Kahramanlar evleri istila etti

Film ve dizi kahramanlarının figürlerine ilgi büyük. Figür tutkunları koleksiyon yapmanın ötesine geçip bir araya geliyor, dostluklar kurup sosyalleşiyorlar

Bruce Lee karate yapıyor, Süpermen karizmasını konuşturuyor, Joker meşhur kahkahasını atıyor... Çizgi romanlar, filmler, diziler ve video oyunlarıyla tanıyıp sevdiğimiz birçok karakter ve süper kahramanın figürleri, figür dükkanlarında meraklıların beğenisine sunuluyor. Gerçeğini aratmayacak kadar etkileyici bu figürlerin birebir ölçüde olanı da var, daha küçük boyutlusu da. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu figürlere meraklı olan, hatta bunların koleksiyonunu yapanlar azımsanamayacak sayıda. İstanbul'da dört, Mersin'de de bir figür dükkanı bulunuyor. Hal böyle olunca figür dünyasının kalbi bu dükkanlarda atıyor. Türkiye'de koleksiyonerlerin yolunun düştüğü dükkanları dolaştık, figür dünyasında neler yaşandığını anlamaya çalıştık, yeni trendleri öğrenip her biri aynı zamanda koleksiyoner olan dükkan sahiplerinin görüşlerini aldık.

TÜRKİYE SİNEMASINDAN DA FİGÜRLER YAPILMALI
Alparslan Kamacı (40), sekiz yıl önce "Türkiye'de neden figür dükkanı olmasın" diyerek Dreamers Figure'ü Kadıköy'de açmış. Şu an dükkanında bin 700 figür var. İki metre boyunda Terminatör ya da birebir ölçüde Gollum'u burada bulabilirsiniz. Bazı figürlerden dünyada sadece 10 tane varmış. Kamacı, "Oyuncu, müzisyen, ressam... Sanatın her alanından kişiler figürlere ilgi gösteriyor, koleksiyon yapıyor" diyor. Koleksiyonerlerin en büyük hayaliyse Türkiyeli sanatçıların figürlerinin yapılması. Kamacı'nın da hayali bu: "Kendi aramızda 'Neden bir Türkan Şoray'ın, Cüneyt Arkın'ın, Kemal Sunal'ın, Barış Manço'nun dünya figür dünyasında yeri olmasın ki?' diye soruyoruz. Hayatımızda iz bırakmış karakterlerden Malkoçoğlu, Turist Ömer gibi karakterlerin figürü olsa güzel olmaz mı?" Türkiye'de kemikleşmiş bir figürsever topluluğu olduğunun altını çiziyor, Kamacı. 40 yaşlarında adamların biraraya gelip "Hulk mı, Örümcek Adam mı?" diye tatlı tatlı atıştıklarını anlatıp ekliyor: "Açıkçası biz, çocukluğu kaybetmeden hayata devam edenleriz."

FİGÜRCÜLERİN DE BİR RACONU VAR
Uğur Engin'in (28) Nişantaşı'nda iki yıl önce açtığı Hero Select, kısa sürede tam bir sosyalleşme yerine dönüşmüş. Özellikle cumartesi günleri dükkanda toplanıp sohbetler yapıyorlar. Daha önce birbirini tanımayan koleksiyonerler dükkanda tanışıyor, dost olup sosyalleşiyor. Engin, şehir dışından günübirlik gelip figür alanlar olduğunu da anlatıyor: "Figür koleksiyonerleri birbirinin serilerini bildiklerinden eğer aynı figüre talip olurlarsa 'Bu seriye sen daha hakimsin, hadi sen al!' deyip geri çekilen çok oluyor. Figürcülerin de kendi aralarında bir raconu var. Bu öyle bir tutku ki, aylık ihtiyaçlarından kesip figüre harcayan çok." Engin, son dönemde figürlere ilginin sebebini filmlere olan tutku ve ilgiden kaynaklı olduğunu belirtiyor. Engin'in figürseverlere bir müjdesi de var. Temmuz ayında yeni koleksiyon olarak Asteriks de dükkanda yerini alacak.

STAR WARS HER ZAMAN GÖZDE
Moda'daki Figüratif'in kurucusu Murat Tireli, 1995'te figür koleksiyonu yapmaya başlamış. Tam bir Star Wars hayranı. Dükkanı 13.00 ila 17.00 arasında açık. Eskilerden söz açılınca, "2000'lerde iş oyuncaktan yetişkinlere yönelik figürlerin çıkmasına evrildi. Limitli figürlerin çıkış tarihi de 2000'ler. Örneğin dünyada limitli heykellerden 10 tane olanı da var, 500 tane olanı da" diyor. Tireli, 1977'den beri Star Wars'ın hep revaçta olduğunu ve kemikleşmiş bir kitlesinin olduğunu söylüyor. Ama son dönemde bilinçsiz bir figür alımının olduğunu da belirtiyor: "Figür koleksiyonu yapanların profili küçük bir Türkiye profili aslında. Hiç aklınıza gelmeyecek kişiler de figür koleksiyonerliği yapıyor. Ama bilinçsizce figür toplayanları da uyarmadan geçemiyorum."

KÖTÜ KARAKTERLER ÇOK SEVİLİYOR
Borga Yelkovan (36) ve ortağı Yiğit Toksoy, Pow adlı figür dükkanını sekiz ay önce Caddebostan'da açmış. Her ikisi de çocukluktan beri figür koleksiyonerliği yapıyor. 10 yıldır ciddi anlamda figür biriktiren Yelkovan, heykel ve birebir boyuttakileri koleksiyonuna dahil etmiş. Ailesi "Figürlere bu kadar para verilir mi?" diye serzenişte bulunmuş bulunmasına ama o hobisini işe çevirmiş. Yelkovan, "Batman, Örümcek Adam, Süpermen ve Hulk'u çocukluğumdan beri seviyorum. Ama şu sıralar Batman revaçta" diyor. Farklı bir konsept oluşturulmuş dükkanda. İki ortak da koleksiyoner olduğu için yurtdışından getirdikleri ürünleri bilinçli bir şekilde seçmişler. Amerika, Yeni Zelanda, İngiltere, Belçika, Fransa ve Japonya'dan ürünler var. Eskiye nazaran figürlere ilginin arttığından da bahsediyor, Yelkovan: "Altı yaşındaki çocuk da, 60 yaşında bir insan da figürlere ilgi gösteriyor. Figür sevdası nedeniyle evlerinde özel alanlar yaratanından tutun da ofisinde farklı bir ortam oluşturanı da var. Çoğu kişi evde sinema keyfini yaşarken sevdiği oyuncu ya da süper kahramanı yanı başında görmek istiyor. Yeni trend ise dekoratif olarak figür alımının çoğalması. Son dönemdeyse filmlerdeki kötü karakterler daha çok ilgi görüyor. Örneğin Joker olay yarattı." Figürlerin fiyatları 60 liradan başlayıp 7 bin 500 liraya kadar çıkabiliyor. Aralarında limitli sayıda üretilenler de var.

BUNLAR YOK SATIYOR!
Küçük figürler, sert plastikten, büyük heykeller ise polystone denen malzemeden üretiliyor. Kimi figür el işçiliği kimi de kalıp dökülerek yapılıyor. Limitli sayıda olan figürler en kıymetlileri. Dünyada sadece 10 tane olan figüre sahip olmak ise en çok istenen şey. Her dükkanda talep değişse de değişmeyen tek şey Star Wars serisine duyulan ilgi. Süper kahramanlardan Batman, Hulk açık ara önde gidiyor. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmleri ile Joker karakterine de talep oldukça fazla. Dizilerden ise Coming Soon, The Walking Dead ve Game of Thrones karakterleri ilgi odağı. Son dönemde Red Kit ve Ten Ten'e de talep hayli fazla. Her bütçeye ve ilgi alanına hitap eden ürünler 20 liradan başlayıp 27-40 bin liraya kadar yükselebiliyor. 9 bin 500 liraya Iron Man alabilirsiniz örneğin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanlar evleri istila etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN