Biri değil herkes gözetliyor

Giriş Tarihi: 3.5.2014

Akıllı telefonlar, saatler, gözlükler, tabletler, TV'ler... Ekranı olan olmayan her cihaz, video ya da fotoğraf çekiyor ve kullanıcı da bunları anında paylaşıyor

Akıllı telefonlar sadece bilgiye ulaşmak için değil, bilgi kırıntılarını takip etmemizi sağlayan ekmek kırıntısı rolünü de üstleniyor. Bu kişisel ekran farklı akıllı ekranlarında bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Bunun en çarpıcı örneğini mobil sektörün önemli bir reklam mecrası olduğunu kanıtlayan WONK ekibi tarafından hazırlanan rapor. Mobil sektörün 2013 yılını geniş bir çerçevede anlatan Mobile Display 2013 raporu dünyanın ve Türkiye'nin geleceği konusunda fikir veren önemli bir kaynak.

SENARYOLARA HAZIRLANIN
Mesela garsonlar içeri giren müşteriyi tanıyan özel gözlüğüyle hemen çayı nasıl istediğini bilecek. Vejeteryen olup olmadığınızı gözünüzden anlayacak. Üstelik siz daha içeri girer girmez sizinle ilgili bilgi ekranı garsonun akıllı gözlüğüne düşecek. Akıllı telefonunuzu gözlükten akan bilgileri filtrelemek için kullanacaksınız. Üstelik bu gözlükler bir süre sonra akıllı kontak lenslere dönüştüğünde ne yapacağınıza karar vermek zor.
İNTERNET KÜLTÜRÜ
Eski dünyada otomobiller estetiği üzerinden konuşulurken şimdi onların yerini bilişim şirketleri aldı. Üstelik bu kuşak öncekilere göre daha iyi eğitim olanağına sahip. Ve ortak akılla doğruyu bulma şansları daha yüksek. En gereksiz tartışmalarda bile ortak aklı bulmak mümkün oluyor. Sosyal ağlar belki çok zaman harcadığımız platformları oluştururken, sınır tanımadan her aileyi etkiliyor.

GÖZÜNÜ YOL DAN AYIRMA!

Otomobil firmalarının en büyük dostu Google, Apple, Microsoft, Intel, Amazon ve Qualcomm çok uzak değil yakın dönemde üreticileri çırak çıkarabilir. Çok uzun değil, yedi yıl önce basın toplantısında Nokia'nın üst düzey bir yöneticisi "Microsoft'un bizi boş bir kutu satıcısı haline getirmesine izin vermeyeceğiz" diyordu. Şimdi o yönetici Nokia'dan ayrıldı ve şirket Microsoft tarafından satın alındı. O zaman Nokia dünyanın en çok telefon satan firmasıydı. Ancak en çok satan olmak durumu kurtarmaya yetmedi. Şimdi otomotiv firmaları sorunlarını çözmesi için işbirliği yaptıkları bu şirketler orta vadede kendilerine rakip olabilir.

OTO TAMİRCİSİ IBM
Şimdi de otomobil firmaları dev sorunlarla boğuşmak zorunda kaldı. Büyük bir kabuk değiştirme sancısı yaşayan dev otomobil firmaları, teknoloji şirketleriyle nasıl işbirliği yapacağını tam olarak bilemiyor. Cisco ve IBM gibi devler servis ve çözüm geliştirme konusunda müthiş çözümler üretebilirler. Yani 100 yıllık bilişim devini oto tamircisi olarak da görebiliriz. Bu servis devleri satın aldığı küçük şirketlerle hem bilgi birikimini artırıp hem de yenilikçi olmayı devam ettirebiliyor. Otomobil sahip olma sistemi bile değişebilir. Yani otomobiller bilişim hizmeti gibi kiralanabilir. Yani otomobil kiralama yöntemi daha verimli kullanılabilir.

MOBİL İNTERNETİ EN ÇOK GENÇLER KULLANIYOR

- Oyunlar mobil, cepler akıllı oldu
- Akıllı telefonlar, cep telefonu satışlarının yüzde 55'ini oluşturuyor.
- 2016'da global oyun pazarının yüzde 27.8'ini mobil oyunlar oluşturacak.
- Mobilin online video içerisindeki payı bir yıl içerisinde yüzde 133 artarak 2013 Eylül'de yüzde 15'e ulaştı.
- Türkiye'deki mobil internet kullanıcılarının 2/3'ü 24 yaşından küçük.
- Mobil oyun gelirleri 2018 yılında globalde 30 milyar dolara ulaşacak.
- Dünyada her gün gönderilen WhatsApp mesajı 11 milyara ulaştı.
- Her gün gönderilen Snapchat fotoğrafları artıyor. Eylül 2013'te 350 milyon fotoğraf gönderildiği açıklandı.
- App Store ve Google Play uygulama mağazalarında oyun kategorisi tüm indirme rakamlarının yüzde 40'ını oluşturuyor.
- 150 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip Instagram'dan her gün 55 milyon fotoğraf paylaşılıyor.
- Türkiye'de Facebook'a mobilden erişen günlük 9,5 milyon ve aylık 20 milyondan fazla kullanıcı bulunuyor.
- 2016 yılında tüm dünyada 310 milyar uygulama indirilecek ve yüzde 93'ü ücretsiz olacak.
Kaynak: Mobile Display 2013


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biri değil herkes gözetliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN