Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaykayım şekil önümden çekil

Kaykay ve paten Fransa, ABD gibi ülkelerde artık bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Türkiye'de de durum farklı değil. Bu sporları yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Kimi boş vakitlerinde kayarken kimi de kaykayıyla yolculuk ediyor

Giriş Tarihi: 17.5.2014
Kaykay ve paten tekerlekler üzerinde denge ve vücut kondisyonunuzu ustalıkla kullanmayı gerektiren spor araçları. Her ne kadar tehlikeli olarak nitelendirilse de bu tür sporlar tüm dünyada hızla yayılıyor. Fransa, ABD ve Kanada gibi ülkelerde kaykay ve paten artık neredeyse ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Kaymak hem spor hem ucuz hem de doğa dostu bir aktivite. Türkiye'de de durum çok farklı değil. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kaykay ve pateni ulaşım aracı olarak kullananlar var. Her geçen bu sporları yapanların sayısı artıyor. Kaykaya gönül veren gençler tüm boş zamanlarında kayıyor. Hatta kaykayıyla seyahate çıkan, işe gidenler bile var. 43 yaşındaki Gökhan Yenice bunlardan biri... Bir ajansta grafiker olarak çalışan Yenice 13 yıl önce kendisine kaykay hediye edilince ilgilendiği diğer spor dallarını bir kenara bırakıp kaymayı öğrenmiş ve o günden beri kaykayından hiç vazgeçmemiş...

- Kaymaya 30 yaşında başladınız. Hiç zorlanmadınız mı?
Önceleri arada kayıyordum ama iki senedir devamlı kayıyorum. Tek dezavantajı var, gençler çok dalga geçiyor. Şaka tabii, hiçbir dezavantajı yok. Belki öncesinde spor yapıyor olmam da vücut kondisyonum için avantaj oldu.

- Günde ne kadar süre kayıyorsunuz?
- Ters rüzgar yoksa ve hava kötü değilse her akşam Bebek'ten Beşiktaş'a kayıyorum. Sonra Kadıköy'den de evime kadar kayıyorum. Hava güzelse sürekli kaykayımı yanımda taşıyorum. Bebek'ten Beşiktaş'a gitmek ortalama 25 dakika sürüyor. Akşam otobüse binince trafik sebebiyle bu yol 40 hatta kimi zaman bir saat sürüyor.

-Kayarken bir ritüeliniz var mı?
- Kesinlikle müzik dinlemek. Yolun gerektirdiği hareketler var bir de.

- Neden bisiklet ya da paten değil de kaykay?
- Kaykayın yaşattığı heyecan ve eğlenceyi başka bir yerde bulamıyorum. İlk kaymaya bindiğim anı hiç unutmam mesela. Üstelik kaykay hem maddi hem zaman tasarrufu sağlıyor, hem de doğa dostu. Üstelik spor yapmış da oluyorsunuz.

TAKSİCİLER BENİ ÇEKİYOR
- Hiç ciddi bir sakatlık geçirdiniz mi?
- Hayır. Ama çok morluklarım ve biraz derin yaralarım oldu. En fazla 65 kilometre hıza çıkabildim. Zaten benim derdim süratli kaymak, figür yapmak olsaydı çok sakatlık geçirebilirdim. Çok derin bir çukur yoksa longboard hallediyor. Yine de iyi kaymadan önce iyi düşmeyi öğrenmeniz gerek, aksi halde sakatlanır ve kayamazsınız. Bir de üzerinizde mutlaka koruma ekipmanlarının olması gerekiyor.

- Caddeden kayıyorsunuz. İstanbul gibi bir kentte kaymanın zorlukları yok mu?
-
Şimdiye kadar iki kere olay yaşadım. Birinde bir halk otobüsü şoförü Ortaköy'de beni sıkıştırıp kaldırıma attı ve çok agresifti. Diğeri ise geçen hafta bir araç beni görünce ne yapacağını şaşırdı. Boş şerit olmasına rağmen paniklediği için aracı üzerime sürdü ve beni sıkıştırdı. Ama buradaki çöpçü alıştı bana. Çöp kamyonuna asılınca da ses etmiyor artık. Bazen taksiciler durup "Çekelim mi seni?" diye soruyor. Bir taksiciyle camdan sohbet ede ede Kuruçeşme'ye kadar gittik. Yayalar araçlardan daha tehlikeli. Karşıdan beni gören sağa mı sola mı gidecek kestiremiyor ve çarpışıyoruz.

- Asılmanın bir riski yok mu ya da cezası?
- Herhangi bir araca asılmak, tehlikeli şekilde araç sürmekle aynı değerlendiriliyor. Tabii ki yaptırımı var ama burada trafik var ve riskli değil. Trafik polisleri şimdilik bir şey demedi, en fazla el sallıyorlar. Bunun freni yok riskli.

- İstanbul'da nerelerde kayıyorsunuz?
- Şu an üç arkadaşım var benden özenip kaymaya başlayan. Hepimiz 40 yaş üstü 'kaykaycı moruklar' olarak takılıyoruz. Çok eğleniyoruz kayarken. Heybeliada ve Büyükada'da kayıyoruz. Az insan ve bol yokuş var. Trafik olmaması büyük avantaj. Bir de faytonlara asılıp kayabiliyoruz. Bunların yanı sıra Şile, Maslak, Caddebostan gibi yerlere gidiyoruz.

KIZ DÜŞECEKSİN!
Lâl Ünsal (16) Beyoğlu Anadolu Lisesi, 10. sınıf öğrencisi. Hayatın gerginliğini paten kayarak attığını söyleyen Ünsal, "6 yaşımda babamın özendirmesiyle paten kaymaya başladım. Beraber videolar izledik ve kendi kaymamasına rağmen izlediğimiz teknik videoların yardımıyla bana başlangıç seviyesini öğretti. Fakat o zaman İzmit'te oturuyorduk. Ama sahil tam bir fiyaskoydu! Kalabalık olması yetmiyormuş gibi yanından geçtiğim her insan 'Kız düşeceksin' diye laf atardı. İstanbul'a yerleşince burada kayanları gördüm ve daha çok güç buldum" diyor. Güvenli kaymak için koruma kıyafetleri olmadan dışarı çıkmadığını belirten Lâl Ünsal: "Şu ana kadar hiç ciddi bir kaza geçirmedim. Çünkü hiç akrobatik hareket denemedim, güvenliğime çok önem veririm. Fakat şimdi keşke kaza geçirseymişim diyorum. Korkarak hiçbir şey olmuyor, biraz risk almak lazım. Risk almazsanız benim gibi 10 yıldır kayıyorum demeye çekinirsiniz" diyerek pişmanlığını belirtiyor. İstanbul'da kayacak yer sıkıntısı çekmediğini söyleyen Ünsal'a İstinye sahilinde, Avusturya Başkonsolosluğu ve Vehbi Koç Vakfı Lisesi bahçesinde paten kayarken rastlayabilirsiniz. Üstelik genç patenci tek başına kaymaktan dolayı mutsuz olduğunu belirtiyor, belki arkadaş olmak istersiniz.

14 GÜNLÜK KAYKAY TURU BAŞLIYOR
Kaykay sporunu sevdirmek ve daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla üç yıl önce kurulan Vans Türkiye Kaykay Takımı, geçen sene Türkiye'nin beş büyük şehrinde yaptıkları kaykay turunun ardından şimdi de yeni bir Türkiye turuna çıkacak. Kaykay takımının bu seferki rotası Dalaman, Fethiye, Kaş, Finike, Kumluca ve Kemer bölgelerinden geçecek ve buradaki kaykay yapmak isteyen gençler kaykay sporu ile buluşacak. Bu ay başlanması planlanan turun haziran ayında İstanbul'da bitmesi bekleniyor.

NEREDE KAÇA BULURUZ?
Türkiye'de kaykay ve paten biraz masraflı spor. Tanınmış kaykay ve paten markaları, oyuncakçılarda, kırtasiyelerde ve hatta birçok spor mağazasında bulunmuyor. Ankara, İzmir ve İstanbul'daki büyük spor mağazası Decathlon'da farklı markalardan seçenekler bulabilirsiniz. İstanbul Kadıköy'deki Gargamel'de her tür kayak ve patenin yanı sıra koruma kıyafetleri var. Bir diğer seçenek de internet üzerinden alışveriş yapmak. Sıra dışı sporlar için ürün satan bu sitelerde neredeyse her türlü malzemeyi en uygun fiyata satın alabilirsiniz. Fiyatlar 220-260 TL'den başlıyor. Set olarak almak isterseniz ortalama 400 lira civarı harcamanız gerekiyor. Kayak takımınızı tek tek toplamanız da mümkün. Her parçasını iyi markalardan seçerseniz 1000 lira gibi bir rakama ulaşabilirsiniz.

BULUŞMA NOKTASI BARBAROS PARKI
Kaymayı öğrenmek ve figür çalışmak için her yaştan kaykaycı ve patenci akşamüzeri işi biter bitmez Beşiktaş'taki Barbaros Parkı'na geliyor. Özellikle kaymayı seven gençlerin mesken edindiği parkta inanılmaz bir kolektif hareket var. Gençler düştüklerinde pantolonları kirlenir ve yırtılabilir diye yanlarında 'kayma pantolonu' getiriyor. Merdivenlere çantalar ve ayakkabılar bırakıldıktan sonra saatlerce kayıyorlar. Özellikle kaykaycılar kendilerince bir sıra oluşturarak tek tek kayıyor ve birbirlerini izleyip yorumluyor. Bir kaykaycı figür yaptığında ise coşkuyla alkışlıyorlar. Üstelik buranın bir diğer özelliği en iyi kayan gencin kızlar tarafından yakından takip edilmesi. Hafta sonu kaymak için yer bulamayabilirsiniz aman dikkat!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaykayım şekil önümden çekil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN