dokuması kutlu da küllerinden doğuyor. Artık ustalar çıraklarına bu geleneksel dokuma tekniklerini öğretiyor, yeni atölyeler açılmaya devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batmanlı kadınlar modayı parlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN