Hamsi'lere iktidar yolu açılıyor

Yunanistan'da hem lakabı 'hamsi' olan Olympiakos hem de Olympiakos Volu futbol kulüplerinin başkanları siyasete soyundu

Türkiye'de futbol ne kadar önemliyse, Yunanistan'da da o bir o kadar önemli. Futbol fanatikleri arasındaki bitmeyen kavgalar, her hafta statyumların dışına taşar. Bu taşkınlıklar, iki yıl önce AEK gibi tarihi bir futbol takımını üçüncü kümeye düşürülmesine neden olmuştu. AEK, üçüncü kümede üst üste kaydettiği galibiyetlerle sonunda ikinci kümeye çıkarken takımın en büyük rakiplerinden şampiyonlar şampiyonu Olympiakos, aldığı kupalarla yetinmeyip şimdi siyasete soyunuyor. Olympiakos, Atina'nın komşusu Pire'nin takımı ve Pire de ülkenin en büyük ticari limanına sahip olduğundan 'armatörler takımı' olarak da bilinir. Ancak taraftarlar arasındaki bilinen lakabı 'gavros'tur. Yunanca'da gavros 'hamsi' anlamına geliyor. Karadeniz'le hiçbir ilgisi olmayan liman kenti Pire'nin takımına verilen bu lakap, denize yakınlığından ileri geliyor.

FUTBOL SİYASETİ
Yunanistan'da geçen hafta ilk turu yapılan yerel yönetim seçimlerinde Olympiakos futbol takımının yöneticilerinden Yannis Moralis'in, Pire büyükşehir belediye başkanlığına adaylığını koyması, üstelik ilk tur seçimlerini birincilikle bitirip yarın yapılacak ikinci tura da katılmaya hak kazanması yalnız siyaset dünyasını değil, futbol camiasını da şaşırttı. Bir diğer şaşırtıcı olay da Yunanistan'ın şampiyonu Olympiakos kulübünün başkanı ve aynı zamanda armatör olan Vangelis Marinakis'in de Pire belediye başkanlığı yönetim kurulu üyeliğine bizzat adaylığını koyması oldu. Ancak asıl bombayı, orta Yunanistan'ın Volos kentinin futbol takımı olan Olympiakos Volu futbol kulübünün başkanı Ahileas Beos patlattı. Beos'un hakkında açılan şike davaları için henüz yargı önüne çıkmadan siyasete soyunması, üstelik ilk tur seçimlerini önde bitirerek yarınki ikinci tur seçimlerinin favorisi konumuna gelmesi gerçekten parmak ısırttı. Ama her iki durumda da ülkenin tüm siyasi partileri, gerek Pire gerekse Volos'ta siyasete soyunan futbol otoritelerinin adaylarına karşı ortak bir cephe oluşturmaya karar verdi. Bakalım bu kentlerdeki seçimleri siyasiler mi yoksa futbol fanatikleri mi kazanacak? Seçimlerin 'kazaya' uğrattığı önemli bir iş dalı ise kamuoyu yoklama şirketleri oldu. Yerel yönetim seçimleri için tahmin yürüten beş araştırma şirketinin birleşerek hazırladıkları kamuoyu araştırmalarından alınan sonuçlarla, seçimlerin resmi sonuçları arasındaki büyük fark, söz konusu şirketlerin kamuoyu önünde bu kez topluca özür dilemesine yol açtı.

SEÇİM NEDENİYLE ZORUNLU TATİL
Yunanistan'da yarın, yerel yönetim seçimlerinin ikinci turundan çok, aynı gün yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine daha büyük önem veriliyor. Yunanlar genel olarak doğdukları memleketi, seyahati ve tatili seven bir millet olarak, oylarını, yaşadıkları yerde değil de nüfus kütüklerinin bulunduğu memleketlerine giderek kullanmayı tercih ediyor. Bu nedenle seçim döneminde, kentlerle köylerin arasındaki trafik çok yoğun oluyor. Oy kullanmak için birileri giderken, diğerleri geliyor. Böylece akrabalara da birbirlerini görme fırsatı doğuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamsi'lere iktidar yolu açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN